לא מחכה לכחלון: מנכ"לית האוצר יעל אנדורן הודיעה על התפטרותה

בתנאים בעייתים סייעה אנדורן ללפיד להעביר את תקציב 2014-2013 - תקציב של קיצוצים גדולים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בתום שנתיים בדיוק לאחר שמונתה לתפקיד מנכ"לית האוצר, הודיעה היום יעל אנדורן על פרישתה מהתפקיד. מדובר בפרישה צפויה, על רקע מינויו הקרוב של שר אוצר חדש, וההערכה כי השר החדש יעדיף להביא למשרה, שהיא משרת אמון, איש משלו. במערכת הפוליטית מעריכים כי שר האוצר החדש יהיה משה כחלון.

אנדורן מונתה לתפקידה על ידי שר האוצר הקודם, יאיר לפיד, באפריל 2013 – וזאת למרות שהיתה אז בהריון מתקדם. לפיד הביע בכך את הערכתו לאנדורן, שנחשבה למינוי מקצועי. אנדורן היתה בעבר אחת מבכירות אגף התקציבים, היא היתה אחראית על תקציבי החינוך, הבריאות והרווחה באגף, היתה האשה היחידה עד היום בתפקיד המשנה לראש האגף, ונחשבה לאחד מאנשי המקצועי החזקים שהיו באגף.

בהמשך היא קיבלה הצעות רבות, כמו  להיות מנכ"ל משרד רה"מ ומנכ"ל משרד החינוך, אבל היא העדיפה לעבור למגזר הסמי-פרטי. היא כיהנה מספר שנים כמנכ"לית חברת קרנות הפנסיה שבהסדר, חברת עמיתים, ושם למדה להכיר היטב את שוק ההון הישראלי.

הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי ומנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורןצילום: עופר וקנין

שתי שנות כהונתה של אנדורן בתפקיד היו לא קלות, בעיקר בשל מערכת היחסים המסוכסכת שבין לפיד ובין פקידי האוצר – כאשר אנדורן היתה בין הפטיש לסדן. היא נאלצה לעיתים קרובות להגן על החלטות השר, על אף שהחלטות אלו התקבלו בניגוד גמור לעמדת הדרג המקצועי באוצר. 

בתנאים בעייתים אלו אנדורן סייעה ללפיד להעביר את תקציב 2014-2013, תקציב של קיצוצים גדולים ושבעזרתו הצליח האוצר לייצב את החריגה הגדולה בגירעון. בהמשך התמקדה אנדורן בעיקר בתחומים הקרובים לליבה – היא עמדה בראש ועדה להסדרת תחום הסדרי החוב בשוק ההון, ריכזה גם את עבודתה של ועדה שעסקה בשינויים בחוק עידוד השקעות הון, ולאחרונה התמקדה בהכנת תוכנית אסטרטגית לעבודת האוצר. במסגרת זו ריכזה אנדורן את התוכניות לרפורמה בשוק ההון הישראלי – בתחומי הביטוח והבנקאות.

היה ברור עוד לפני הבחירות כי אנדורן סיימה את דרכה באוצר, וכי שר האוצר החדש, ויהיה אשר יהיה, יחליף אותה. ההערכה באוצר היום היא כי אנדורן החליטה שלא להמתין להודעה על סיום תפקידה, שהיתה עשויה להגיע עוד לפני הקמת הממשלה החדשה, והודיעה על התפטרותה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker