המהפכה הדיגיטלית מגיעה לבנקים

המלצות ועדת שטרום הן שלב נוסף במהפכה הדיגיטלית - אבל אותה מהפכה ממש פוגעת בעסקים רבים בישראל מכיוון אחר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף דיגיטלי בנק הפועלים
סניף דיגיטלי בנק הפועליםצילום: עופר וקנין

המלצות ועדת שטרום לעידוד התחרות בשוק השירותים הבנקאיים פורסמו באחרונה, במטרה להוזיל את עלויות האשראי למשקי הבית ולעסקים קטנים. יו"ר הוועדה, דרור שטרום, אמר כי החידוש טמון בשילוב של מתחרים חדשים בעולם הבנקאות, שיכניסו טכנולוגיות חדשות אשר יקלו על הצרכנים להשוות בין המוצרים הבנקאיים שמציעים המוסדות הפיננסיים.

כך נהפכה הרגולציה מממערכת שמערימה קשיים ומציבה חסמים, לכזאת שתומכת ומעודדת טרנספורמציה דיגיטלית של המגזר הפיננסי. לראיה, הסכומים שבהם מותר לעשות עסקות במערכת הבנקאות הדיגיטלית בישראל גדלים והולכים. אם עד לא מזמן הסכום המקסימלי של צ'ק מצולם, שניתן להפקיד באמצעות הטלפון הסלולרי, היה 1,000 שקל, הרי שכיום ניתן כבר להפקיד צ'ק בסכום של 6,000 שקל. ואם פעם אפשר היה להפקיד צ'ק כזה רק בבנק שאליו משויך הצ'ק, הרי שבקרוב ניתן יהיה להפקיד צ'ק של בנק אחד בסניף של בנק אחר. ועוד: אם בעבר גובה המשיכה מכספומט, ללא כרטיס מגנטי, היה 200 שקל, כיום כבר אין מגבלת סכום על משיכת כספים מהכספומט. האמון בדיגיטציה הבנקאית גובר בהתמדה.

בנק לאומי הוא הראשון מבין הבנקים הישראליים שהשיק בנק דיגיטלי פר אקסלנס, והוא מציע מגוון רחב של מוצרים ושירותים דיגיטליים, כולל הלוואות ואשראי משתנה. עם זאת, אנחנו ניצבים כעת בפתחו של עידן המציע שיתופי פעולה מעניינים ויצירתיים יותר — למשל, בין בנקים לבין סטארט־אפים בתחום הפינטק. לדוגמה, תארו לעצמכם מצב שבו לקוח דיגיטלי, המעוניין להשקיע 100 אלף שקל, יציע אותם לבנק כהפקדה לפיקדון על תנאי. בפועל, הפיקדון יופקד רק כאשר לקוח דיגיטלי אחר יציע את הריבית שתשביע את רצונו של הלקוח הראשון, והבנק כמובן יגבה את חלקו בעסקה, באמצעות עמלה או אחוז מהתשואה.

בעוד המלצותיה של ועדת שטרום תומכות בהתפתחות הדיגיטלית ורואות בה כלי שיאפשר להוזיל עלויות אשראי לעסקים קטנים, אסור לשכוח כי אותה מהפכה דיגיטלית ממש פוגעת בעסקים אלה מכיוון אחר. על פי אתר הסטטיסטיקות Statista.com, כ–162 מיליון משתמשים פעילים היו רשומים בסוף הרבעון הראשון של 2016 באיביי, בהשוואה ל–154 מיליון משתמשים פעילים בסוף 2014.

הנתון הזה מלמד כי מיליארדים מכספי הציבור הישראלי יוצאים מהמדינה באמצעות קניות ברשת באיביי ובשלל אתרי מסחר דיגיטלי דומים — מה שעלול למוטט את המגזר הקמעוני, ובעיקר את ענפי ההלבשה, הציוד ההיקפי למחשבים ולצילום, או ענף המשחקים והצעצועים, שאינם תלויי שפה כמו לגו או פליימוביל.

גופים קמעוניים וחברות מסחריות מקומיות שלא יעברו בעצמם טרנספורמציה דיגיטלית אולי ייהנו מהרפורמה הבנקאית של שטרום — אבל יספגו מכה קשה מתהליך ה–E-commerce, חובק עולם וענפים.

הכותב הוא מומחה בתחום הטרנספורמציה הדיגיטלית ומנכ"ל Smart Things, חברת פיתוח בתחום המובייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker