גבינה צהובה בזול: מי יביא לישראל גבינות ללא מכס?

הזוכים במיכרז ל-2017 כוללים את אושר עד, רמי לוי, שופרסל ונטו לצד ויליפוד, סיימן ומצרי תמיר ■ השבוע יחולקו גם מכסות ליבוא 2500 טונה בשר טרי ל-2016

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבינות
אורה קורן

משרד הכלכלה והתעשייה פירסם היום את רשימת הזוכים במכסות ליבוא גבינה קשה ל-2017. אלה כוללים את הרשתות והחברות אושר עד, רמי לוי, ויליפוד, נטו, סיימן, שופרסל ומצרי תמיר. היקף המיכסות עומד על 5,500 טונה.

המכסות נפתחו בנפרד, לראשונה לשני מסלולים, לגבינות במעדניה ועל המדף. במשרד הכלכלה מצפים, כי ההפרדה תוזיל את הגבינות על המדף בדומה להוזלה שנרשמה השנה במחירי הגבינות במעדניה.

בנוסף, בימים הקרובים יפרסם משרד הכלכלה והתעשיה את תוצאות המיכרז לחלוקת מכסות נוספות ל-2016 ליבוא בשר טרי בהיקף של 2,500 טונה. כיוון שהמיכרז התעכב, מיכסה זו תשולב כבר במיכסות שיחולקו ב-2017 בהיקף של 10,000 טונה. ב-2016 חולקו עד כה מכסות ליבוא בשר טרי בהיקף של  5,000 טונה. הגדלת הכמיות נועדה להגביר את התחרות ולהעמיק את הפחתות המחירים לצרכן במוצרי הבשר הטרי לסוגיו. במיכרז ל-2017 יוכנס לראשונה סייג לפיו מי שלא ימכור את מלוא המכסה שקיבל יחוייב בקנס.

שר האוצר והכלכלה, משה כחלון אמר כי "מדובר במהלך נוסף במסגרת המדיניות שאנו מובילים לפתיחת השוק לתחרות והפחתת יוקר המחייה בישראל. המדיניות הזאת התבררה כאפקטיבית בכל התחומים בהם פתחנו את השוק לתחרות: בבשר, בדגים, בירקות, בשמן זית וכעת גם בגבינות. על פי נתוני הלמ"ס, בשנה האחרונה מחירי הירקות והפירות ירדו ב-3.6% ומחירי המזון ירדו ב1.6%. בנוסף, דו"ח קרן המטבע העולמית האחרון מציין את המדיניות אותה אנו מובילים כגורם להפחתת מחירי המזון והורדת יוקר המחייה. נמשיך במדיניות הזאת בנחישות תוך כדי שמירה על התעשייה הישראלית, החקלאות והחקלאים". לדברי כחלון, המכסות החדשות יעמיקו את המגמה של הגברת התחרות והפחתת המחירים לצרכן בגבינות קשות.

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, עמית לנג אמר, כי ההליך התחרותי ליבוא גבינות קשות שמשרד הכלכלה מפעיל מזה כשנה וחצי, וכן מכסות הבשר המצונן שחולקו בשנה האחרונה, כבר הביאו להגברת התחרות והפחתת המחירים לצרכן. כך, לשוק הגבינות הצהובות נכנסו מספר מותגים חדשים ברשתות ובחנויות, שמקורם בגבינה מיובאת. נתח השוק של המותג הדומיננטי במעדנייה (אמק, א''ק), ירד מ-65% לסביבות 50%, ולציבור הצרכנים מתאפשר כיום לצרוך גבינה צהובה מיובאת במחירים הנמוכים עד כדי 40% מהמחיר המפוקח. במקביל, גם מחירי הבשר המצונן המיובא זולים בממוצע בכדי כמעט 25% ממחירי הבשר משחיטה מקומית, דבר שאיפשר למשפחות רבות בישראל שנהגו לצרוך יותר בשר קפוא, לעבור לצריכת בשר טרי שהפך זמין וזול יותר מבעבר.

יאיר שירן, יו"ר ועדת מכסות במשרד הכלכלה אמר, כי טווח המחירים לצרכן, אשר לו התחייבו הזוכים במכסות הגבינות הצהובות הארוזות (המיועדות למדפים), לשנת 2017 נמוך בכקרוב ל-30%-40% מהמחיר הממוצע של גבינה צהובה באריזה כיום. במקביל לכך, טווח המחירים של הזוכים בגבינות למעדנייה, זול בכ-20% מהמחיר הממוצע של גבינה צהובה במעדנייה כיום.

שירן מוסיף כי לנוכח הצלחת ההליך התחרותי בהגברת התחרות והפחתת מחירים בשוק הגבינות הקשות, הוחלט השנה להחילו, בוורסיה מעט שונה, גם על תהליך חלוקת מכסות היבוא של בשר טרי. לדבריו "נוכח העניין הרב בקבלת הקצאות יבוא בשר טרי בפטור ממכס, מצד מספר לא קטן של גורמים בשוק, אנו מאמינים שהגענו לשלב שבו  אנו יכולים להעמיד  את המכסות הללו לחלוקה בהליך תחרותי, מהלך שצפוי להעמיק הפחתת מחירים לצרכן".

רשימת הזוכים במכסות הגבינה הצהובה, ומחירי המקסימום לצרכן עליהם התחייבו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker