חשש מסימון מוצרי התנחלויות: חברת AHAVA שוקלת להעביר את הייצור לתוך שטחי הקו הירוק

מוצרי ים המלח של החברה המצליחה מיוצרים במפעל בקיבוץ מצפה שלם - אשר מוגדר כהתנחלות ■ באהבה טוענים כי הם רק בוחנים פתיחת מפעל נוסף בשל "שינויי תקינה לייצור מוצרי קוסמטיקה במדינות מסוימות"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

חברת אהבה בוחנת הקמת מפעל נוסף בתוך הקו הירוק. לחברה מפעל שנוסד ב-1988 במצפה שלם, שמעבר לקו הירוק, המייצר מוצרי קוסמטיקה המבוססים על מינרלים מים המלח. לחברה כ-180 עובדים, וב-2014 היה היקף המכירות שלה כ-184 מליון שקל.

כפי שפורסם ב-TheMarker, באחרונה הבהירו נציגי האיחוד האירופי, כי החקיקה נגד מוצרים מההתנחלויות מתקדמת ותיושם בקרוב. הכוונה לחקיקה המחייבת קמעונאים ברחבי היבשת לציין על המדפים, אילו מוצרים יוצרו בשטחים, שהאירופים אינם מכירים בהם כחלק ממדינת ישראל. מוצרים מהשטחים כבר מחוייבים במכס גבוה יחסית למוצרים מתוך הקו הירוק בכניסה למדינות האיחוד האירופי.

הקמת מפעל נוסף בתוך הקו הירוק תאפשר לאהבה לייצא ממנו למדינות בעלות רגישות פוליטית למקום הייצור, ובכך, בין השאר, ליהנות מהטבות מכס של הסכם הסחר החופשי בין ישראל לאיחוד האירופי ומאי-איזכור מקום הייצור של המוצרים ברשתות בצורה בולטת.

מוצרי AHAVAצילום: אי-אף-פי

מחברת אהבה נמסר בתגובה, כי "לאור התרחבות צרכי הייצור ושינויים בתקינה לייצור מוצרי קוסמטיקה במדינות מערביות מסוימות, אכן בוחנת AHAVA  את האפשרות של הקמת מפעל נוסף. אחת מהאפשרויות היא כן המועצה האזורית תמר. חלופות נוספות נבחנות. אין עדיין החלטה לפתוח את האתר הנוסף."

קריאות בוושינגטון לחרם על מוצרי החברהצילום: אי-אף-פי

הרגולציה האירופית נובעת מעניינן של מדינות האיחוד לסיים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. בד בבד היו מוצרי אהבה נתונים ללחץ מצד גורמים פרו פלשתינים המקדמים חרם על ישראל (BDS), במיוחד באירופה.

ב-2011, בעקבות לחץ של גורמים פרו-פלסטינים, נאלצה אהבה לסגור את הסניף שלה בלונדון, לאחר שבמשך חודשים נערכו מולו הפגנות, וחלקן לוו באלימות. באותה תקופה הוצבו כוחות משטרה מול הבניין שבו שכן הסניף של החברה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker