רפאלה גויכמן
רפאלה גויכמן

מכון התקנים הישראלי פירסם היום הצעה לכמה שינויים במקלדת העברית-לטינית למחשבים. ההצעה באה כדי לפתור כמה בעיות שעולות מפרישת המקשים השונים על המקלדת הסטנדרטית לכותבי עברית. בין היתר, מבקש מכון התקנים להרחיק בין האותיות ו' ו-ן' - שנמצאות זו לצד זו וגורמות לטעויות הקלדה רבות, לסדר מחדש את פרישת סימני הפיסוק כדי למנוע בלבול בשימוש בהם בעת מעבר מעברית לאנגלית ובנוסף לתת לסימני פיסוק - כמו נקודה או פסיק - מקש נפרד משלהם.

הפרישה החדשה, שמוצעת לעיון הציבור לצורך קבלת הערות, מציעה להזיז ולמקם מחדש 9 אותיות וסימנים - נקודה [.], פסיק [,], גרש ['] ולוכסן [/] וכן האותיות ו', ן', ת', ץ' וף'. מיקומן של האותיות הלטיניות והספרות לא יעבור שינוי, ואילו מיקומם של סימני הפיסוק - כמו גם רוב האותיות בעברית - יישמר.

התקן הוכן על ידי ועדת תקינה שעוסקת בעברית במערכות ממחושבות באינטרנט. בוועדה ישבו נציגים מאיגוד האינטרנט, המקור (עמותה ישראלית לקוד מקור פתוח ותוכנה חופשית) IBM, מיקרוסופט, נציגי צרכנות ולשכת מנתחי מערכות מידע ישראל.

עמית אסא, רכזת תקינה במכון התקנים מסבירה כי התקן לא מחייב: "הוא לא בא במקום ואנשים יבחרו במה להשתמש. המטרה היא למנוע טעויות והתקן החדש הוא בגדר הצעה, כשכמובן נדרשת תקופת הסתגלות".

פרישת המקשים במקלדת החדשהצילום: באדיבות מכון התקנים הישראלי

על מנת להקל על המשתמשים המיפוי החדש שומר על תוֹאמוּת למקלדת הלטינית המוכרת QWERTY באופן מוחלט. פנחס שחר, מנכ"ל מכון התקנים הישראלי אמר כי "מטרת התקן היא לפשט את השימוש במקלדת עברית-לטינית על-פי גישה אינטואיטיבית וישירה".

התקן החדש (ת"י 1452 חלק 2 - מיפוי משופר) נמצא באתר מכון התקנים הישראלי וניתן להעיר עליו הערות בשליחת מייל עד ל-12 בינואר 2017. הוועדה תבחן את ההערות ואם התקן יאושר, מקלדות התומכות בתקן החדש יגיעו בהמשך השנה הבאה. הפריסה החדשה כבר קיימת וניתן להוריד אותה למחשבים בעלי מערכת הפעלה ווינדוס ולינוקס ולמכשירים מבוססי אנדרואיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום