הדור המושמץמגזין TheMarker |

עצלנים ומפונקים או קדושים מעונים?

לפי הסטריאוטיפ הרווח, המילניאלז משתעממים מהר ומרבים להחליף עבודות, אך מתברר שהם דווקא יותר יציבים מקצועית מאשר הדור הקודם להם

ענבל אורפז
ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז
ענבל אורפז

נתונים שפורסמו לאחרונה באתר Quartz ומתבססים על דיווחי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה האמריקאית, מראים כי משך הזמן החציוני שבני 24־35 מחזיקים מעמד באותו תפקיד ארוך במעט מזה של בני דור האיקס (ילידי סוף שנות ה־60 עד תחילת שנות ה־80) בצעירותם – כ־3.1 שנים. כלומר, בני הדור שעסוק בלבקר את המילניאלז, קפצו יותר בין עבודות בשנים שבהן הם עשו את צעדיהם הראשונים בשוק העבודה. לפי הנתונים, שיעור הצעירים שמילאו תפקיד אחד במשך שנתיים או יותר צמח מ־59.7% ב־1996 ל־61.8% כיום. עם זאת, חלה ירידה בשיעור הצעירים שנמצאים בתפקידם יותר מחמש שנים.

במובן מסוים, הנטייה של המילניאלז לא להחליף תפקידים פוגעת בכושר ההשתכרות שלהם, מאחר ואחת הדרכים היעילות ביותר להתקדם ברמת השכר היא באמצעות החלפת עבודות. זוהי גם חלק מהטרגדיה של הדור הזה. לפי מחקר של צוות כלכלנים וסוציולוגים מאוניברסיטאות הרווארד וסטנפורד ומאוניברסיטת קליפורניה, שפורסם בשלהי 2016, רק מחצית מהאמריקאים בגיל 30 מרוויחים יותר ממה שהרוויחו הוריהם כשהיו באותו גיל. שיעור זה נמצא בירידה מתמדת בעשורים האחרונים – בשנות ה־70, 91.5% מבני ה־30 הרוויחו יותר מהוריהם (בהתאמה לאינפלציה). בנוסף, זהו דור שמתקשה לרכוש דירות, והסיבה העיקרית לכך היא הקושי לגייס את ההון העצמי הנדרש למימון דירה, כך לפי דו"ח של Zillow. לכן הם נדרשים להמשיך ולשלם דמי שכירות לאורך כל חייהם הבוגרים, על אף שב־20 המטרופולינים הגדולים בארצות הברית, תשלום משכנתה חודשי נמוך מתשלום שכר דירה.

דור המילניום לומד על מוצרים דרך תוכן מהסלולר צילום: תומר אפלבאום

דו"ח של יבמ שפורסם לפני כשנתיים מצא שאין הבדלים מהותיים בין המטרות ארוכות הטווח של עובדים מדורות שונים. למשל, לגרום להשפעה חיובית על הארגון, לפתור אתגרים חברתיים או סביבתיים ולעבוד בארגון הטוב ביותר בתעשייה שאליה הם משתייכים.

מאפיין נוסף של המילניאלז הוא שהם רואים עצמם כ"קדושים מעונים בעבודה", כפי שמגדיר זאת דו"ח של תנועת Project: Time Off האמריקאית, ששמה לעצמה למטרה להגביר את המודעות לחשיבות הפנאי והזמן החופשי. על פי הדו"ח, המבוסס על סקר שערכה לפני כשנה חברת מחקרי השוק GfK, עובדים שאינם מנצלים את ימי החופשה השנתיים שלהם מסבירים זאת כך: "אף אחד אחר בחברה שלי לא יכול לעשות את העבודה"; "אני רוצה להראות שאני מקדיש את עצמי לתפקיד"; "אני לא רוצה שיחשבו שאני בר החלפה"; "אני מרגיש אשם לנצל את ימי החופש שלי". לפי הסקר, 43% מהמילניאלז נוטים לא לנצל ימי חופשה, בהשוואה ל־29% מכלל העובדים.

עורכי הסקר מסבירים את נטייתם של המילניאלז לא לנצל את ימי החופש – שמגיעה לעתים, בצורתה הקיצונית, עד כדי שיימינג לעובדים שלוקחים חופשה – בכך שלעובדים אלה ותק מקצועי קצר יחסית. לדבריהם, המילניאלז נכנסו לשוק העבודה בעיצומו של המשבר הכלכלי הארוך והמשמעותי ביותר מאז המשבר הגדול, ולמרות שברמה הלאומית הכלכלה התאוששה, רבים מהם עוד לא התאוששו ברמה האישית, והם עדיין שקועים בחובות שנובעים ממימון לימודיהם – לכן הם נחושים להוכיח את עצמם. 23% מהמילניאלז לא לוקחים חופשה בגלל שהם חוששים מהתגובה של המנהלים שלהם – בהשוואה ל־10% בלבד מבני דור הבייבי בום. 36% מבני הדור לא יכולים להרשות לעצמם מימון חופשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker