500 העשירים | כמעט מיליארדרים

הכרעה במאבק הירושה

ליאורה עופר. שווי בורסאי: 670 מיליון דולר; שווי ב–2016: 900 מיליון דולר; שווי ב–2015: 770 מיליון דולר

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

ליאורה עופר (63) היא בתו של איל העסקים והספנות יולי עופר שהקים יחד עם אחיו סמי עופר את חברת אחים עופר השקעות, ושלט באמצעותה בעסקים רבים – נדל"ן, ספנות, בנקאות, הייטק ואנרגיה. בתחילת העשור הקודם חילקו האחים ביניהם את רוב ההון והנכסים, אבל חלק מהנכסים נותרו משותפים.

ליאורה עופר
ליאורה עופרצילום: ורדי כהנא

עופר החלה לעבוד בעסקים של אביה בגיל 20. בשנות ה־90 היתה עסוקה בעיקר בניהולה של חברת מלון אלמוג ובהדרגה החלה לקבל על עצמה עוד תפקידים בקבוצה. את קפיצת הדרך הגדולה ביצעה כשקיבלה לאחריותה את חברת הנדל"ן המניב מליסרון ב־2008. באותה עת החזיקה מליסרון בשלושה קניונים בגודל בינוני: קניון רננים ברעננה, הקריון בקריית ביאליק וקניון חוצות המפרץ בחיפה. ב־2009 רכשה עופר את קניון רמת אביב מקבוצת אפריקה ישראל שנקלעה לקשיים פיננסיים, תמורת כ־1.4 מיליארד שקל. בעסקה נוספת רכשה מליסרון מאפריקה ישראל את קניון סביונים, וכעבור כשנה רכשה את חברת הקניונים בריטיש ישראל תמורת כ־1.5 מיליארד שקל. תחת שרביטה של עופר כיו"ר והמנכ"ל אבי לוי הפכה מליסרון מחברת נדל"ן מניב בינונית לאחת משתי חברות הקניונים הגדולות בישראל לצידה של עזריאלי. כיום שווי השוק של מליסרון הוא 6.5 מיליארד שקל.

ביולי 2011 מת יולי עופר ובין ילדיו, ליאורה ודורון, התגלע סכסוך ירושה. לפני מות האב היו בידיו 36% ממניות עופר השקעות, ליאורה החזיקה ב־15% ודורון ב־15%. עופר האב הכין בחייו צוואות רבות, האחרונה בהן בנובמבר 2008, ותכנן להוריש את הונו בחלקים שווים לשני ילדיו. במהלך השנים העביר נכסים רבים לבנו דורון ואף מינה אותו לעמוד בראש עסקיו, אך בשנותיו האחרונות התקרב דווקא לבתו שניהלה בהצלחה את עסקיו בישראל, ובצוואתו האחרונה הוריש לה את כל מניותיו בעופר השקעות. דורון התנגד לכך וטען כי אין להכיר בצוואה זו מאחר והיא נכתבה תחת השפעה "בלתי הוגנת". הוא טען שיש להכיר במקומה בצוואה הקודמת, אשר מחלקת את המניות הנותרות באופן שווה בינו ובין אחותו. בדצמבר 2013 נתן בית המשפט תוקף לצוואה האחרונה שכתב יולי עופר. בצוואה זו נקבע כי כל מניותיו בעופר השקעות (36%) יעברו לידי ליאורה. בעקבות ההחלטה הפכה ליאורה לבעלת השליטה (51.7%) בעופר השקעות. ניסיונו של דורון לערער על ההחלטה לא צלח, והיא אושררה מחדש בסוף 2015.

עופר השקעות מחזיקה במישרין ובעקיפין בכ־21% ממניות בנק מזרחי־טפחות ששוויין כ־2 מיליארד שקל. בנוסף לכך היא מחזיקה ב־61% ממניות מליסרון, אחזקה ששוויה כ־4 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker