ביטול מיזוג פייזר-אלרגן: לממשלת ארה"ב אכפת מהמסים - אך לא מהריכוזיות

המיזוג של אלרגן ופייזר, בשווי 160 מיליארד דולר, בוטל לאחר שהממשל בארה"ב החמיר
 את דרישות הסף לקבלת הטבות מס ■ פייזר תפצה את אלרגן ב–400 מיליון דולר

דפנה מאור
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מיזוג הענקים בין חברות התרופות פייזר ואלרגן בוטל - כך הכריזו אתמול החברות. ההחלטה התקבלה עקב לחץ מצד הממשל האמריקאי, שראה בעסקה תרגיל להפחתת מס שמשלמת פייזר האמריקאית, ופועל במרץ כדי לבלום מהלכים דומים.

ביטול הסכם המיזוג מייצג היטב את הלך הרוח השורר עתה בארה"ב ונותן טון במערכת הבחירות לנשיאות, במקביל לתגובות המתקבלות סביב העולם לחשיפת מסמכי פנמה: זעם כלפי האליטות הכלכליות והמגזר התאגידי על צבירת עושר, המסתייעת בחוקי מס ומבנה המערכת הכלכלית.

פייזר תצטרך לשלם לאלרגן 400 מיליון דולר הוצאות על ביטול המיזוגצילום: רויטרס

מה שפחות מדאיג את הממשל האמריקאי, וזוכה לפחות תהודה, הוא ההשפעה שיש למיזוגי ענק בכלל על התחרותיות, וכנגזר ממנה, על רמת החיים של הצרכנים וחלוקת העושר. אם המיזוג היה נתקל בהתנגדות על בסיס זה, הסיכויים לבטל אותו היו פחותים, כפי שנראה ממגמת המיזוגים והרכישות הנרחבת ששררה בארה"ב בעשור־שניים האחרונים.

פייזר הכריזה על רכישת חלק מאלרגן בסכום של 160 מיליארד דולר בסתיו 2015. הרכישה היתה מאפשרת לפייזר האמריקאית להעביר את מטה החברה לאירלנד, שם מבוססת אלרגן, וכך להעביר את בסיס המס העיקרי שלה לאירלנד, שבה מס החברות הרשמי הוא כשליש לעומת ארה"ב. החברה הממוזגת היתה ממשיכה להיקרא פייזר, בראשה היה עומד מנכ"ל פייזר, וכמובן, היא היתה מתנהלת עדיין מניו יורק.

עסקות היפוך שרוול

עסקות מסוג זה מכונות "היפוך שרוול", ועלו באחרונה לתודעה הציבורית, בעיקר על רקע שלל מיזוגים מסוג זה בענף התרופות. לפי אגף התקציבים של הקונגרס, היפוכי שרוול, אם לא תשתנה החקיקה בנושא, יעלו לקופת האוצר האמריקאית כמעט 20 מיליארד דולר בעשור הקרוב.

עסקת פייזר־אלרגן ספגה ביקורת קשה מכל קצווי הקשת הפוליטית - הרפובליקאית והדמוקרטית בזמן ההכרזה על העסקה.

המועמדת הדמוקרטית, הילרי קלינטון, האשימה את פייזר בשימוש בפרצות בחוקי המס כדי להימנע מתשלום חלקה ההוגן בנטל המס. קלינטון אמרה כי תציע צעדים אפשריים למניעת עסקות 'היפוך שרוול', אך לא פירטה. "איננו יכולים להמשיך לעכב פעולה נגד היפוכי שרוול ששוחקים את בסיס המס שלנו", אמר קלינטון בהצהרה.

המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ, שקרא לרפורמה כוללת במבנה המס האמריקאי, אמר כי "העובדה שפייזר עוזבת את מדינתנו באובדן אדיר של משרות מגעילה. הפוליטיקאים שלנו צריכים להתבייש".

נשיא ארה"ב, ברק אובמה. ממשל אובמה פועל כדי לצמצם את תופעת המיזוגים מסוג היפוך שרוולצילום: אי־פי

ממשל אובמה, מצדו, פועל כדי לצמצם את תופעת המיזוגים מסוג היפוך שרוול. ביום שלישי קרא הנשיא לקונגרס לפעול כדי לבלום חברות שמבקשות לבצע מיזוגי היפוך כאלה, לאחר שמשרד האוצר הציג מערכת כללים חדשים. כיום צריכים בעלי החברה הזרה להחזיק לפחות 40% ממניות החברה הממוזגת כדי ליהנות מכל הטבת המס, או לפחות 20% כדי ליהנות מחלק ממנה.

לפי הכללים החדשים, מניות שנצברו דרך עסקות של חברה זרה בארה"ב בשלוש השנים האחרונות לא יוכלו להיחשב לצורך ערך מאזני כדי לעמוד בדרישות ה–40%. מאחר שאלרגן רכשה חברות גדולות בארה"ב, היא היתה מתקשה לעמוד בתנאי הסף.

"פעולותיו של משרד האוצר יקשו לנצל את פרצת המס הזו, ואולם רק הקונגרס יוכל לסגור אותה אחת ולתמיד", אמר אובמה. האיתות שלו התקבל באופן ברור ומובן במטה של החברות, וכבר ביום שלישי נפוצו דיווחים על ביטול המיזוג.

פייזר תצטרך לשלם לאלרגן 400 מיליון דולר הוצאות על ביטול המיזוג. מניותיה עלו כבר ביום שלישי ב–2%. לעומת זאת, מניות אלרגן נפלו ב–15%.

ביטול המיזוג מעיב על מיזוגי היפוך שרוול נוספים שעדיין ממתינים לאישור סופי, כמו ג'ונסון קונטרולס עם טייקו אינטרנשיונל, וייסט קונקשן עם פרוגרסיב וייסט סולושנס, ו–IHS עם מרקיט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker