משתמשים וזורקים: מכונת הניצול של עובדים זרים זולים באירופה

כ–55 אלף סוכנויות השמה מחתימות עובדים ברחבי אירופה, בעיקר במזרחה, על חוזים בשפה שאינם מבינים, ומחייבות אותם לעבוד שעות נוספות בשכר נמוך משכר המינימום הן אינן עוברות על חוקי האיחוד, אבל עובדים וחברות סיוע טוענים כי החברות זונחות אותם כשהם חולים

ניו יורק טיימס
ליז אלדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קתרינה קוטולה ועובדים בפרדוביצה שבצ'כיה
קתרינה קוטולה ועובדים בפרדוביצה שבצ'כיהצילום: MILAN BURES / NYT

כשהשמש שוקעת מעל לפרדוביצה שבצ'כיה, יוצאים עשרות עובדים צנומים ממבנה המגורים הטחוב שלהם ונדחסים לאוטובוסים לקראת משמרת הערב במפעלים של פוקסקון ופנסוניק. רוב העובדים גויסו מרומניה, בולגריה ומדינות אחרות במרכז ומזרח אירופה על ידי סוכנות השמה גדולה. כשהחוזים שלהם יסתיימו הם יישלחו הביתה, וקבוצה אחרת של מהגרים תגיע להחליף אותם — כברגים במכונה משומנת היטב.

ברחבי אירופה פועלות כמעט 55 אלף סוכנויות שמגייסות מאות אלפי עובדים זמניים בכל שנה ככוח עבודה זול. הסוכנויות האלה מחפשות בכל אירופה אנשים שמוכנים לקטוף ירקות בבריטניה, ליצור מלט בצרפת או לעבוד בפסי ייצור במזרח אירופה. ימי העבודה שלהם ארוכים והשכר הוא לעתים 3.50 יורו (14.56 שקל) לשעה — פחות משכר המינימום במדינות מסוימות. חלק מהסוכנויות שולטות בשרשראות אספקה שלמות, מעבירות עובדים ממדינה למדינה, מספקות להם מגורים, מסיעות אותם לעבודה ומעבירות אותם למקום אחר כשאין בהם יותר צורך.

הכל חוקי באופן שבו פועלות החברות האלה. החוק באיחוד האירופי מאפשר לאזרחיו לעבוד בכל מקום ב–28 מדינות האיחוד. אבל היות שחברות מעסיקות כעת יותר עובדים זרים בחוזים קצרי טווח כדי לצמצם עלויות, הרגולטורים בודקים אותן בצורה מעמיקה יותר.

כשליש מהאירופים מועסקים כיום בחוזים לא שגרתיים — מנהגים של אובר ועד לטייסים — מה שמעורר חשש כי אמצעי ההגנה הבסיסיים על עובדים, כמו ביטוח לאומי וחופשות מחלה, נשחקים והולכים.

בפני החברות עומדים כעת יותר אתגרים כשהן מגייסות עובדים בשכר נמוך: ההתאוששות הכלכלית מכווצת את מאגר כוח העבודה הזול, שמלכתחילה משך לאירופה חברות כמו פוקסקון. סוכנויות כמו Xawax, שמוצאת עובדים עבור מפעלי פוקסקון ופנסוניק, משמשות צינור חשוב עבור החברות.

העובדים כבולים לחוזה בעייתי

מהגרי העבודה ניצבים בפני בחירה קשה. אלה שמגיעים ממדינות עניות יותר באירופה נחושים בדעתם למצוא עבודה בשכר גבוה יותר. אבל הסוכנויות לפעמים פועלות בשטח אפור: הן מחייבות את העובדים לחתום על חוזים בשפה שאינם מבינים, וכובלות אותם לתנאים ולשכר שמעט אנשים במדינתם היו מסכימים להם.

מהגרי עבודה בצ'כיה
צילום: MILAN BURES / NYT

עובדים במפעלים בפרדוביצה שהתראיינו לכתבה אמרו כי לא הבינו שהחוזים שעליהם חתמו כוללים משמרות ארוכות, לרבות לילות וסופי שבוע, והתחייבויות להיות מוכנים תמיד שיקראו להם באופן מיידי לבוא לעבוד. ממשלת צ'כיה מנהלת כעת חקירה לגבי תנאי ההעסקה של פוקסקון.

בני זוג מרומניה, בני 23 ו–24, מספרים שהיו מובטלים עד שראו מודעה של Xawax בפייסבוק. לדבריהם, האדם שגייס אותם הבטיח להם מגורים חינם, משמרות מסודרות ושכר טיפוסי לעובדי מפעל בצ'כיה — 585 יורו בחודש לפחות. אלה תנאים טובים יותר מאלה שהיו להם ברומניה.

הם עלו על אוטובוס עמוס במהגרים אחרים כשפניהם מועדות לפרדוביצה. שם, הם חתמו על חוזה לשישה חודשים עם Xawax. החוזה היה כולו בצ'כית, ללא מתרגם. בחמש וחצי בבוקר למחרת הם הוסעו למפעל פנסוניק כדי להצטרף ליותר ממאה פועלים בקו הרכבה של רכיבים אלקטרוניים. נציגי Xawax אמרו להם עד מהרה שיצטרכו לעבוד לעתים קרובות שעות נוספות, ושרק אם יקבלו בונוסים יגיעו לשכר המובטח. ערב אחד האישה התעלפה בעבודה והועברה לבית החולים. לדבריה, היא לא קיבלה שום סיוע מהסוכנות בטיפול לאחר מכן.

קתרינה קוטרלה, מנהלת ארגון ללא מטרות רווח המסייע למהגרים בפרדוביצה, אומרת כי קל לנצל עובדים כאלה. היא טיפלה במקרים רבים שבהם סוכנויות, כולל Xawax, פעלו במסגרת החוק אך לא סיפקו סיוע הולם בכל הנוגע לטיפול רפואי, הורידו שכר כשפציעות מנעו מאנשים לעבוד, ולא שילמו על שעות נוספות.

ז'אן הנדריץ', מנכ"ל קבוצת וינקוט פיפל, שרכשה השנה את Xawax, אמר כי החברה פועלת בהתאם לחוקי העבודה של כל המדינות שבהן היא מגייסת עובדים וכי הוא לא מודע להתנהלות מהסוג המתואר. אם חקירה פנימית תראה שכך נהגה Xawax, לדבריו, "סוג כזה של התנהגות הוא מן הסתם לא מוסרי לכל הפחות, וחובה להפסיק אותו". הוא הוסיף כי וינקוט עבדה עם ממשלת צ'כיה על צעדים לטיפול בסוכנויות שנוהגות כך.

פוקסקון מסרה כי היא וסוכנויות הפועלות בשמה הבטיחו שעובדים יקבלו שכר והטבות מעל לתנאים הבסיסיים בצ'כיה, וכי פעילותה נתונה לפיקוח. פנסוניק אמרה כי היא משתמשת בסוכנויות כמו Xawax לגיוס עובדים וכי שתיהן פועלות בהתאם לחוקי העבודה בצ'כיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker