האם ריביות נמוכות והרחבה כמותית עדיין יעילות?

מדיניות ההרחבה הכמותית יושמה כדי לעזור לכלכלות לחזור למוטב, אך היא כבר לא מניבה את התוצאה הרצויה ועלולה לגרום לתנודתיות רבה כשתיפסק

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בעולם שבו הריביות בעולם נמוכות כבר, דרום קוריאה וניו זילנד הורידו עכשיו את הריביות שלהן. דרום קוריאה הורידה את הריבית לשפל של 1.5% בניסיון לרסן את הפגיעה הכלכלית של המגפה הקטלנית MERS. ניו זילנד הורידה ריבית לראשונה מזה 4 שנים ל-3.25%, ונפילת מחירי מוצרי החלב היתה גורם משמעותי להורדה. בארה"ב ובבריטניה, הריביות נמצאות ברמה הקרובה לאפס כבר כמעט עשור.

אשראי קל מאוד ומדיניות הרחבה כמותית יושמו כדי לעזור לכלכלות לחזור למוטב בעקבות המשבר הכלכלי. אך האם הריביות הנמוכות עדיין יעילות? ג'יימס בוון, סמנכ"ל כספים, CCLA אינווסטמנט מנג'מנט טוען ש"נראה שהרבה בנקים מרכזיים עכשיו מתקדמים על חבל דק ולא מקבלים מהמדיניות המוניטרית את התוצאה שלה חיכו או ציפו". יש שתוהים עכשיו אם הריביות הנמוכות לא גורמות יותר נזק מתועלת.

שוקי האג"ח העולמיים, בין יתר הנכסים, נפגעו בשל התנודתיות. זה משהו שנגיד ה-ECB מריו דראגי אומר שהשווקים צריכים להתרגל אליו באווירת הריביות הנמוכות. ויש שחוששים שמחירי הנכסים נהיים מנותקים מהכלכלה הריאלית. בוון מסביר: "הבועה הגדולה ביותר היא שוק הדיור בסין, ומיד אחריה שוק המניות הסיני. שניהם מקבלים הערכות שווי מוגזמות שנובעות בעיקר מזרימת כספים ולא מנתונים חזקים".

וכשהריביות יתחילו לחזור לשגרה, עלולה להיות עוד תנודתיות. יו"ר קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד. הצהירה ש"ללא קשר לעיתוי, העלאת הריבית בארה"ב עלולה לגרום לתנודתיות רבה בשוק, עם השלכות על היציבות הפיננסית שיורגשו היטב מחוץ לגבולות ארה"ב". אנליסטים אומרים שהמפתח יהיה העיתוי והאופן שבו תתבצע הנורמליזציה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker