יש מה ללמוד מטבע נאות וסנדלי שורש

שיתוף הפעולה בין שורש לטבע נאות מוכיח שיש לשים דגש על יצוא משותף, ולא להתמקד רק בשיתופי פעולה בינלאומיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טבע נאות

שני מותגי הנעלה מוכרים בישראל — טבע נאות וסנדלי שורש — הגיעו להסכמה שיווקית שלפיה טבע נאות תשווק בעולם את סנדלי שורש. זהו שיתוף פעולה שיווקי בין שתי חברות בינוניות בגודלן.

טבע נאות נוסדה בקיבוץ נאות מרדכי בגליל העליון ב–1942. ב–1986 החליטה הנהלת המפעל להתמקד בייצור ובשיווק נעלי נוחות ובריאות. ב–2006 רכשה קרן שמרוק את השליטה בחברה — וב–2014 רכשה את השליטה בה חברת יאלית, המפיצה האמריקאית של טבע נאות. נעלי הנוחות נמכרות כיום בהצלחה בכ–6,000 נקודות מכירה ברחבי העולם. טבע נאות ביצעה את ההשקעה העיקרית בשיווק בעשור החולף, לאחר שהרחיבה את סל המוצרים ורכשה חברה גרמנית.

המותג סנדלי שורש נהפך לסימן היכר של ישראלים ומטיילים בעולם, שכולל מגוון סנדלי נוחות ואיכות. שורש הוקמה ב–1989 בטירת הכרמל. היא מייצרת מוצרים למטיילים בכ–45 מדינות והשכילה לרשום פטנטים על חלק מהמוצרים האלה.

במסגרת ההסכמה, טבע נאות תנצל את מומחיותה בשיווק בינלאומי בחו"ל ותגדיל משמעותית את המכירות של שורש. שתי החברות יוצאות נשכרות משיתוף הפעולה — מגוון המוצרים של טבע נאות בחו"ל יתרחב, והיא תרוויח עמלת מכירה. שורש תגיע לחו"ל, תחסוך את הוצאות השיווק העצמאיות, תגדיל את הייצור ותשפר את רווחיותה.

שיתופי הפעולה בין חברות ישראליות לשיווק משותף בחו"ל אינם רבים. חברות בתחומי פעילות זהים או דומים חוששות כי שיתוף פעולה שיווקי יפגע במוצרים שלהן, ולכן הם נמנעות ממהלך כזה.

מכון היצוא הוא גוף ממשלתי שתפקידו לסייע לחברות ישראליות להגדיל את מכירותיהן בעולם, והוא מסייע להן באמצעות נספחי המסחר והכלכלה הישראליים המוצבים בחו"ל והנספחים הזרים בישראל. המכון מפעיל שתי חטיבות מרכזיות — טכנולוגיה ומוצרי צריכה. חטיבת מוצרי הצריכה — שאליה משתייכות טבע נאות ושורש — יוזמת ביקורי קניינים, הקמת תערוכות ופרסום. עם זאת, החטיבה פחות פעילה בבניית שיתופי פעולה שיווקיים בין יצרנים מקומיים המבקשים להגדיל את פעילותם באמצעות יצוא — בין השאר בתחומי המזון והמשקאות, יין, קוסמטיקה, טקסטיל, אופנה ותכשיטים, פלסטיקה וחקלאות.

משרד הכלכלה והתעשייה ומכון היצוא שמים דגש על שיתופי הפעולה הבינלאומיים. אולם טוב יעשה משרד הכלכלה אם יעודד שיווק מאוחד לחו"ל של חברות ישראליות בינוניות בתחומי הצריכה. למשרד יש את היכולת לעודד אותן לפעול יחד ולחסוך כסף רב בסעיפי השיווק והפרסום. מענקים משותפים לשיווק ולפרסום שיינתנו ליצואנים, הקלות שכר בקליטת עובדים וייעוץ והדרכה — כל אלה הם כלים הכפופים לסמכות משרד הכלכלה.

ברור מאליו שהמשק ייהנה מעידוד יצרנים קטנים ובינוניים ליצוא משותף בתחומי תעסוקה, פיתוח מוצרים, הכנסת טכנולוגיות ייצור חדשות ועוד. שיתוף הפעולה בין שורש לטבע נאות הוא סימן לכך שצריך לשים דגש על יצוא משותף — ולא להתמקד רק בשיתופי פעולה בינלאומיים.

ד"ר אלרם היא מרצה לניהול ושיווק במרכז ללימודים אקדמיים (מל"א) ודירקטורית בחברות שונות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker