סקר אמון הצרכנים לחודש אוגוסט: מגמה של אופטימיות זהירה

למרות מגמת השיפור בשלוש השנים האחרונות, ערך המדד בישראל עדיין נמוך ביחס לרוב מדינות ה-OECD

הדר קנה
הדר קנה

מדד אמון הצרכנים בישראל באוגוסט עומד על 15%- (בחודש הקודם 11%-), ומצביע על מגמת שיפור מאז אוקטובר 2015, אז עמד המדד על 25%-, כך על פי מדד הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה).

על פי הלמ"ס, הנתונים מעידים כי הציבור נעשה פחות פסימי לגבי המצב הכלכלי של משק הבית ושל המדינה. עם זאת, על אף השיפור בציפיות, ערכי המאזנים המרכיבים את המדד, הכוללים שינוי במצב הכלכלי במשק הבית, שינוי במצב הכלכלי של המדינה, שינוי במספר המובטלים וציפיות לגבי חיסכון משק הבית - עדיין שליליים ומעידים על פסימיות. יוצא מן הכלל הוא המאזן המתייחס להערכת השינוי הצפוי במצב הכלכלי של משק הבית, שבו נצפית מאז סוף 2015 מגמת אופטימיות זהירה. 

צרכנים
צרכניםצילום: חגי פריד

בהשוואה בינלאומית עם מדינות ה-OECD שנבחנו, ערך מדד אמון הצרכנים הוא שלילי במהלך השנתיים האחרונות - למעט במדינות סקנדינביה שבהן ערך המדד מוסיף להיות חיובי באוגוסט 2016, כמו גם בשנתיים הקודמות. ערך המדד בישראל (כאמור 15%-), למרות מגמת השיפור בשלוש השנים האחרונות, עדיין נמוך ביחס לרוב מדינות ה-OECD.

בגרמניה נצפה ערך מדד שלילי ב-12 החודשים האחרונים (3%- באוגוסט). בממלכה המאוחדת ניכרת ירידה בערך המדד בחודשיים האחרונים (1%- ביוני, 9%- ביולי ו-8%- באוגוסט), לאחר משאל העם ביוני שתמך בפרישה מהאיחוד. בצרפת ערך המדד באוגוסט 2016 גם הוא שלילי, אף יותר מאשר בגרמניה ובממלכה - (15%-).

ביוון, שנמצאת זה תקופה ממושכת במשבר כלכלי עמוק, ערך המדד נמוך מאוד. בתחילת 2015 ניכר שיפור בהערכות הציבור שם, לאור הציפיות להסדרת החוב מול האיחוד האירופי. אולם בחודשים שלאחר מכן, עם התפוגגות הציפיות, נצפתה שוב ירידה במדד, והפסימיות הגיעה לשפל בחודשים האחרונים, עם (-70%) באוגוסט.

במדינות הסקנדינביות ערך המדד הוא כאמור חיובי: בפינלנד, שוודיה ודנמרק ערך המדד נע בטווח של 18%-9%. בדנמרק ניכרת ירידה בערך המדד, מ-17% באוגוסט 2015 ל-10% באוגוסט השנה. גם בהולנד ובלוקסמבורג ערך המדד חיובי בחודשים האחרונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום