פילבר מגיב לדו"ח המבקר על בזק: "החליט מטעמים השמורים עמו, להתמקד בכהונתו של שר אחד" - TechNation - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פילבר מגיב לדו"ח המבקר על בזק: "החליט מטעמים השמורים עמו, להתמקד בכהונתו של שר אחד"

במסמך ששלח למשרד המבקר, טוען מנכ"ל משרד התקשורת כי בזמן שהוא נועד עם בזק, באגף התקציבים קידמו הקלות לחברות HOT ו-IBC, תוך ניגוד עניינים של שר האוצר

3תגובות
מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר
אמיל סלמן

טרם כניסתו לחקירה ברשות לניירות ערך ומעצר הבית, שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת, עוד הספיק לשגר למשרד מבקר המדינה מסמכי התייחסות לדו"ח הביקורת החריף. אסטרטגיית ההתגוננות של פילבר היא לטעון שגם אחרים עשו כמוהו ואליו נטפלים, עם רמיזה לטעמים זרים בפעילות המבקר.

"החליט משרד המבקר, וטעמיו שמורים עמו, להתמקד מתוך המכלול הרחב לעיל רק בתקופה של שנה אחת, בכהונתו של שר אחד, של מנכ"ל אחד ורק להחלטות בנוגע לחברת אחת, תוך בדיקת ניגוד העניינים של אותם שר (בנימין נתניהו, א"ז) ומנכ"ל בלבד", כתב פילבר.

פילבר מזכיר כי הרפורמה בשוק הנייח נגררת כבר תקופה של 5 שרי תקשורת ו-4 מנכ"לי משרד, ונוגעת ל-3 חברות תשתית (בזק, HOT ו-IBC) ולא רק לבזק. מתוך כך תוהה פילבר: "האם הדו"ח החשוב הזה אינו מחטיא את מטרתו?"

הטיעון המרכזי של פילבר הוא שבזמן שהוא נועד עם בזק, אגף התקציבים קידם (במסגרת חוק ההסדרים) הקלות בפרישה לחברות HOT ו-IBC (מיזם הסיבים) וגם פגישות אלו לא נעשו בעצה אחת עם משרד התקשורת, בלי מסמוך מלא של הפגישות, בלי לבחון ולהצדיק את שיטת התמריץ שניתנת לחברות ולפחות במקרה של HOT - תוך ניגוד העניינים של שר האוצר, משה כחלון, לגבי HOT, היות ואחותו בכירה בחברה.

פילבר מזכיר כי הוא איש אמונו של נתניהו, בדיוק כמו ששי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, הוא איש אמונו של כחלון. לגבי מיזם הסיבים, פילבר מזכיר כי המדינה העבירה לחברה תמריץ משמעותי ממש מקופת המדינה (150 מיליון שקל בשתי מנות, א"ז).

עוד טוען פילבר כי קידום ביטול ההפרדה המבנית בקבוצת בזק הנו "יישום מדיניות קיימת" ולא מדיניות חדשה, בהתבסס על המלצות הוועדה הציבורית המכונה וועדת חייק, שאומצה על ידי הממשלה עוד בתקופת כחלון במשרד התקשורת.

על הדיל שפילבר קידם ישירות מול בזק, ביטול ההפרדה המבנית תמורת האצת השקעות, הוא כותב: "אסדרה הנוגעת לתיקון רישיון של חברה ספציפית מתחילה בדיונים עם החברה האמורה, וממשיכה בדרך כלל בשימוע במסגרתו נשמעים הגורמים הרלוונטים הנוספים".

פילבר גם טוען כי אין חובת היוועצות עם משרדים אחרים לנושאים שהם באחריותו המובהקת של משרד התקשורת, וכותב: "משרד התקשרות אינו מחוייב להתייעץ עם משרד האוצר לשם קביעת מדיניות בנוגע לביטול ההפרדה המבנית (...) היתה היוועצות עם הממונה על ההגבלים העסקיים ופגישות עם אגף התקציבים, שהתמעטו כפועל יוצא של מכלול מערכת היחסים בין אגף התקציבים למשרד התקשורת".

הוא מוסיף וטוען כי הוא לא קידם הקלות רק לבזק, אלא גם ל-HOT: "יש התעלמות מופגנת של משרד המבקר מתהליכים מקבילים שניהל המשרד לעניין מתווה ההשקעות של HOT, הקשור לדחיית פרישת תשתית הכבלים ל-61 ישובים".

על התארכות התהליכים בכל הקשור ליישום הרפורמות התחרותיות הנוגעות לבזק הוא כותב: "בחלוף הזמן הארוך שעבר בין התנעת התהליך לביצועו, כ-8 שנים, והשינויים הדרמטיים שהתרחשו בשוק, בטכנולוגיה, ברווחיות החברות ובהרגלי הצריכה של הלקוחות - איבדו מרכיבים רבים ברפורמת השוק הנייח את האפקטיביות שלהם (...) חובתו של מנכ"ל לא 'לקדש את המילה הכתובה' בהסדרי השוק הסיטונאי, כפי שגובשו ב-3 השנים האחרונות, על בסיס עקרונות ומדיניות שהחלה לפני 7 שנים, במציאות אחרת של שוק התקשורת, אלא לבחון את המשמעויות וההשלכות על השוק בשנים הקרובות, ולבצע את ההתאמות הנדרשות באסדרה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם