דו"ח שירות |

מה עשיתם בשביל מדינה: חודש בחיי שרינו

מה עושים השרים עם המנדט שהפקדנו בידיהם? והפעם - משה כחלון, איילת שקד, חיים כץ ודוד אזולאי

תומר אביטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר אביטל

שרת המשפטים
איילת שקד (הבית היהודי)

נובמבר היה השקוף בחודשים של שרת המשפטים מאז מונתה. שקד קידמה בו במרץ את "חוק השקיפות", כהגדרתה, שמטיל הגבלות שונות על עמותות שיותר מ־50% מהמימון שלהן מגיע ממדינות זרות. בין ההגבלות – ענידת תג זיהוי מיוחד בכנסת. שקד חילקה בנובמבר את פרס השקיפות המבורך שיזמה, לממונה על חופש המידע במשרד האוצר וגם לעיריית אשדוד ולרשות ני"ע.

לאחר הטקס, באקט נאה של שקיפות, פורסמה גם עלותו (כ־42 אלף שקל). שקד גם החלה לפרסם את הצבעותיה בוועדת השרים לחקיקה, הוועדה שחורצת את גורלן של הצעות החוק של חברי הכנסת. בכך היא נהפכה לשרה השלישית בממשלה שעושה זאת. כך ניתן לדעת שהיא נמנעה בהצעת חוק לשימוש חוזר במים אפורים, והסתייגה מהצעה שביקשה לקבוע חובת רישום פרוטוקולים בגופים ציבוריים.  

איילת שקד
הסטטוס הכי פופולרי של שקד בנובמבר היה על שחרור פולארד. ״בן חורין! שמחים בשמחת שחרורו של אחינו יונתן. עוד ישובו בנים לגבולם״, היא כתבה וזכתה ל–9,598 לייקיםצילום: אוליבייה פיטוסי

שקד החלה לקדם תיקון לחוק שיאפשר הטלת עונש מאסר על קטינים בני 12־14 שהורשעו בעבירות רצח ובניסיון לרצח. בין לבין סיירה שקד בבית הדין הדרוזי בעכו, והשתתפה בשלל כנסים, בהם הכנס השנתי של האגודה למען החייל בבריטניה, בכנס של התנועה הקיבוצית, ובכנס הדיפלומטים של "ג'רוזלם פוסט" בירושלים.
משרדה חנך בנובמבר מערכת טלפונית ממוחשבת המזהה קול אנושי במשרדי הרשם לענייני ירושה (2416* – תיהנו), והודיע על תפקיד חדש: ממונה ארצית על ייצוג בני הגיל השלישי באגף הסיוע המשפטי של משרד המשפטים, תפקיד שתמלא עו"ד מיטל סגל־רייך.

התקשרויות נבחרות:

 • * רכישת תווי שי לעובדי משרד המשפטים דרך ישראכרט: 16,600 שקל.
 • * ערב גיבוש של פרקליטות מחוז דרום פלילי עם תיאטרון פלייבק באר שבע: 4,914 שקל.
 • * רכישת 30 מדליות לטקס העובד המצטיין (התשלום בוצע בעבר).

השר לשירותי דת
דוד אזולאי  (ש"ס)

הסיבוב התקשורתי הגדול ביותר שעשה השר לשירותי דת בנובמבר היה על השקת אפליקציית לאיתור מצבות. אזולאי הגיע להשקה חגיגית בבית העלמין האזורי תל רגב שאותה דאג לפרסם ברחבי התקשורת. בכלל, אזולאי אוהב לפרסם את מפעלותיו. מה שלא טרח לפרסם זה את העובדה שהצליח להשתלב במסחטות הקואליציוניות ולקושש 8 מיליון שקל מהאוצר למען "פרס שר הדתות".

אזולאי גם סייר בישיבה בעתניאל, השתתף בטקס בצפת עם ״מיטב החזנים והפייטנים״, והשיק קורסי הדרכה לבלניות במועצות דתיות שונות. בין התכנים: כלים מעשיים להדרכת כלה חילונית, מקום הבלנית בהתמודדות עם אתגרים בזוגיות ושלום בית, ועיצוב ואסתטיקה במקווה. אזולאי הדגיש כי ״הבלניות הצדקניות עושות עבודת קודש״.  

אזולאי מקדם חוק לביטול הגבלת הרעש בלילות ל"ג בעומר ובחגיגות המימונה (כנהוג ביום העצמאות)צילום: תומר אפלבאום

יוזמה נוספת של אזולאי נועדה להכשיר כ־600 נשות רבנים לטפל בתלונות של נשים אשר עברו תקיפה מינית. על רקע גל הטרור, אזולאי גם פרסם תוכנית שתכשיר את גבאי בתי הכנסת למשימות אבטחה.

בנובמבר גם התברר כי בשני שליש מהרשויות בישראל לא פועלת מועצה דתית שנבחרה אלא מועצה ממונה שאזולאי בוחר בעצמו. אזולאי דחה את הטענות כי מדובר בכר פורה לג׳ובים, והאשים בעניין את שר הדתות הקודם, נפתלי בנט. בין לבין פרסם אזולאי מכרז להפעלת פרויקט להקמת מרכזי משפחה באוריינטציה יהודית.

התקשרויות נבחרות:

 •  מימון חלקי של כנס ארצי בנושא קבורה המאורגן על ידי פורום מנהלי חברות הקדישא הגדולות בישראל. הכנס יתמקד באתגרי המביאים לקבורה יהודית בישראל.
 •  התקשרות עם חמישה מפקחים לצורך פיקוח בשטח בשנה השמינית (המשך לדיני שנת השמיטה). העלות: 14 אלף שקל לחודש כולל הוצאות, רכב ודלק לחצי שנה, ורכישת טאבלט לכל אחד מהם.
 • 6,332 שקל שולמו עבור מערכת מסד נתונים ככלי עבודה דיגיטלי לענייני "השנה השמינית".

שר הרווחה והשירותים החברתיים
חיים כץ (ליכוד)

בלי כאבי הראש של חבר כנסת מהשורה, השר ויו"ר מרכז הליכוד חיים כץ השתדל לבקר בשטח כמה שיותר בנובמבר. כץ ייחד את ימי שלישי לסיורים במרכזי קשישים, מעונות ומועדוניות. הוא ביקר במעלה אדומים, קריית מלאכי, אילת, ובמועצות המקומיות הדרוזיות סאג'ור וכסרא־סמיע (שם גם חילק טאבלטים לילדים במועדוניות). על הדרך השתדל כץ גם לפקוד כנסי פעילים של חברי מרכז, שנערכו לא רחוק מאתרי של הסיורים שערך.

ה"תחביבים" של כץ – תעשייה אווירית וההסתדרות – גם הם זכו לנתח בלו״ז. כץ פקד את אירוע הפרידה שלו מהתעשיה האווירית (לאחר חל״ת אינסופי), ובגזרת ההסתדרות היה אורח כבוד בכנס של סיעת עוז בהסתדרות, הסיעה שייסד, שנערך בסוף שבוע באילת.

כץ קיים פגישות מרובות עם אנשי הביטוח הלאומי לקראת פרסום דו״ח העוני, ובין לבין שהה בכנסת לא מעט כדי לאשר את התקציב וחוק ההסדרים. על הדרך הצביע בעד החוק שחיסל את השוויון בנטל. כץ התראיין לפחות ארבע פעמים בנובמבר וסיפר על מהלכים שקידם, בהם חוק שיאפשר דמי לידה גם לנשים שילדו "לידה שקטה" (לידה של עובר מת), והנחייה חדשה לביטוח לאומי להעביר גמלת סיעוד אוטומטית לקשישים מגיל מסוים. על פי ההנחיה, הגמלה תנתן על בסיס מבחן הכנסות והצגת מסמכים רפואיים, ולא על סמך מבחני תלות.

שר הרווחה חיים כץ
כץ אירח במשך יום שלם את סגן שר הרווחה הסיני, שאותו לקח לביקור בביטוח לאומיצילום: אוליבייה פיטוסי

התקשרויות נבחרות:

 • מיזם משותף עם אגודת הלל למתן שירותי חירום לצעירים חרדים בסיכון וחסרי תמיכה משפחתית: 1.9 מיליון שקל.
 • שאיבת ביוב במעון לנערים: 50 אלף שקל. שכירת מקומות חניה נוספים ללשכת השר והמנכ"ל: 4,000 שקל.
 • הארכת התקשרות עם עמותת בית הגלגלים להפעלת מועדונית שיקומית לאוכלוסייה עם נכויות: 264,960 שקל.
 • הרחבת תוכנית ליווי כלכלי–תעסוקתי למפוטרים/ מובטלים המוכרים לשירותי הרווחה: 6.2 מיליון שקל.

שר האוצר
משה כחלון (כולנו)

כחלון לא היה יכול לבקש מתנה טובה יותר ליום הולדתו שחל ב־19 בנובמבר. באותו לילה ארוך אושר תקציב המדינה שעליו שקד מרגע כניסתו למשרד האוצר. בין ההצבעות במליאה, נהנה שר האוצר – שיאן ההיעדרות מהכנסת – מחגיגה עם מבחר עוגות בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו״ר הכנסת יולי אדלשטיין.

אותו אדלשטיין מירר את חייו של כחלון רק כמה ימים קודם לכן, כאשר דאג שיוצאו מחוק ההסדרים סעיפים משמעותיים כגון סגירת פרצות מס, ומיסוי דירות המתקבלות בירושה (אם לא יימכרו). כחלון נאלץ לנשוך שפתיים ולהסתפק בהישגים שכן נכנסו לתקציב דוגמת ששינסקי 2, והסכמות סביב תקציב הביטחון.

אחרי פארסת הגז וחזרתו בו מהבטחתו לעסוק בנושא, התמקד כחלון בנדל״ן. הוא סייר בעפולה ובחריש שם הבטיח להאיץ פרויקטי בנייה והלל את תוכניות מחיר למשתכן, לצד העברת מחנות הצבאיים ממרכז הארץ לצפון. גם לאחר אישור התקציב כחלון הבטיח לקדם מהלך להפחתת מחיר ביטוח הרכב, הקלות ביבוא מזון ועוד רפורמות שמצריכות את אישור הכנסת. אלא שאת המשכן הוא חווה בעיקר דרך עיניהם של יועציו: מדי חודש מככב שר האוצר כשיאן ההיעדרויות במשכן.

את שלהי נובמבר יעדיף כחלון לשכוח: תחקיר "עובדה" חשף כי כשכיהן כשר תקשורת הוא קיבל החלטות שסייעו לחברת HOT, שבה עובדת אחותו בתפקיד בכיר. את יומן פגישותיו לאותו חודש לא ניתן לקבל, למרות שבמצע כולנו, הבטיח כי היומנים של חברי הסיעה יהיו שקופים.

משה כחלון
כחלון עבר לדירתו החדשה בשכונת כרמליה בחיפה. שווי הדירה, לפי הערכות, קפץ במיליון שקל בשנה האחרונהצילום: ליאור מזרחי

התקשרויות נבחרות:

 • מחקר עם אוניברסיטת בן גוריון בתחום החיסכון הפנסיוני: 250 אלף שקל לשנה למשך שלוש שנים.
 • מחקר וניתוח של יוקר המחיה של חברת נילסן להשוואת המוצרים היקרים ביותר בישראל למחיריהם בחו״ל: 300 אלף שקל לשנה.
 • עבודת צביעה במשרד האוצר: 240 אלף שקל.
 • שני יועצי תקשורת חיצוניים למינהל התכנון: 2 מיליון שקל לשנתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker