"עובדי נמל אשדוד לא מוכנים להיות הבאים בתור אחרי רשות השידור והדואר"

תשעה חברי ועד בנמל אשדוד "ערקו" להסתדרות הלאומית וטוענים כי הצליחו להחתים 500 עובדים על החלפת הארגון היציג בנמל. ההסתדרות הכללית כינסה אסיפות חירום ומנסה למנוע כדור שלג. ההסתדרות: "לא ניכנע לבריונות"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מכולה מועמסת על ספינה בנמל אשדוד
נמל אשדוד

נס המרד בהסתדרות העובדים הכללית הונף היום (ג') דווקא באחד המעוזים המזוהים ביותר עמה — נמל אשדוד — לאחר שתשעה חברי ועד המשתייכים לסקטור ציוד מכני ולסקטור בתי מלאכה, הודיעו כי החליטו לעבור לייצוג תחת ההסתדרות הלאומית.

משעות הבוקר עברו שני נציגי ההסתדרות הלאומית בין העובדים בניסיון לגייס חתימות בקרב על זהות הארגון היציג בנמל. זאת, במטרה להחתים 51% מעובדי הנמל (כ-650 עובדים), ולהשלים מהפך היסטורי בתולדות יחסי העבודה במשק הישראלי.

"המורדים" טענו כי באמתחתם חתימות של כ-500 מעובדי הנמל (40%) בזכות המעבר. מנגד, מפעילה ההסתדרות הכללית מערך חירום שלם בניסיון למנוע מהמעוז הדרומי ליפול, מחשש ליצירת כדור שלג שיעורר תסיסה גם בקרב יתר עובדי המונופולים הממשלתיים — ובראשם נמל חיפה ורכבת ישראל.

בשעות הצהריים הודיעה ההסתדרות על כינוס אסיפת חירום בנמל, והורתה לכלל עובדי הנמל להתייצב לשיחת הסברה עם יו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי. ואולם לדברי הנוכחים, למקום הגיעו כ-200 עובדים בלבד, מהם כמה עשרות שנמנים על המורדים, שהפריעו לשטף הדיון.

חברי הוועד המורדים מוחים על התנהלות ההסתדרות במשא ומתן מול המדינה על גיבושו של הסכם התחרות. זאת, בטענה כי ההסתדרות גוררת רגליים - בעוד שהנמל הפרטי השכן מוקם והולך.

המורדים זכו לתמיכת יו"ר הוועד לשעבר בנמל, אלון חסן, שתקף בפייסבוק בחריפות את ההסתדרות ואת העומד בראשה, אבי ניסנקורן, והאשים אותם באחריות למצבם של העובדים. זאת, חודשים ספורים לפני הבחירות לראשות ההסתדרות.

דובר ההסתדרות מסר בתגובה: "לא ניכנע לבריונות ולא נחזור לימים אפלים וחשוכים. ההסתדרות היא הארגון היחיד במשק שיכול לדאוג לעובדי הנמלים".

בשיחה עם TheMarker אמר אתמול רונן אלפסי, חבר ועד ציוד מכני לשעבר ומוביל המעבר להסתדרות הלאומית: "עובדי נמל אשדוד לא מוכנים להיות הבאים בתור אחרי רשות השידור והדואר. לא נהיה מוכנים לקבל פיטורים של מאות עובדים — והכיוון שאליו הובילה אותנו ההסתדרות היה למציאות שבה אנחנו נאלצים לבקש הגנה".

אלפסי תקף בחריפות את התנהלות ההסתדרות הכללית בעת כהונתו: "הרגשתי שאני צריך להילחם בה יותר מבהנהלה. הם לא רוצים חברי ועד דעתניים וכוחניים, אלא בובות צייתניות. להסתדרות יש את האינטרס שלה, הם ירוויחו גם מנמל פרטי חדש שעובדיו יהיו חלשים, יתאגדו אצלם וישלמו דמי חבר, ולכן הם מתנהלים באטיות — בעוד שאני מחכה כבר חמישה חודשים לסכסוך עבודה".

אלפסי האשים את ההסתדרות בתדמית השלילית שדבקה בעובדי נמל אשדוד: "ניצלו אותנו שנים כזרוע איום עבור סקטורים אחרים. כולם שונאים אותנו בעוד שאנחנו לא קיבלנו כסף על ימי שביתות. גדלנו על ברכי ההסתדרות הכללית — אבל אנחנו מאוד מאוכזבים. לא מוכנים לשבות יותר עבור אף אחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker