500 העשירים | מיליארדרים

עסקים מבית אבא

משפחת עזריאלי (דנה עזריאלי, שרון עזריאלי, נעמי עזריאלי, רפי עזריאלי). שווי בורסאי: 845 מיליון דולר; שווי כולל ב–2016: 1.25 מיליארד דולר; שווי כולל ב–2015: 1.32 מיליארד דולר

דיויד נאג'י

ביולי 2014, בגיל 92, מת דוד עזריאלי, אדריכל, יזם ובעל השליטה בקבוצת עזריאלי המפעילה עשרות קניונים ברחבי הארץ. עזריאלי הותיר אחריו בן אחד ושלוש בנות: הבן הבכור רפי (57) שהוא בעל צרכים מיוחדים; נעמי (50), דוקטור להיסטוריה כלכלית ומדעי החברה המתגוררת בטורונטו שבקנדה; שרון (49), זמרת אופרה המתגוררת אף היא בטורונטו ומנהלת את עזריאלי פאנד, קרן ציבורית קנדית; והבת הצעירה דנה (48) שהחליפה את אביה בתפקיד יו"ר הקבוצה.

לפני מותו של האב החזיקו שלוש האחיות בשרשור (באמצעות עזריאלי הולדינג) ב־30.7% ממניות עזריאלי. כעת הן מחזיקות בשרשור ב־55.6% ממניות הקבוצה. אולם כיוון ש־8.9% מהמניות והזכויות הכלכליות (דיווידנדים ותמורה ממכירה) הועברו לקרן עזריאלי פאנד, האחזקות הכלכליות של הבנות בקבוצה מסתכמות ב־45.5%.

איור דנה עזריאלי
צילום: איור: דורון פלם

דנה עזריאלי נולדה במונטריאול ופרט לשתי תקופות קצרות בישראל – כמתנדבת בת 17 בקיבוץ זיקים וכבת 20 פלוס בקיבוץ אורטל – גדלה ולמדה בקנדה. היא בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה ממכללת סוורת'מור ודוקטורט במשפטים מבית הספר למשפטים בוורמונט. עם סיום לימודיה עברה לבוסטון, השתלבה בעסקי המשפחה והחלה לנהל את נכסי עזריאלי במסצ'וסטס – שלושה קניונים, פארק תעשייה וכמה בנייני משרדים. בתוך כך, התקבלה כחברה בלשכת עורכי הדין של מסצ'וסטס, כמו גם בלשכה בישראל מאוחר יותר.

כשהיתה בשנות ה־30 המוקדמות לחייה הצטרפה עזריאלי לאביה למסע שורשים בפולין, שבעקבותיו כתבה ספר ביוגרפי על פי זכרונותיו של האב מזמן השואה. "היה לי חשוב לספר את הסיפור שלו, על נער בן 17 שנשאר אופטימי ומשתמש במזל שלו ובחיבורים לאנשים הנכונים כדי לברוח מפני הנאצים ולשרוד", אמרה בראיון ב־2008. "זה היה סיפור שהשפיע על תפישת העולם שלו וגם על חיי, כדור שני".

בעשור הקודם עלתה עזריאלי לישראל והחלה לעבוד כעורכת דין במשרד גורניצקי ושות'. כעבור כשנתיים הצטרפה לקבוצת עזריאלי, עוד כשהיתה חברה פרטית ולא ציבורית, כסגנית נשיא. ב־2012 מונתה לסגנית היו"ר לצד סגן היו"ר הוותיק מנחם עינן, וביולי 2014 מונתה ליו"ר הדירקטוריון. זמן קצר לאחר מכן עזב עינן את הקבוצה על רקע מתיחות בינו לבין דנה, לפי טענות בענף, וזאת לאחר 22 שנות עבודה בעזריאלי.

פרט לתפקידה כיו"ר עזריאלי, בעלות שכר של 2.7 מיליון שקל בשנה, משמשת דנה נציגת יתר מחזיקי המניות במשפחה, ומכהנת כיו"ר קרן עזריאלי ישראל, הפועלת בין היתר לקידום החינוך והתרבות בישראל, כדירקטורית בקרן עזריאלי קנדה, וכדירקטורית בחברות נוספות, בהן קנדן אחזקות בע"מ וקנדן מגורים. היא מעורבת גם בכמה יוזמות פילנתרופיות. היא מתגוררת בהרצליה פיתוח עם בעלה ושתי בנותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker