המנצחת הגדולה של CES מתחבאת כמעט בכל מכשיר חשמלי שתכניסו הביתה בשנה הקרובה

רחפנים, משקפי מציאות רבודה, רובוטים זעירים וממשקים טכנולוגיים בין בני האדם למכונות ובין המכונות לבין עצמן הם הכוכבים העיקריים השנה של בכנס בלאס וגאס - אבל מעל כולם נמצאת העוזרת הקולית של אמזון

לאס וגאס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רובוט של חברת UBTECH. עושה שימוש באלקסה של אמזון
לאס וגאס

די קשה לתאר במלים את התופעה הזאת שנקראת כנס CES. אפילו תמונות וצילומי וידאו לא יכולים להעביר את מה שבאמת מתרחש מדי שנה בלאס וגאס בשבוע הראשון של ינואר. אפשר לספר על אלפי יזמים ויצרני מוצרי חשמל ואלקטרוניקה, אפשר לדווח על 170 אלף איש שמגיעים לעיר לשלושה ימים של בכחנליית טכנולוגיה שאין כמותה בעולם ואפשר להציף כל אמצעי תקשורת אפשרי - טלוויזיה, אתרי חדשות, עיתונים, בלוגים, רשתות חברתיות - באלפי אייטמים על החידושים וההמצאות המשוגעות והמטורפות ביותר של השנה. אבל לא משנה כמה יסקרו את האירוע השנתי הזה - שום דבר לא יכול להעביר לקורא, או לצופה בבית את מה שמתרחש במאות המטרים הרבועיים של אולמות התערוכה שמפוזרים בעיר.

פה ושם מקבלים איזו כתבת צבע במהדורת החדשות המרכזית בטלוויזיה. אתרי החדשות מקדישים מדור ייחודי לדיווח על החידושים האחרונים ואתרי הטכנולוגיה הגדולים מעבירים אפילו כמה שעות של שידורים חיים ממרכז הכנסים של עיר ההימורים. אבל זה לא מגרד אפילו את פני השטח, כי אף אחד לא יכול באמת להכיל את המאסה הטכנולוגית הזאת. יצרניות ענק שמשקיעות מיליוני דולרים בהפקות פירוטכניות ולצדן יזמים קטנים ונחושים שמוכנים להקדיש עשרות אלפי דולרים כדי לקחת חלק זעיר מהמפעל המפלצתי הזה, כשלכולם מטרה משותפת אחת: להציג לעולם את המוצרים שיצאו מתחת ידיהם. 

קונסיומר אלקטרוניק שואו (או בעברית תערוכת מוצרי אלקטרוניקה ביתית/צרכנית) שנוסד לפני 50 שנה, מנסה להכיל את כל החידושים וההמצאות שקשורים איכשהו לתעשיית האלקטרוניקה. בבסיס התערוכה קיימים המוצרים המובנים מאליהם ביותר כמו מבשלות בירה ביתיות, פטיפונים שממירים מוסיקה מתקליטי ויניל לדיגיטל, מכונות קריאוקי חכמות, כורסאות עיסוי שמועכות ומפרקות כל שריר ועצם בגוף, או מערכות לגידול ירקות אורגניים בכל בית ומטבח. אלפי הפריטים הביתיים הללו, מייצגים את המסורת החדשנית - אך הביתית - של התערוכה. אבל ככל שעברו השנים, הצטרפו למוצרים הביתיים הללו מעגלים היקפיים חדשים של גאדג׳טים: מעזרים לצפייה בתכני הוידאו, דרך תעשייה שלמה סביב סמארטפונים ועד היקום החדש שנוצר בכל הקשור למכונית האוטונומית. 

הנפח וההשפעה של ה-CES הפכו את התערוכה למעין סמן ומורה דרך למגמות הטכנולוגיות שילוו אותנו בשנים הקרובות, ולכן בכל שנה מנסים לסכם בכותרות תמציתיות ככל האפשר את התשובה לשאלה: ״מה הן המגמות המובילות ב-CES השנה״. ככל שעוברות השנים התשובה לשאלה הזאת הופכת למורכבת יותר בגלל המגוון העצום של התחומים שאליהם מתפשטת התערוכה, ובעיקר בגלל הכמות הבלתי נתפסת של מציגים ומוצגים. אבל בכל זאת ב-2017 אפשר לחלק את התשובה הזאת לשניים: המוצרים הפופולריים ביותר והפלטפורמות הפופולריות ביותר

משקפי AR/VR

משקפי VR של חברת סמסונגצילום: John Locher/אי־פי

בתחום המוצרים הפופולריים ביותר, אפשר השנה להכתיר את כל סוגי משקפי המציאות הווירטואלית והמציאות הרבודה כחביבי היצרנים והקהל. לכל מקום שלא מביטים אליו בחללים העצומים של התערוכה ובין הדוכנים תמיד יימצא בטווח הראייה לפחות דוכן אחד (או עשרות) עם ערכה לצפייה בתכני מציאות מדומה. רק שנה-שנתיים אחרי שחברות הענק זיהו את המגמה הזאת, השנה מאות חברות שונות מייצרות עזרים כאלה למגוון תחומים: מצפייה בתכני טלוויזיה, דרך התאמת תכנים רגילים לכאלו ב-180 ו-360 מעלות ועד יישומים למשחקים ולמידה.

רחפנים

רחפן של חברת AEE בתערוכת CES 2017צילום: John Locher/אי־פי

גם הרחפנים שנכנסו בסערה לעולם הטכנולוגי לפני שנים בודדות, עברו השנה תהליך מואץ של התבגרות וכמות היצרנים שנכנסו לענף הזה מדהימה: מאות יזמים שונים שמציגים אלפי דגמים במגוון עצום של גדלים. שני נתונים פשוטים יכולים להסביר את גודל התופעה: אם אחרי 100 שנות תעופה רשומים היום במינהל התעופה האמריקאי FAA כ-320 אלף כלי טייס מאוישים - הרי שאחרי כמה שנים בודדות רשומים כיום במינהל התעופה כ-670 אלף רחפנים. ראוי להדגיש כי מעבר לאלו שאינם רשומים קיימים עוד מאות אלפי ״רחפני צעצוע״ ביתיים.

רובוטים עוזרים

כבר שנים רבות שהרובוטים מגרים את דימיונם של חלוצי הטכנולוגיה ותמיד הם שימשו כפרזנטורים של התחום, אבל ככל שהטכנולוגיה משתפרת, הרכיבים מתמזערים והתקשורת עם הרובוטים קלה יותר - כך אפשר לראות אותם במגוון עצום של שירותים. משמרטפים, מאבטחים בשדות תעופה או כלבי שמירה בבית ועד מורים ורופאים, מאות רובוטים משתתפים השנה בתערוכה. התופעה המעניינת ביותר בתחום זה היא העובדה שהיזמים והמפתחים עדיין לא הצליחו להשתחרר מהקיבעון התפישתי שרובוטים נותני שירות צריכים להיראות כמו בני אדם. ידיים, ראש ואפילו חיוך מטופש על פרצופו של הרובוט לא בהכרח יהפכו אותו ליעיל יותר או ידידותי יותר. לכל היותר, הוא יוכל לזכות בתצלום טוב לעיתון.

היקום הממונע

מכונית קונספט של טויוטה, הלומדת על הנהג שלהצילום: RICK WILKING/רויטרס

אם בשנה שעברה המכונית האוטונומית היתה הטרנד החם ביותר בתערוכה, הרי שהשנה התעשייה שינתה מעט את הקו - לכיוון יישומי הרבה יותר. כיום הגישה היא יותר מעשית ומתייחסת למכוניות כאל פלטפורמה חדשה ונפרדת שעליה ניתן להעמיס חיישנים, שירותים, מערכות וכל טכנולוגיית תקשורת אפשרית. כמעט כל יצרני המכוניות מציגים בתערוכה את רכבי הקונספט האוטונומיים שלהן ויצרניות הטכנולוגיה מגבות אותן עם מערכות מחשב ואינטליגנציה מלאכותית שמהוות את המוח של המכונית. ואולם, רוב הפיתוחים השנה תומכים בחיבוריות של הרכב לעולם שמסביבו, ובעיקר בממשק שבין הנהג למכונית שלו כשבמרכז הקשר הזה נמצאת אינטליגנציה מלאכותית. נתונים שפירסמו מארגני התערוכה מעריכים כי מוצרים טכנולוגיים בלבד שיותקנו בשנה הקרובה במכוניות יניבו לתעשיית הרכב בשנה הקרובה 17 מיליארד דולר.

חיבוריות

מקרר של חברת LG שעושה שימוש באלקסה של אמזוןצילום: בלומברג

ללא ספק המגמה הבולטת ביותר בתערוכה השנה היא החיבוריות (connectivity): הממשקים הטכנולוגיים בין בני האדם למכונות ובין המכונות לבין עצמן. אין כמעט מוצר מבין מאות אלפי המכשירים שמוצגים בתערוכה שאין לו חיבוריות לפלטפורמה כלשהי, למחשב כלשהו, לרשת תקשורת, למכשיר אחר. המונח IOT - אינטרנט של הדברים - שכמעט נשחק מרוב שימוש וציפייה להתגשמות הגיע השנה לנקודת התפנית שלו. מערכות החשמל הביתי, מנעול הדלת, טלוויזיות, מקררים, מכוניות, פריטים לבישים, צעצועים וכל פריט אפשרי כמעט מתחברים לרשת אינסופית של של מידע שמועבר מנקודה לנקודה בתוך שבריר שנייה. אפילו הבידה לשטיפת האיברים המוצנעים בשירותים מתחבר לסמארטפון של המשתמש, מודד לו את הדופק, לחץ הדם, חום הגוף ועוד פרטים על איכות פעילות המעיים - ומפיק דוח בריאות והמלצות על הטיפול הראוי במקרי הצורך.

המנצחת הגדולה

אמנם הביתן שלה בתערוכה צנוע יחסית לשאר מפלצות הטכנולוגיה, אבל אמזון היא ללא ספק המנצחת הגדולה של האירוע. לא בזכות החנות המקוונת שלה, או הטאבלטים או נגני הווידאו - אלא בזכות גברת אחת שנראה כי היא עומדת להשתלט על כל מוצרי האלקטרוניקה שבבית ומחוץ לו - אלקסה, העוזרת הקולית. למרות שחברות רבות וגדולות לא פחות מאמזון (גוגל, אפל, מיקרוסופט) מפתחות שירותי עזרה קולית, נראה כי אלקסה הופכת אט-אט לסוג של סטנדרט בתעשיית הטכנולוגיה להפעלת מכשירים חשמליים באמצעות פקודות קוליות.

יותר ויותר יצרניות רכב, טלוויזיות או מקררים מצד אחד ומפתחי פלטפורמות לשליטה על המכשירים הביתיים או האישיים בוחרים להשתמש ביכולות של אלקסה כדי להניע את המכשירים שלהם לפעולה. אמזון מצידה מרוויחה פעמיים: פעם אחת היא מושכת יותר קונים לפלטפורמת הקניות אונליין שלה: דרך המקרר, דרך הטלוויזיה או מכונת הכביסה (כשנגמרים המצרכים, כשאתה מעוניין לצפות בסדרה, או כשצריך אבקת כביסה). אבל הבוננזה האמיתית של אמזון מהעסקאות האלה היא הכבילה של כל החברות לשירותי הענן הרווחיים ביותר של החברה.

כל פקודה קולית שהצרכן מבצע באמצעות אלקסה כדי להפעיל את המכשיר שלו עוברת דרך שירותי הענן של אמזון ועוברת שם תהליך של ניתוח וקבלת מסקנות באמצעות יישומי האינטליגנציה המלאכותית שבו שמעבירים את המסקנות למשתמש, שוב, באמצעות קולה של אלקסה, או כפקודה למכשיר. כך שולטת אמזון בכל שרשרת הניהול של המכשור בבית החכם או במכשירים המחוברים ואוספת מידע מפורט על מיליוני יצרניות מכשירים חשמליים, מאות מיליוני אנשים ברחבי העולם ועל היעילות של מיליארדי המכשירים החכמים שמפוזרים כמעט בכל מקום על פני כדור הארץ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker