500 האנשים העשירים בישראל מגזין TheMarker

יש פרטנר?

את עיקר הונו עשה סבן מרכישת הזכויות לתוכנית הטלוויזיה "פאואר ריינג'רס". קשה לומר שרכישת פרטנר היתה עסקה מוצלחת באותה מידה

אמיתי זיו

חיים סבן

שווי בורסאי: 250 מיליון דולר
שווי כולל ב–2017: 3.2 מיליארד דולר
שווי כולל ב–2016: 3 מיליארד דולר

המסלול שעבר חיים סבן בדרך למעמדו הנוכחי כאיל תקשורת לא היה שגרתי. הוא לא עשה תואר במינהל עסקים או הנדסה, אלא צמח כאמרגן ומפיק מופעים. בשנות ה־60 ניהל להקות רוק, ובעשור הבא הפיק את פסטיבל שירי הילדים. אחר כך היגר לצרפת וב־1983 ללוס אנג'לס, שם הוא חי כיום. את עיקר הונו עשה מרכישת הזכויות לתוכנית הטלוויזיה "פאואר ריינג'רס". ב־2002 עשה את עסקת חייו ומכר את כל עסקי הטלוויזיה שלו לדיסני תמורת כ־5 מיליארד דולר – עסקה שהשיאה לו רווח אישי של כ־1.7 מיליארד דולר. כיום, אחזקת המדיה המרכזית שלו היא רשת הטלוויזיה החמישית בגודלה בארצות הברית, יוניוויז'ן, הפונה לדוברי ספרדית בארצות הברית ובאמריקה הלטינית.

חיים סבן
חיים סבןצילום: עופר וקנין

ב־2005 רכש סבן יחד עם קרן אייפקס ומורי ארקין את גרעין השליטה בבזק תמורת 4.2 מיליארד שקל. תחת הבעלות החדשה עברה החברה הממשלתית לשעבר תהליכי השבחה משמעותיים והחלה לחלק דיווידנדים, ועד 2009 הניבה השקעה זו לסבן כ־5 מיליארד שקל. באוקטובר אותה השנה נמכר גרעין השליטה כולו לשאול אלוביץ' תמורת 7 מיליארד שקל. לאחר מכן עזב סבן את שוק התקשורת הישראלי, אך בראשית 2013 רכש מאילן בן דב 30% מחברת הסלולר פרטנר תמורת 80 מיליון דולר. סבן התחייב גם להחזיר חובות של החברה המאות מיליוני דולרים. קשה לומר שהיתה זו עסקה מוצלחת. התחרות בשוק הסלולר, שהיו שהעריכו שתהיה קצרת מועד, עדיין לא שככה. סבן נכנס לפרטנר לפי שווי מנייה של 32 שקל ואילו מניית פרטנר נסחרת כעת בערך בכמחצית מכך. בנוסף, פרטנר בתקופת סבן לא חילקה דיווידנד, כך שעל הנייר הוא מופסד על העסקה. 

בפברואר 2016 הקים סבן פעילות הון סיכון בישראל, Saban Capital, בניהולו של ברק פרידור. הקרן, בהיקף 100 מיליון דולר, ביצעה עד כה שש השקעות, רובן בתחום המדיה, אך גם בחברת סייבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום