החקירה הפלילית נגד לאומי: המשטרה דורשת מסמכים מ-3 סניפים

יחידת 443 חוקרת את הפרשה שבמסגרת שילם הבנק לרשויות בארה"ב קנס חסר תקדים של 1.6 מיליארד שקל, לאחר שלכאורה סייע ללקוחותיו האמריקאים להעלים מסים

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
1 איתן רף וגליה מאור
יסמין גואטה
יסמין גואטה

החקירה הפלילית שמנהלת המשטרה נגד בנק לאומי בעקבות סיועו להעלמת מסים של לקוחותיו האמריקאים עולה שלב: חוקרי יחידת להב 433 של המשטרה הגישו הבוקר (ד') צווים להמצאת מסמכים בשלושה סניפי בנק לאומי .

בעקבות הפרשה שילם הבנק לרשויות בארה"ב קנס חסר תקדים של 1.6 מיליארד שקל (400 מיליון דולר).

לפני כמה שבועות הורה היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, על פתיחת חקירה פלילית נגד ראשי בנק לאומי לשעבר, גליה מאור, איתן רף וצבי איצקוביץ' בפרשה.

ההחלטה הזו ניתנה אחרי יותר משנתיים וחצי של דיונים בעניין, שכן כבר בינואר 2015 הודיע היועץ המשפטי דאז, יהודה וינשטיין על הקמת צוות משולב, המורכב מגופי אכיפה לצורך העמקת הבדיקה בעניין הסדר הכופר שחתם בנק לאומי עם הרשויות האמריקאיות במסגרתו הבנק הודה בביצוען של שורת עבירות.

על הצוות הזה הוטל לבחון את הנושא הן במישור האזרחי וכן גם  את ההיבטים הפליליים של המעשים בהן הבנק הודה בפני הרשויות האמריקאיות. הצוות כלל את פרקליט המדינה, שי ניצן וגורמים בצמרת הפרקליטות, ראש האגף לחקירות ומודיעין במשטרת ישראל, ראש רשות ניירות ערך, ראש הרשות לאיסור הלבנות הון ומימון טרור, ראש רשות המסים, המפקח על הבנקים, היועצת המשפטית של בנק ישראל וגורמים נוספים.

לפני כשנה אישר שופט בית המשפט הכלכלי בתל אביב, חאלד כבוב הסכם פשרה שנוגע לתביעה נגזרת שהוגשה בעניין. ההסכם אימץ את המלצות הוועדה הבלתי־תלויה בראשות השופט בדימוס אורי גורן, שהוקמה על ידי דירקטוריון הבנק.

הוועדה המליצה לאמץ את הסדר הפשרה שהציעו חברות הביטוח של נושאי המשרה לשעבר בבנק, בראשות לוידס הבריטית - תשלום של 92 מיליון דולר לבנק (כ-360 מיליון שקל, כולל 26 מיליון דולר שתשלם חברה בת של לאומי בעלת רישיון מבטח), תמורת סיום התביעות נגד לאומי ועובדיו עקב הפרשה.

עוד נקבע בהסכם הפשרה כי שלושה נושאי משרה בבנק - איתן רף, גליה מאור וצבי איצקוביץ' - יחזירו חלק מהבונוסים שקיבלו בסכום מצטבר של כ-5.1 מיליון שקל.

הראל פרימק מעמותת צדק פיננסי מסר: "אחרי התמהמהות של רשויות אכיפת החוק, אכן הבשיל הזמן לחקירה מעמיקה של פרשת הסיוע להעלמת מס ולהלבנת הון של בנק לאומי בארה"ב. היועמ"ש ושאר העושים במלאכת אכיפת החוק הטמיעו לשמחתנו את העובדה שלא ייתכן שעבירות חמורות שעלו לציבור בישראל קרוב ל-2 מיליארד שקל יוותרו ללא טיפול, לעבר ולעתיד. השוויון בפני החוק הוא ערך עליון אשר יש לכבדו גם במקרה קשה זה.

"על היועמ"ש והמפקחת על הבנקים להשעות לאלתר כל חשוד בפרשה, אשר עדיין מכהן במערכת הבנקאות בישראל. אנחנו פועלים בעקביות בעניין זה, ולא נשקוט עד אשר האחראים יתנו את הדין בפני הציבור, והמערכת הבנקאית תטמיע את הלקחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker