500 האנשים העשירים בישראלמגזין TheMarker |

מתכוננים לפיצול

לאחר מותו של איש העסקים מוזי ורטהיים, העברת הנכסים וחלוקתם במשפחה עברה בשקט יחסי

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

משפחת ורטהיים
חסיה, דוד, דרורית ורטהיים
שווי בורסאי:
1.2 מיליארד דולר
שווי כולל ב–2017: 1.6 מיליארד דולר
שווי כולל ב–2016: 1.3 מיליארד דולר

בסוף אוגוסט 2016  מת איש העסקים מוזי ורטהיים בגיל 86. שני ילדיו – דודי ודרורית – קיבלו נכסים בשווי של 8־10 מיליארד שקל, כולל דיווידנדים ומזומנים שהתקבלו בגין מכירת נתחים מהמניות בחברות המוחזקות. החלוקה בין ילדיו של ורטהיים היא 63% לדודי (נכסים בשווי של 5־6 מיליארד שקל) ו־37% לדרורית (נכסים בשווי של 3־4 מיליארד שקל).

הנכסים שקיבלו השניים כוללים בעיקר את האחזקות הבאות: החברה המרכזית למשקאות קלים, בנק מזרחי טפחות, חברת הנדל"ן אלוני חץ וזכיינית ערוץ 2 קשת (51%).

דרורית ורטהייםצילום: טלי שני

ב־2013 חילק מוזי ורטהיים לילדיו את המניות בחברה המרכזית למשקאות קלים, שמחזיקה בין היתר בקוקה קולה ישראל, מחלבות טרה, פריגת, נביעות, ובמבשלות בירה בינלאומיות. החברה למשקאות היא חברה פרטית שאינה מפרסמת את תוצאותיה, אך לפי הערכות היא חברה רווחית המייצרת הכנסות שנתיות של כ־4 מיליארד שקל. ב־20 השנים אחרונות לא נעשו עסקות במניותיה, ושוויה מוערך ב־6־4 מיליארד שקל.

העברת הנכסים וחלוקתם במשפחת ורטהיים עברה בשקט יחסי וללא ריבים סוערים, כפי שהיו למשל אצל שותפתה לשליטה במזרחי טפחות, משפחת עופר. מוזי ורטהיים ביצע העברה מסודרת של המניות בעודו בחיים. בנק ישראל שנמנע תחילה מהענקת היתר שליטה בבנק לילדיו, התרצה בסוף 2016. ההיתר ניתן להם עד דצמבר 2019.

הסיבה לשינוי בגישת בנק ישראל נעוצה בחוק לצמצום הריכוזיות במשק, שאחת מהשלכותיו היא שמשפחת ורטהיים תצטרך להחליט עד סוף שנת 2019 אם למכור את האחזקה הפיננסית המהותית שלה בבנק (כ־20%) או את אחת האחזקות הריאליות המהותיות שלה בחברה המרכזית למשקאות קלים או באלוני חץ. לפי הערכות, אם לא תהיה לה ברירה, משפחת ורטהיים תעדיף למכור את מניות מזרחי טפחות, בשל אי יכולתה לנווט מהלכים בבנק, בניגוד לאחזקות הריאליות שלה. עם זאת ייתכן שעד סוף 2019 משפחת ורטהיים תמצא דרך לעקוף את החוק לצמצום הריכוזיות במשק.

עד לפני כשלוש שנים שימש מוזי ורטהיים דירקטור במזרחי טפחות, תפקיד שאותו מילא במשך כ־20 שנה. בשנתיים האחרונות אין למשפחה נציגות ישירה בדירקטוריון הבנק, אלא רק דירקטורים מטעמה.

הודות לגאות בשוק המשכנתאות והניהול המוצלח של אלי יונס ובהמשך של אלדד פרשר, נהפך מזרחי טפחות לבנק השלישי בגודלו בישראל ושווי השוק שלו נסק ל־14.7 מיליארד שקל. שווי השוק של אחזקות המשפחה בבנק מוערך ב־3.1 מיליארד שקל. בנוסף, המשפחה מכרה בשנים האחרונות מניות של הבנק בכמה מאות מיליוני שקלים, וגם נהנתה מדיווידנדים של מאות מיליוני שקלים נוספים.

גם ההשקעה בחברת הנדל"ן אלוני חץ (כ־21%) התבררה כמוצלחת במיוחד. היקף נכסי החברה גדל, והוביל לקפיצה בשווי שוק שלה לכ־5.66 מיליארד שקל – בעיקר בזכות נתן חץ, המשמש מנכ"ל ומחזיק בכ־16% ממניותיה. יו"ר הדירקטוריון הוא אבי ורטהיים, האחיין של מוזי, שהסתבך בכמה עסקים אחרים שלו, כמו חברת אינספייר. כיום שווי השוק של אחזקת משפחת ורטהיים באלוני חץ הוא כ־1.2 מיליארד שקל, לא כולל דיווידנדים של מאות מיליוני שקלים שקיבלו לאורך השנים.

זכיינית ערוץ 2, קשת, שדרורית ורטהיים משמשת בה יו"ר הדירקטוריון, היתה בעבר רווחית והיוותה מקור כוח לאביה. ואולם בשנים האחרונות קשת החלה להפסיד, ובעלי מניותיה מזרימים לה כסף. לפי הערכות שוויה הנוכחי הוא 100־300 מיליון שקל.

תגובות