דרעי על התפטרותו: "היחיד ששילם מחיר אישי זה אני"

שר הכלכלה המתפטר: "השכבות החלשות לא ירוויחו הגז אם ישאר בים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

"בינתיים מי ששילם את המחיר האישי הוא אני. ויתרתי על משרד הכלכלה שתקציבו השנתי למעלה מ-5 מיליארד שקל. שילמתי מחיר בצער אבל בשלמות הדעת", כך אמר אחר הצהריים יו"ר ש"ס ושר הכלכלה המתפטר אריה דרעי בישיבת סיעתו.

דרעי התייחס לבקורת שספג מהאופוזיציה על ה"דיל" במסגרתו התפטר ממשרד הכלכלה ואיפשר כך לרה"מ נתניהו לקדם את מתווה הגז בעצמו, ולקבלת 300 מיליון שקל למשרד לפריפריה חברתית הנגב והגליל.

"התחרות באופוזיציה היא מי מצליח להגיד מילים כמו: שוחד, קומבינה, תרגיל מסריח. אני מבין את התסכול שלהם. אני היחיד ששילמתי מחיר אישי. מהיום הראשון הצבעתי בעד מתווה הגז ואמרתי שהוא מחייב חשיפה ציבורית ודיון ציבורי. המתווה הוגש לממשלה והיה שימוע ציבורי. היתה הזדמנות לעשות מאבק ציבורי. הכנסנו את מלוא השיפורים. יחד עם זאת, אי אפשר לנהל את מדינת ישראל רק עם כותרות ולרוץ מראיון לראיון. יש פה אחריות של כלכלת המדינה. נהיה חשופים לתביעות משפטיות. את כל זה היה צריך לשים על קו המאזניים. השכבות החלשות לא ירוויחו אם הגז יישאר בים, אלא מי שירוויח הם עורכי דין וטייקונים. לכן לעת הזו לא ציפיתי לא למחיאות כפיים, אבל גם לא למשפטים כאלה".

עוד אמר כי "הפוליטיקה אני אומר בגלוי זה לנצל הזדמנויות. יש פה הזדמנות להכניס את כל הפריפריה החברתית ושכונות במצוקה למשרד נגב וגליל. היום משרד פיתו שלשלנו אתהתקציבים אני משוכנע שהמשרד הזה בסיועם של ראשי רשויות נעשה דברים כדולים כהמוסשד פ]ריריד עם משרדי ממשלה ואנו נהיה הכתובת המרכזית לקדם את האוכלוסת להשפיע ולעזור ככל יכולתנו.

דרעי הבטיח שבשנת 2016 לא יוטל מע"מ על תחבורה ציבורית ומים לאוכלוסיות הנזקקות כפי שהבטיח.

דרעי הוסיף "אתמול בצער הגשתי התפטרותי לממשלה מתפקידי כשר הכלכלה אני אומר בצער כי אנו באמצע העשייה ומשרד הכלכלה למדתי להכיר במשך חודשים אחרונים משרד שנוגע כמעט בכל חיי האזרח. זה משרד קשה גדול מקצועי אך עשיתי כל מאמץ כדי מצד אחד לעמוד במילתי שלא אחתום על המתווה כי לא ראוי ששר יעקוף את הממונה על ההגבלים דבר שהוא תקדימי. יחד עם זאת הצבעתי בעד המתווה  לאחר השיפורים שהכנסתי בו והוא הרע במיעוטו. מדינת ישראל קיבלה מתת אל - לא כשתהיה בתוך הים. עם הסיכונים עם הבוררות הבינלאומית להשאיר את גז באדמה 5 שנים  זה לא אחראי. לא הצלחנו להעביר את הסמכויות שלי בכנסת.

"ניסיתי למרות שאנו קואליציה והיו הבנות עם חוגים באופוזיציה בעניין. עד השבוע האחרון ניסיתי לעזור בעניין וגם שרים אחרים. לכן הגעתי למסקנה (לאחר שלא הי הרוב להעברת סמכויותיו בתחום הגז לשר אחר)  אני לא מוכן לקחת על כתפי להכניס את ישראל לתביעת בינלאומיות כשאנו זקוקים לצמיחה ולהכנסות של עשרות מיליארדים. לכן לקחתי אחריות והתפטרתי ממשרד הכלכלה".

בישיבה נכחו ראש עריית עכו, שמעון לנקרי, וראש עירית נהריה ז'קי סבג שביקשו את עזרת ש"ס למנוע פגיעה בעירם. דרעי אמר כי "הם נמצאים במאבק צודק. לא ייתכן שהם שנמצאים בחזית ובמבצע אכלוס ענק של עשרות אלפי תןשבים והממשלה משנה כל שנה את ההטבות. הם חייבים יציבות של כמה שנים. ש"ס על כל חברינו כשר המופקד על הנגב והליל נתמוך ונעזור להם כי הם לא נלחמים למען עצמם אלא למען הגליל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker