רשות ההגבלים אישרה לסיטונאית ביכורי שדה לרכוש שליטה ברשת שוק העיר

בשנה החולפת דרשה הרשות מביכורי שדה לנתק שותפויות עם קמעונאים גדולים יותר, רמי לוי ויינות ביתן, כדי למנוע הפעלת כח מופרז מול חקלאים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזון נשלח להשמדה במחסני "ביכורי שדה" ב-2014
צילום: אילן אסייג

רשות ההגבלים אישרה לחברת ביכורי שדה, סיטונאית בולטת של פירות וירקות, לרכוש שליטה (66%) ברשת שוק העיר. בכך, תורחב יכולת החברה, החולשת על נתח גדול משוק הפירות והירקות לגופים מוסדיים ולרשתות, לחזק את כוחה מול החקלאים.

האישור ניתן לחברה לפני כעשרה ימים, לאחר שרשות ההגבלים דרשה בשנה החולפת מביכורי שדה לפרק שתי שותפויות גדולות עם קמעונאים, אחת עם רמי לוי והשנייה עם יינות ביתן. כמו כן, דרשה הרשות משתי הרשתות לצאת ממתחם תימורים בו פועלת ביכורי שדה, כדי למנוע מצב של הפעלת עודף כח על חקלאים. מנגד, אישרה הרשות לחברה להמשיך בשותפות בתחום סיטונאות ירקות ופירות עם הרשת הקטנה יחסית, שוק העיר.

הדרישות לניתוק השותפויות נבעו מפניית התאחדות האיכרים, באמצעות עורך הדין אלדד כורש, שבה טענו כי לשותפויות אלה חלק ניכר מפערי התיווך הגדולים בין המחיר שמקבל החקלאי למחיר שמשלם הצרכן.

מהדו''חות הכספיים של חלק מהרשתות, עולה כי תחום הפירות והירקות רווחי במיוחד לעומת תחומים אחרים. כחלק מהמאבק הממשלתי לצמצום פערי המחירים מתכנן משרד החקלאות גם לעגן בחקיקה את היחסים העסקיים בין חקלאים לסיטונאים ולפרסם את הפערים בין מחירי הרכישה מהחקלאים למכירה לצרכנים.  

ביוני השנה אישרה רשות ההגבלים את המיזוג בין יינות ביתן למגה, ושניים מתנאי האישור היו ניתוק השותפות עם ביכורי שדה ויציאה ממתחם תימורים. בהודעתה אז התייחסה הרשות להשפעת הקשר בין ביכורי שדה לקמעונאים וציינה כי "אחד המאפיינים הבולטים של תחום הפירות והירקות הוא רמת הסיכון הגבוהה הטבועה בו מבחינת החקלאים. למעשה, חקלאי המגדל פירות וירקות נמצא בעמדת נחיתות קבועה מול רוכש הסחורה, בין היתר בשל העובדה שמדובר בתוצרת מתכלה בעלת אורך חיי מדף קצרים, והסחורה חייבת להימכר במהירות, לעיתים בטווח של שעות בלבד".

עוד ציינה הרשות כי לחקלאי יש שתי דרכים מרכזיות למכור את הסחורה: מכירה לשוק הסיטונאי (דוגמת השוק שנמצא בצריפין) או מכירה ישירות לרשתות השיווק ולחברות סיטונאיות גדולות (דוגמת ביכורי השדה שהיא אחת המרכזיות). בדיקת הרשות מצאה שעל פי רוב חקלאים יעדיפו מכירה לגוף רכש גדול, בין היתר, מכיוון שמדובר בגופים גדולים שמסוגלים לקלוט כמות משמעותית של תוצרת חקלאית, ומאפשרים לחקלאי להפחית את רמת הסיכון בה הוא שרוי.

ההודעה הוסיפה כי "הניתוח הכלכלי שנעשה ברשות ועדויות רבות שהגיעו לידה העלו כי יש חשש ממשי ששילוב כוח הרכישה של מגה עם זה הקיים ממילא אצל ביכורי ביתן וביכורי השדה דרום עלול לפגוע בחקלאים. על מנת לנטרל כוח זה, קבעה הרשות כי תנאי למיזוג יהיה פירוק השותפות". נראה כי הגודל הקטן יחסית של שוק העיר המונה כ-11 סניפים לעומת כ-70 סניפים של יינות ביתן וקרוב ל-40 סניפים של רמי לוי היה גורם מכריע באישור המיזוג בין ביכורי שדה לשוק העיר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker