"אני לא פוסל זיג־זג ופתיחה מחדש של רשות השידור. הנסיבות השתנו" - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"אני לא פוסל זיג־זג ופתיחה מחדש של רשות השידור. הנסיבות השתנו"

אף שזו הקדנציה הראשונה שלו, ח"כ קיש מהליכוד כבר נהפך לאחת הדמויות הבולטות במשכן, ויש לו השפעה על הליכי חקיקה משמעותיים ■ הנושאים הנפיצים ביותר על שולחנו הם חוק ההסדרים, תיקון חוק חזקת הגיל הרך וביטול הקמת תאגיד השידור הציבורי

20תגובות

"בשנתיים שחלפו מאז חקיקת החוק לסגירת רשות השידור, השתנו הנסיבות. אז רשות השידור לא היתה מוכנה להתייעל, ולכן לא היתה ברירה אלא ללכת למהלך של פירוק והקמת גוף שידור חדש. התנאים משתנים ואפשר לתקן, ואני לא פוסל זיג־זג בחוק", אמר יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש (ליכוד) בראיון ל-TheMarkerTV ולערוץ הכנסת.

זו רק הקדנציה הראשונה של קיש בכנסת, וכבר הוא נהפך לאחת הדמויות הבולטות והחזקות במשכן. במסגרת תפקידו כיו"ר ועדת הכנסת הוא משפיע על הליכי חקיקה של הצעות חוק, תיאום בין הוועדות השונות, הקמת ועדות חדשות, אישור הרכב הוועדות והסרת חסינות של חברי כנסת.

הצעת חוק ההסדרים תנחת על שולחנו של קיש בתחילת נובמבר, לאחר קריאה ראשונה במליאה. קיש יקבע עם ראשי הקואליציה אלו סעיפים יפוצלו מחוק ההסדרים ולאיזו ועדה יועבר הדיון בסעיפים השונים. משמעותן של החלטות אלה היא, לעתים קרובות, קבורה בפועל של סעיפים וחוקים.

כשנדרש לסוגיית תאגיד השידור הציבורי החדש, אמר קיש: "הגענו למצב שברשות השידור מוכנים להתייעל וגם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מוכן להתייעלות. כך, כולם ייצאו נשכרים וקופת המדינה לא תיפגע. כעת מוצע שישארו בין 800 ל–900 עובדים ברשות השידור, חלק מהעובדים הקיימים יפוטרו ויקבלו פיצויים ואחרים ימשיכו בעבודה".

קיש דוחה את הטענות שלפיהן בקואליציה לא מרוצים מהרכב העובדים שהתקבל לעבוד בתאגיד השידור החדש: "אני לא יודע את מי קלטו בתאגיד החדש וזה גם לא מעניין אותי. מה שמנחה אותי בתמיכתי באי־סגירתה של רשות השידור זו החשיבה הכלכלית והחיסכון שצפוי לקופת המדינה".

קיש הודיע בשבוע שעבר על תמיכתו בהצעת החוק שהגיש יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (ליכוד), לפתיחה מחדש של רשות השידור, והוא מזכיר את הטענות של ביטן שלפיהן "הקמת תאגיד השידור הישראלי אינה מהלך כלכלי וביטולו עשוי לחסוך לקופת המדינה כ-1.5 מיליארד שקל" - זאת אף שהטענה לחיסכון כלכלי עדיין לא גובתה בניתוח מבוסס, וקיש אומר כי ביטן צפוי להגיש מסמך בנושא זה בהמשך.

יואב קיש
אמיל סלמן

בשבוע שעבר נפגשו קיש וביטן עם ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו בעניין פיצול חוק ההסדרים במשך, אך טען: "לא דיברתי עם ראש הממשלה על רשות השידור ואני לא יודע מה דעתו. ביטן אמר שלא תיאם עם נתניהו את הגשתה של הצעת החוק לביטול סגירתה של הרשות, ואני מניח שראש הממשלה יצטרך להתייחס לכך בהמשך".

בליכוד אומרים כי נתניהו אינו מרוצה מהתאגיד, אך למרות הנחישות של ביטן וקיש ותמיכתו השקטה של ראש הממשלה - נותר להם לשכנע את שר האוצר, משה כחלון, לתמוך בהצעת החוק. כחלון הודיע כי הוא תומך בהקמתו של תאגיד השידור הציבורי. אבל אם ישכנעו אותו שבהשארת רשות השידור טמון חיסכון תקציבי - הוא עשוי לשנות את עמדתו.

ביטן וקיש דוחים את הטענות כי מאחורי הקלעים נרקם דיל שלפיו ההצעה למיסוי דירה שלישית תעבור (עם שינויים), בתמורה לאי־סגירת רשות השידור. גם אם כחלון יסכים למהלך, עדיין יש לחוקק את החוק במליאת הכנסת לאחר שובה מהפגרה בסוף החודש.

לשם כך יהיה על הקואליציה להתגבר על פלונטר חקיקתי: ועדת הכלכלה בראשותו של ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) מופקדת על תחומי תקשורת ורשות השידור - כבל תומך בהקמת התאגיד ובוועדה יש רוב של שבעה ח"כים לאופוזיציה מול שישה לקואליציה.

קיש טוען כי אינו מוטרד מכך: "אנו שוקלים להקים ועדה מיוחדת לחקיקת החוק בראשות ביטן או בראשותי, בדומה לוועדה המיוחדת בראשותו של ח"כ צחי הנגבי (הליכוד) שחוקקה בקדנציה הקודמת את החוק לסגירת רשות השידור".

מקורות בכנסת מספרים על דיל נוסף, שלפיו בתמורה לתמיכתו של קיש בחוק לסגירת התאגיד, תתמוך הקואליציה בהצעה שהגיש לתיקון חוק חזקת הגיל הרך. קיש וביטן דחו את הטענות הללו, ושרת המשפטים איילת שקד הודיעה כי תקים צוות לבחינת העניין.

לפי הצעת החוק של קיש, שנתמכת על ידי השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, יבוטל הסעיף שקובע כי במסגרת חזקת הגיל הרך יימצא הילד אצל אמו. לפי הצעתו של קיש, בית המשפט יצטרך להתחשב בשני שיקולים בקביעת משמורת: טובת הילד ומימוש מקסימלי של הורות משותפת, ללא העדפה מוקדמת של אחד ההורים. להצעה מתנגדים רבים, לרבות חברות כנסת וארגוני נשים.

"נגיע לפשרה על מיסוי 3 דירות ומעלה"

קיש נקרא בשבוע שעבר אל נתניהו, כדי שיסיר את התנגדותו להצעת כחלון למיסוי בעלי שלוש דירות ויותר, לאחר שכחלון איים בפירוק הקואליציה. בליכוד אומרים שכחלון מתעקש לקדם את הצעתו למיסוי דירה שלישית ולכן נתניהו ביקש מקיש להימנע מליישם את הכרזתו לפצל את ההצעה מחוק ההסדרים ולהותירה בועדת הכנסת.

בלית ברירה, קיש הסכים שלא לפצל את ההצעה, בתנאי שהאוצר יסכים לשינויים מפליגים שייערכו בה. "נתניהו מגבה את כחלון בעניין מיסוי הדירה השלישית. אני מניח שבסופו של דבר נגיע להבנות עם האוצר כי כיום ההצעה לא טובה. אני מבין את דרישתו של כחלון לחוקק את הסעיף מאחר שהוא רואה בכך חלק ממדיניותו להוזלת מחירי הדיור - אבל יש לעשות זאת בצורה נכונה".

קיש מדגיש כי "באוצר חשבו שההצעה תשחרר דירות ותגדיל את היצע הדירות למכירה אבל רבים, ביניהם מומחים בתחום עמם שוחחתי, סבורים שהיא לא תוסיף ולו דירה אחת לשוק. יישום ההצעה למיסוי הדירה השלישית ומעלה רק יגרום להעלאת מחירי השכירות ויפגע בסופו של דבר בשוכרים. השילוב של כל הגורמים בהצעה הזו אינו טוב, ואני מוכן לשבת עם כחלון ואנשיו כדי להגיע להבנות.

"יש שינויים שצריך לעשות - להתייחס לשווי הדירות ולא רק למספרן, להתייחס לאלה שבבעלותם דירה בדמי מפתח ודמי השכירות הם נמוכים או לבני זוג שכל אחד ירש חלקים בדירות של הוריו. כמו כן, יש לתת פטור ממס שבח למי שמוכר דירה בתוך תקופה מסוימת".

בסביבתו של כחלון טוענים כי בליכוד אין תמיכה רבה בהצעתו של כחלון למיסוי הדירה השלישית, בין היתר מחשש מהצלחתו להורדת מחירי הדיור. כמו כן, במערכת הפוליטית רווחת הערכה שלפיה בבחירות עשוי נתניהו להקים גוש ימין בהשתתפות סיעות הליכוד, כולנו וישראל ביתנו - מהלך שעלול, אם יתרחש, לדחוק החוצה ח"כים מהליכוד.

קיש דוחה את הטענות שלפיהן בליכוד לא רוצים לעזור לכחלון: "שר האוצר קיבל את כל ארגז הכלים שביקש והוביל מהלכים מאוד יפים. הוא העלה את מס הרכישה למשקיעים ותוכנית מחיר למשתכן היא מצוינת לזוגות צעירים אבל לאו דווקא מורידה את מחירי הדיור. גם פעילתו להגדלת היצע דירות הדיור הציבורי היא טובה. אבל המפתח העיקרי הוא הגדלת היצע הדירות, ועד אז יהיה קשה להוריד את מחירי הדיור במציאות שבה הריבית נמוכה וחלופות ההשקעה הן בעייתיות".

לפצל את הרפורמה הקווית מחוק ההסדרים

סעיף אחר בחוק ההסדרים שבו היו חילוקי דעות בין קיש לכחלון עוסק בהפעלת הרפורמה הקווית שתאפשר לחברות כמו HOT, סלקום ופרטנר להשתמש בתשתית של בזק, שבבעלות מקורבו של נתניהו, שאול אלוביץ'. ואולם לאחר שכחלון ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין סיכמו שהסעיף לא יפוצל גם לאחר ההצבעה על חוק ההסדרים בקריאה הראשונה, קיש הודיע שבניגוד לעמדתו הראשונית - הוא ייסוג מבקשתו לפצל את הסעיף.

השר צחי הנגבי, המופקד מטעם ראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו, על הטיפול בבזק, אמר כי הוא עומד בהתחייבותו לאוצר לתמוך בסעיף בקריאה הראשונה. לדברי הנגבי, המשך החקיקה בעניין תיעשה בתיאום בין שני המשרדים. לדברי קיש, נתניהו לא דיבר איתו על ההצעה.

סעיף נוסף במחלוקת בחוק ההסדרים עוסק בבקשת האוצר לפתוח לתחרות את שוק מוניות השירות על ידי הוספת זיכיונות להפעלת קווי שירות ופתיחת כל הזכיונות הקיימים למכרז מחודש. ארגון נהגי המוניות, שרבים מחבריו הם מתפקדי ותומכי הליכוד, הפעילו לחצים כבדים להסרת הסעיף מחוק ההסדרים.

קיש הסביר כי "ייתכנו הוראות שעה עד להובלת החקיקה. לדעתי, אם יש כוונה לתת פיצויים של 1.5 מיליארד שקלים לבעלי הרישיונות - זה שערורייתי. נכון יהיה לחוקק את הרפורמה במוניות השירות בהליך חקיקה רגיל ולא באמצעות חוק ההסדרים".

"תמיד יכולים להתרחש משברים"

בסופו של דבר, לאחר כל המאבקים סביב חוקי התקציב וההסדרים, מעריך קיש שהתקציב צפוי לעבור בסוף 2016: "אני לא נביא, אבל אנו מדברים על סבירות גבוהה שהתקציב לשנים 2018-2017 יאושר בסוף דצמבר 2016. עם זאת, צריך לזכור שתמיד יכולים להתרחש משברים כמו סביב פינוי מאחז עמונה, או מהלכים מדיניים שיוביל נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לאחר הבחירות בארה"ב".

נוכח החשש של נתניהו ממהלכים של אובמה, הוא מנסה לצרף לקואליציה את המחנה הציוני אך לא זוכה לאהדה בקרב חברי מפלגתו. "אני לא רואה שותפות בין הליכוד לבין המחנה הציוני. הקואליציה כיום מורכבת ממפלגות מהמחנה לאומי-ימני-הומוגני, וקשה לי לראות את המחנה הציוני מצטרף אליה על סמך קווי היסוד הקיימים", אומר קיש.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#