500 העשירים | מולטי-מיליונרים

האקס המיתולוגי של צ'ק פוינט

ניר צוק. שווי בורסאי: 330 מיליון דולר; שווי כולל ב–2016: 480 מיליון דולר

עמרי זרחוביץ'

יחידת המודיעין הצה"לית 8200 ייצרה לא מעט מיליונרים, שאחד הצבעוניים שבהם הוא ניר צוק, מייסד חברת פאלו אלטו, מחברות האבטחה הצומחות בעולם. 
גם בענף ההייטק הלא־פורמלי, צוק הוא דמות בולטת. עם הלבוש היומיומי האמריקאים עוד יכולים להסתדר – סטיב ג'ובס, מארק צוקרברג והיריב המיתולוגי של צוק, גיל שויד, נוהגים גם הם ללכת בלבוש רחוק ממחויט – אבל האופי של צוק הוא דבר חריג: הוא חריף וכשרוני באופן יוצא דופן, והצליח להשפיע על הטכנולוגיות של כמה מהחברות המובילות בענף הסייבר. קשה גם להתעלם מהתנהגותו המתריסה כלפי המתחרה הגדולה, צ'ק פוינט, שבה החל את דרכו.

איור ניר צוק
צילום: איור: דורון פלם

צוק הגיע לצ'ק פוינט ב־1994, כשנתיים לאחר שהוקמה, בעקבות היכרות עם שניים ממייסדיה, שויד ושלמה קרמר, איתם שירת ביחידת המודיעין. עד מהרה סלל צוק את דרכו לתפקיד המהנדס הראשי של החברה וב־1997 עבר לארצות הברית, שם הקים עבורה מרכז פיתוח נוסף. בין צוק לשויד התגלעו חילוקי דעות ומאבקי כוח, בין השאר על פיתוחים טכנולוגיים. שנתיים לאחר מכן החליטו בצ'ק פוינט לסגור את מרכז הפיתוח האמריקאי ולהחזיר לישראל את צוק, שרק החל להשתקע בארצות הברית. כך נסללה דרכו החוצה מהחברה.

צוק היה להוט לפתח פתרונות אבטחה מתקדמים יותר, והוא ניצל את תקופת הגאות שלפני התפוצצות הבועה בארצות הברית כדי לגייס כסף להקמת חברה חדשה, OneSecure, אליה אסף חלק מעובדי השלוחה האמריקאית של צ'ק פוינט. בעזיבה שלו, ויתר צוק על אופציות בצ'ק פוינט שבתקופה שלפני התפוצצות הבועה היה שוויין מיליוני דולרים. ב־2002 מכר את OneSecure לחברת נטסקרין, ממתחרותיה הבולטות של צ'ק פוינט, תמורת 45 מיליון דולר במניות, סכום שלא היה גבוה בהרבה מההשקעה של בעלי המניות בה.

צוק עבר לעבוד בנטסקרין כסמנכ"ל טכנולוגיות, אך שנתיים לאחר מכן המשיך לתחנה הבאה, כסמנכ"ל אבטחת המידע בענקית ציוד התקשורת ג'וניפר, שרכשה את נטסקרין תמורת 4 מיליארד דולר במניות. הרכישה העשירה את חשבונו של צוק, שהחזיק ב־1% ממניות נטסקרין, בכמה עשרות מיליוני דולרים.

צוק היה נעול על המטרה – פיתוח מערכת חומת אש שתשאיר את צ'ק פוינט והמתחרות האחרות מאחור. ג'וניפר לא ששה להשקיע בכך והתמקדה בקיצוץ בהוצאות. צוק שוב ויתר על אופציות, שערכן היה 6 מיליון דולר, והחליט לעזוב את החברה. באותה תקופה גם התגרש מאשתו ואם ילדיו, לאחר כעשר שנות נישואים. כעבור כשנה הקים את פאלו אלטו נטוורקס. מי שדחף אותו לכך היה אשים צ'נדנה, שאף הוא עזב כשנתיים קודם לכן את צ'ק פוינט, שם שימש סגן נשיא. "לצ'ק פוינט היה צוות מהנדסים יוצא דופן, אבל ניר היה מבריק יותר בכמה רמות", צוטט צ'נדנה בכתבה שפורסמה על צוק באתר פורבס ב־2013. משקיע מפתיע נוסף היה שלמה קרמר, ממייסדי צ'ק פוינט, שעזב את החברה ב־1999. קרמר, שנמצא בקשר חברי עם שויד עד היום, נהפך בשנים האחרונות לאחד המשקיעים הבולטים והחשובים בשוק אבטחת המידע העולמי.

פאלו אלטו נהפכה בשנים האחרונות למעין תמונת מראה של צ'ק פוינט, בדומה לאופיים המנוגד של צוק ושויד. פאלו אלטו צומחת בקצב של עשרות אחוזים בשנה, צ'ק פוינט נושקת ל־10%; לצ'ק פוינט שיעורי רווחיות חריגים של כ־45%, פאלו אלטו לא היתה רווחית בשנים האחרונות; פאלו אלטו נחשבת בתעשייה חדשנית ופורצת דרך, צ'ק פוינט נחשבת במידה רבה חברה שנגררת אחר המתחרות שלה. המאבק בין שתי הענקיות מעסיק את עולם האבטחה כולו, ודיונים רבים עוסקים בעליונות שיש או אין לאחת מהן.

אאולם צמיחתה המהירה של פאלו אלטו לא היתה רק בגלל רמה טכנולוגית גבוהה, אלא הרבה בגלל יכולות השיווק של צוק. לפני כמה שנים צוק פינה את כיסא המנכ"ל ונשאר לשמש הטכנולוג הראשי של החברה. הוא השקיע רבות במעבר בין לקוחות כדי לשכנע אותם שהפתרון של פאלו אלטו טוב משל המתחרות, ומינף את היריבות עם צ'ק פוינט לטובת יחסי ציבור. 

בשנים הראשונות, כשאנשים בעמק הסיליקון עדיין לא הכירו את פאלו אלטו, הסתובב צוק עם לוחית רישוי שעליה כתוב צ'ק פוינט קילר ועורר את עניין הציבור. ב־2013 הציב שלט בנתיבי איילון: "זה עתה עברתם את צ'ק פוינט. גם אנחנו – הוכתרנו שוב כחומת אש ארגונית מובילה". העקיצות לכיוונה של צ'ק פוינט לא נגמרו כאן: גם בטוויטר התייחס צוק לטכנולוגיה של צ'ק פוינט, וכן בשיחות עם אנליסטים, לקוחות ובפורומים ציבוריים.

בשנים האחרונות נראה כי צוק נרגע, לפחות כלפי חוץ, דווקא בתקופה שבה הוא מתקרב יותר ויותר לנמסיס הישראלית. לפני כשנה אף עקף שוויה של פאלו אלטו את שוויה של צ'ק פוינט, בסוג של ציון דרך חשוב בחיי שתי החברות. פאלו אלטו אמנם איבדה גובה בתוך זמן קצר, בדומה להרבה חברות אבטחת מידע, אבל אם תמשיך להציג תוצאות כאלו, לא רחוק היום שבו יחזרו השתיים למאבק צמוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker