הסוכנות לעסקים קטנים דורשת לאפשר גיוס כספים באתרי אשראי ההמונים - שלא בפיקוח רשות ניירות ערך

הסוכנות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה מצטרפת לביקורת על הצעת החוק בעניין אתרי האשראי, שצפויה לזכות היום באישורה של ועדת השרים לחקיקה ■ עם זאת, הסוכנות תיאבק על שינוי הצעת החוק רק בכנסת ולא בוועדה - כנראה כדי לא לריב עם שר האוצר

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הסוכנות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה, רן קויתי
ראש הסוכנות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה, רן קויתיצילום: אמיל סלמן
מירב ארלוזורוב

המחלוקת בנוגע להצעת החוק לפיקוח על אתרי אשראי ההמונים (הלוואות P2P) מגיעה גם למשרד הכלכלה.

ראש הסוכנות לעסקים קטנים במשרד הכלכלה, רן קויתי, אמר ל–TheMarker בסוף השבוע כי הסוכנות תומכת בהצעת החוק, אבל דורשת תיקון בהצעה כך שיתאפשר לעסקים קטנים לגייס דרך האתרים — בפיקוח רשות שוק ההון, ולא רשות ניירות ערך.

עם זאת, את התנגדות הסוכנות יעלה קויתי רק בכנסת, ולא במסגרת הדיון בהצעת החוק הצפוי היום בוועדת השרים לחקיקה. הסיבה לכך היא, ככל הנראה, חוסר רצון של שר הכלכלה, אלי כהן, להביע מחלוקת גלויה עם ראש מפלגתו, שר האוצר משה כחלון.

קויתי אמר כי גיוון מקורות המימון הוא קריטי לצמיחת העסקים הקטנים בישראל, ולכן חשוב לפתוח בעבורם מקורות גיוס אשראי שיתחרו בבנקים, ואתרי הלוואות ה–P2P יכולים לספק תחרות כזאת. אלא שפעילות העסקים הקטנים דרך האתרים צפויה להיות מוגבלת מאוד, מאחר שבהצעת החוק נקבע כי הפיקוח על עסקים קטנים הפועלים עם האתרים ייעשה על ידי רשות ניירות ערך — ולא על ידי רשות שוק ההון, שהיא המפקחת הכללית על האשראי החוץ־בנקאי.

הסיבה לכך היא התעקשות של רשות ניירות ערך, שטענה שכל עסק שמגייס אשראי מהציבור, גם אם זהו עסק זעיר שמגייס הלוואה של עשרות אלפי שקלים, כמוהו כעסק שמנפיק אג"ח, ולכן עליו להיות כפוף לדיני ניירות הערך. רשות ניירות ערך אמנם גיבשה רגולציה מקלה לגיוס דרך אתרי אשראי ההמונים, אבל האתרים טענו שאין בכוונתם להיות כפופים לפיקוח של רשות שוק ההון וגם של רשות ניירות ערך, ולכן מרביתם לא יאפשרו פעילות של עסקים קטנים דרכם.

מצב זה מטריד מאוד את הסוכנות לעסקים קטנים. עמדת הסוכנות היא שיש לאפשר לעסקים גיוס של הלוואות קטנות, עד 300 אלף שקל, דרך אתרי הלוואות ה–P2P, בפיקוח של רשות שוק ההון ולא רשות ניירות ערך. לדברי קויתי, הפיקוח של רשות ניירות ערך אינו מתאים לגיוס אשראי בידי עסקים קטנים. לדוגמה הוא מביא את העובדה שהרשות דורשת עמלה מכל גיוס אשראי בשיעור של 2% מסך הגיוס ולא פחות מ–10,000 שקל. לדבריו, עסקים זעירים שרוצים לגייס הלוואות של עשרות אלפי שקלים, לא יוכלו לשלם עמלה כזאת.

עמדתו של השר כחלון לגבי הצעת החוק אינה ברורה. לכאורה הוא תומך בהצעת החוק כפי שהיא, למרות המחלוקת בנוגע לפיקוח של רשות ניירות ערך על הגיוס של עסקים קטנים ומחלוקת נוספת בשאלה אם הפיקוח בנושא איסור הלבנת הון ייעשה על ידי הפיקוח על הבנקים. עם זאת, בתוך משרד האוצר יש חילוקי דעות בנוגע להצעת החוק, ויש לא מעטים במשרד שהיו רוצים להכניס שינויים בהצעת החוק בשתי נקודות המחלוקת. עמדתו הלא ברורה של השר מונעת דיון על כך בתוך הממשלה, ולכן הדיון יועבר בפועל לכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker