אי סדרים בהסדר אפריקה: הנאמן החליט לספור את המתנגדים כנמנעים - שוק ההון - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אי סדרים בהסדר אפריקה: הנאמן החליט לספור את המתנגדים כנמנעים

הממונה על שוק ההון דרשה לתקן את כתבי ההצבעה כך שהמוסדיים יוכלו להתנגד לכל אחת מהחלופות. כתב ההצבעה הישן היה לא חוקי, שכן אפשר למוסדיים להימנע

תגובות
דורית סלינגר, ראש רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון
אייל טואג

למרות התערבות הממונה על שוק ההון והביטוח, דורית סלינגר, בהצבעת מחזיקי האג"ח באפריקה ישראל: הנאמן, חברת הרמטיק, סופר את המתנגדים להסדרי החוב של לבייב ובן משה וסיידוף כנמנעים. בהרמטיק מציינים בתגובה כי "רק הצעה אחת יכולה להיבחר ומכאן כי הנאמן לא יספור את קולות הנגד. לכן האפקט של ההצבעת הנגד הינו כהצבעת נמנע".

ההצבעות על ההסדר של אפריקה נערכות בקרב מחזיקי סדרות כ"ו, כ"ז ,ו-כ"ח. הצבעות אלו אמורות לקבוע את גורל ההסדר לחוב העצום של החברה למחזיקי האג"ח כ-2.9 מיליארד שקל. כתב ההצבעה מורה על המצביעים לבחור את המסלול המועדף של הסדר החוב מבחינתם: הצעת הפירוק של קרן DK ,בית ההשקעות פסגות וחברת הביטוח כלל או מסלול הסדר בדרך של הכנסת משקיע.

קודם לכן, פורסם כתב הצבעה אחר שקבע כי כל מחזיק יהיה רשאי להעניק את מלוא קולותיו לחלופה אחת או לפצל את קולו בין שתי החלופות. לכתב ההצבעה צורפה טבלה  שמאפשרת בחירה בין שלוש חלופות: בעמודה הראשונה מצוייה האופציה בעד מסלול ההסדר מטעם הנושים, בעמודה השנייה מצוי סימון בעד מסלול הסדר בדרך של הכנסת משקיע ובעמודה השלישית נכתב "נמנע".

כתב ההצבעה קבע כי ככל שמסלול ההסדר מטעם הנושים שהוצע על ידי קרן DK, בית ההשקעות פסגות וחברת הביטוח יתקבל ברוב הדרוש בכל אחת מהסדרות, הנאמן יפרסם הסדר מלא על בסיס עיקרון זה. כך שמסלול הסדר בדרך של הכנסת משקיע יתקבל ברוב הדרוש תספור הרמטיק את ההצבעה של המחזיקים על סעיף 1.2 – מדובר בסעיף אשר מאפשר למצביעים לבחור בין ההצעה של לב לבייב ובן משה לבין ההצעה של סיידוף – שתי הצעות להסדר בדרך של הכנסת משקיע.

הרמטיק החליטה שלא לבטל ההצבעה כדי לאפשר לגופים המוסדיים לכנס את ועדות ההצבעה ולדון בחלופה המועדפת בעיניהם. בפועל, סגירת הקלפי נדחתה לשעה 14:00, אך חלק מהגופים הצביעו לפי הוראות כתבי ההצבעה הישנים. ייתכן כי הגופים המוסדיים לא יהיו מרוצים מתוכן כתבי ההצבעה ויערבו את בית המשפט.

קרן DK, בית ההשקעות פסגות וחברת הביטוח כלל התלוננו בפני הנאמן על כך כי במקום שיתפרסם רק כתב הצבעה בו המצביעים צריכים לבחור באחת משלוש חלופות, ממתקיימת הצבעה נוספת בה נדרשים המשתתפים לבחור רק בין הצעתם של לבייב-בן משה לסיידוף או להימנע בלבד. עוד התלוננו על כך כי הנאמן הרמטיק לא קבע את כללי ההצבעה ואת הרוב הנדרש כדי להכריע שהצבעה מסויימת התקבלה.

רשות לניירות ערך התערבה בנושא והסבירה לנאמנים כי הם לא יכולים לקיים הצבעה ורק לאחריה להחליט איזה רוב נדרש לקבלת החלטה. בעקבות כך פירסמה הרמטיק הבהרה לכתבי ההצבעות וקבע כי במקרה בו תתקבל איזו מההחלטות שעד סדר היום ברוב העולה על 50.01% ונמוך מ 74.9%, היא תפנה לנשיא בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין, שיכריע האם התקבל הרוב הדרוש לקבל ההחלטה הרלוונטית.

עוד הובהר כי כל מחזיק אגרות חוב אשר הצביע בעד סעיף הפירוק רשאי להצביע גם על סעיף בחירת המשקיע.

בתוך כך, רו"ח איתי מקמל, בעלי חברת הייעוץ עמדה למחקר כלכלי, קורא להתנגד להסדרים המוצעים.  לדברי מקמל, "היעדר חוות דעת מומחה בשלב קריטי זה של ההליך שבו מחזיקי אג"ח נדרשים לבחור את החלופה הרצויה להם אודות כדאיות ההסדר ו/או האלטרנטיבות העומדות למחזיקי אג"ח, וכל זאת, בשים לב ללוחות הזמנים הקצרים העומדים בפני מחזיקי אג"ח ומורכבות ההסדר, אינם מאפשרים קבלת החלטה מושכלת ובחינה עניינית של הסדר החוב".

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם