האם זה הזמן להתגונן מאינפלציה בארה"ב?

בעוד שהבנקים המרכזיים באירופה וביפן עושים כל שאפשר כדי להשיג אינפלציה ולהימנע מדפלציה - בארה"ב מדברים על העלאת הריביות ■ כאשר שיעורי האבטלה בשפל, השכר מטפס ושוק הדיור מתחזק - האם ארה"ב צפויה לחוות קפיצה באינפלציה לרמות שמצריכות הגנות פיננסיות?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קניות בארה"ב. לפי התחזיות, הצריכה הפרטית תמשיך לגדול צילום: ׳¨׳•׳™׳˜׳¨׳¡

הבנקים המרכזיים של אירופה ויפן עושים את כל שביכולתם כדי להשיג אינפלציה בריאה בכלכלתם - כולל הזרמת כספים למשק בצורת רכישות ניירות ערך והורדת הריביות אל מתחת לאפס. הם חוששים מאוד מדפלציה, כלומר נפילת מחירים, שכן זו פוגעת בפעילות הכלכלית והפיננסית באופן קשה ביותר.

באותה העת, מעבר לאוקיאנוס, הפדרל ריזרב בארה"ב מדבר על כיוון הפוך לחלוטין - העלאת הריביות. נראה שלא רק שאין סכנת דפלציה בארה"ב, אלא חלק מהאנליסטים שם ממליצים על רכישת אג"ח המוגנות מאינפלציה. האם ארה"ב צפויה לחוות קפיצה באינפלציה לרמות שמצריכות הגנות פיננסיות?

שנים רבות של 
מדדים נמוכים

בדומה לשאר המדינות המתועשות, האינפלציה בארה"ב רשמה נפילה חדה במשבר הפיננסי הגלובלי, ומאז נותרה ברמה נמוכה - פרט לתקופת הזינוק במחירי הנפט בעולם. האינפלציה ירדה עוד ואף נגעה מתחת ל–0% בשנה שחלפה, כשמחיר הנפט נסוג במהירות רבה.

גם שיעור אינפלציית הליבה, ללא השפעת מחירי הדלק ומזון התנודתיים, נותר נמוך לאורך זמן רב, והדבר היווה ביטוי לצמיחה חלשה ושוק עבודה רופף. למרות הצפת המערכת הפיננסית בכסף זול מצד הפד, היקף ההלוואות והאשראי לא עלה, שכן המערכת הפיננסית החבוטה מהמשבר היתה צריכה לתקן את עצמה, ולא רכשה אמון בעתיד הכלכלי וחששה מפשיטות רגל.

ג'נט ילן, יו"ר הפדרל ריזרבצילום: בלומברג

שיעורי האבטלה היו גבוהים מאוד, מה שכמובן הפעיל לחץ כלפי מטה על השכר - אחד הגורמים החשובים ביותר במגמת שינויי המחירים במשק. גם מצבו של שוק הדיור, שנפל לקרשים, לא הוסיף חיוניות לכלכלה, בלשון המעטה, וגם לא איפשר את עליית מחירי השכירות, שגם הם מרכיב חשוב במדד המחירים.

ואולם בסופו של דבר כלכלת ארה"ב החלה להתאושש, כפי שהיא עושה לאחר כל משבר או מיתון, והדבר התבטא בשיפור מתמשך והולך בשוק העבודה, בשוקי הנדל"ן ובחלקים האחרים של המשק. במקביל לשיפור זה, היינו מצפים לראות לחצים אינפלציוניים עולים, אך המגמות הגלובליות של היחלשות כלכלת סין וכלכלות רבות אחרות, שגררו את ירידת מחירי הנפט והסחורות והיחלשות הסחר העולמי, והתבטאו גם בנפילת האינפלציה סביב הגלובוס - לא יכלו שלא להשפיע על ארה"ב. כתוצאה מכך, למרות השיפור הכלכלי, רשמה ארה"ב אינפלציה מתחת ליעד של הפדרל ריזרב במשך שנים.

כך מודדים אינפלציה בארה"ב

הפדרל ריזרב משתמש במדד אחר ממדד המחירים לצרכן הכללי או הליבה, להערכת "מצבה הבריאותי" של הכלכלה האמריקאית. מדד זה נחשב לפחות תנודתי ויותר מייצג את הצריכה הפרטית במשק: הוצאות 
ליבה לצריכה פרטית (Core PCE). הפדרל ריזרב שואף להגיע ליעד של 2% אינפלציה שנתית במדד זה.

שיעור עלייתו של Core PCE בארה"ב נמצא מתחת ליעד מאז 2012, אך מאז סוף 2015 נרשמה מגמת עלייה אל עבר היעד; באפריל הנתון שנרשם היה 1.6%. בישיבתו האחרונה באפריל קבע הפד כי המדד הנבחר נמצא במגמה הרצויה וכי יגיע ליעד בטווח הבינוני. באשר למדד המחירים לצרכן הטוב והמוכר, שבו משתמשים כלל הגופים הפיננסיים והאנליסטים, בין היתר, להשוואה בין המדינות השונות בפן האינפלציוני - הוא כבר מזמן מאותת כי כלכלת ארה"ב נמנעה מסכנות הפוקדות את שאר העולם המתועש.

שיעור האינפלציה באפריל היה 1.1% לעומת התקופה המקבילה אשתקד - נמוך מבחינה היסטורית אך הגבוה מזה שלוש שנים. לא מדובר בעלייה במחירי הדלק בלבד כתוצאה מהתחזקות מחירי הנפט בחודשים האחרונים. אינפלציית הליבה, ללא דלק ומזון, היתה 2.1% לעומת השנה הקודמת - בעצם, היא נמצאת מעבר לרף של 2% כבר חמישה חודשים.

כל המרכיבים לאינפלציה כבר כאן

מצבה של הכלכלה האמריקאית שונה מזה של המדינות הנלחמות בדפלציה, שבהן הצמיחה נמוכה מאוד, האבטלה גבוהה והמערכת הפיננסית אינה תומכת מספיק בפעילות העסקית. בארה"ב, התביעות החדשות לדמי אבטלה בשפל של ארבעה עשורים, ושיעור האבטלה הוא 5%, קרוב מאוד למה שמוגדר "אבטלה טבעית", המוערך כיום ב–4.8%. שוק עבודה בריא וחיוני מתחיל סוף־סוף להפעיל לחצים כלפי מעלה על שכרם של העובדים.

המדד שמייצג את הגידול בשכר בארה"ב, שכר ממוצע לשעה בחישוב שנתי, החל בשנה שחלפה לטפס אל מעבר לרמה של 2%, שנחשבת לחלשה יחסית, והגיע ל–2.5%. הצרכנים מרגישים בטוחים, מה שמתבטא בסנטימנט גבוה; הבנקים תומכים בצריכה על ידי מתן אשראי צרכני בשפע. משמעות הדברים היא תחזית להמשך גידול בריא בצריכה הפרטית, כלומר הביקושים שתורמים ללחצים אינפלציוניים.

עוד גורם חשוב ביצירת הלחצים האלה הוא שוק הדיור ההולך ומתחזק באופן ניכר מזה תקופה ארוכה. השכירות מהווה 15% ממדד ה–Core PCE של הפד ו–40% ממדד הליבה של המחירים לצרכן. בנוסף, דמי השכירות בשנים האחרונות עולים באופן חד, כך שהם לא יכולים שלא להשפיע על המחירים במשק. מה עוד, השירותים השונים, כגון רפואה, השכלה ותקשורת, מהווים חלק ניכר יותר ממדדי המחירים מבעבר, וההוצאות עליהם גדלות והולכות.

בעוד שהתחזקות הדולר מוזילה את מוצרי היבוא ומחירי הנפט הנמוכים מוזילים את הדלקים, ההשפעות האלה על סך האינפלציה נראות נמוכות יותר מאשר אלה של התייקרות הדיור והשירותים (על פי Bank of America, שיעור המוצרים הרגישים ביותר לחוזקו של הדולר במדד PCE הוא כ–9%). כך, נראה שהאינפלציה בארה"ב הולכת לעלות.

אז מה עושים?

על פי אנליסטים רבים, כגון אלה מ–PIMCO, כדאי לרכוש הגנות מאינפלציה עוד לפני שזו תעלה. הכלי המקובל להגנה הוא TIPS, אג"ח ממשלת ארה"ב מוגנות אינפלציה.

ניירות ערך אלה הם אג"ח שהערך הנקוב שלהן עולה ויורד בהתאם לעלייה וירידה במדד המחירים לצרכן, בעוד ששיעור הריבית נשאר קבוע ומשולם פעמיים בשנה, בהתאם לערך הנקוב המעודכן.

אף ש–TIPS מוזכרים תמיד כהגנה נגד אינפלציה, הם מציעים גם הגנה מסוימת בפני אפשרות של דפלציה: למרות השינוי בערך הנקוב והשפעתו על הריבית לאורך חיי נייר הערך, בסוף חייו הוא מחויב לשלם לפחות t - ערכו הנקוב ההתחלתי.

ברבעון הראשון של 2016 זרמו לקרנות הסל המתמקדות ב–SPIT 2.3 מיליארד דולר. מחירי אג"ח אלה מתמחרים צפי לשיעור אינפלציה ממוצע של 1.6% ב–10 השנים הבאות - נמוך בהרבה מתחזיות פילדלפיה פד, ממדד הציפיות לאינפלציה של אוניברסיטת מישיגן ומהערכות אחרות.

נראה כי הפסימיות שמפגינים השווקים הפיננסיים לגבי תחזית האינפלציה ארוכת הטווח מייצרת הזדמנוית בשוק 
אג"ח TIPS. ניתן להשקיע באפיק זה דרך קרנות סל או קרנות נאמנות.

ארז ברית הוא מנכ"ל ומייסד בית ההשקעות טנדם קפיטל, ויוליה ויימן היא אנליסטית מקרו לשווקים גלובליים. אין לראות בכתבה המלצה להשקעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker