תשואה של 100% ב-3 שנים: כך הרוויחה פימי חצי מיליארד שקל על אורמת - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

תשואה של 100% ב-3 שנים: כך הרוויחה פימי חצי מיליארד שקל על אורמת

תחת המנכ"ל החדש, יצחק אנג'ל, הפכה אורמת למניה הלוהטת של מגזר האנרגיה המתקרר

5תגובות

מניית אורמת טכנולוגיות קפצה אתמול ב–6.4% והשלימה עלייה של 25% בששת החודשים האחרונים, שבולטת על רקע נפילה של 22% במדד מחירי חברות האנרגיה של MSCI, נפילה של 33% במחיר הגז הטבעי ו-46.5% במחיר הנפט בתקופה זו.

שני מהלכים הם הזרז הנראה לעין להתפרצות האחרונה של המניה: המיזוג בין אורמת טכנולוגיות שיוזמת, מקימה ומפעילה תחנות כוח גיאותרמיות לבין החברה האם לשעבר אורמת תעשיות, שהפך את מבנה האחזקות בחברה לפשוט יותר, חיסל קומה מיותרת שייצרה בעיקר הוצאות, הפך אותה לאטרקטיבית יותר להשקעה למשקיעים זרים, ויקל בעתיד על ביצוע מהלכים של מיזוגים ורכישות כולל מכירת החברה. כל זאת מבלי שהמיזוג ייחשב לאירוע מס שיקנוס את המשקיעים עוד בטרם קטפו את פירות המיזוג.

האירוע השני הוא העסקה שבמסגרתה מכרה בתחילת פברואר 2015 אורמת טכנולוגיות לקרן הפנסיה Northleaf מקנדה 40% ממניותיה של חברה חדשה שאליה העבירה שתי תחנות כוח גיאותרמיות ושלוש תחנות כוח מבוססות חום שנפלט ממדחסים בצינורות להולכת גז טבעי (חום שיורי) תמורת 175 מיליון דולר.

עופר וקנין

העסקה לא רק הזרימה מזומנים שהקטינו את החוב הפיננסי נטו של החברה ל–700 מיליון דולר, וסיפקה מקור כספי להשקעות חדשות, למשל ברכישת חברות בעלות מאזן פחות איתן, אבל מעבר לכך שיגרה איתות חזק לשוק בנוגע לשוויה של אורמת טכנולוגיות. עסקת Northleaf בוצעה לפי מכפיל 11.3 לרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) שייצרו חמש תחנות הכוח ב–2014 ולפי מכפיל 10.7 ל–EBITDA ב–2015. מכפילים אלה משקפים שווי חברה של 2.6 מיליארד דולר לפעילותה של החברה, כלומר שווי מניותיה בתוספת שווי החוב הפיננסי נטו וערך של 1.9 מיליארד דולר למניותיה, כלומר 39 דולר למניה שהיה גבוה ב–59% ממחירה של המניה בבורסה.

אירועים אלה תרמו לחשיפה של אורמת טכנולוגיות ולגידול במחזורי המסחר במניה, כשהעובדה שגוף פנסיוני מוכן להיכנס כמשקיע פאסיבי בגוף שמנוהל על ידי אורמת, וזאת במחיר גבוה משמעותית ממחיר המניה בשוק, חיזקה את האמון בשוק ההון בניהולה של אורמת.

ואולם העלייה החזקה במחיר המניה נשען לא פחות על שיפור בתוצאותיה הכספיות וירידה ברמת הסיכון של אורמת טכנולוגיות מאז כניסתה של קרן פימי כמשקיעה בחברה במארס 2012, כלומר לפני שלוש שנים בדיוק.

הרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) של החברה קפץ ב–64% ב–2014 בהשוואה לרמתו ב–2011 והסתכם ב–273 מיליון דולר.

החוב הפיננסי המאוחד נטו של אורמת ירד ב–1.6% בשלוש השנים האחרונות, והסתכם ב–817 מיליון דולר בסוף 2014, ומאז נחתך בעוד 175 מיליון דולר ל–642 מיליון דולר בעקבות השקעתה של קרן North Leaf הקנדית. הירידה בחוב הפיננסי בולטת על רקע גידול של 81 מגה־ואט נטו בכושר הייצור של החברה ל–647 מגה־ואט בסוף 2014. נתון זה מטה את הצמיחה בכושר הייצור כלפי מטה, משום שבמהלך שלוש השנים האחרונות החזירה אורמת טכנולוגיות את הבעלות בתחנת הכוח מומוטומבו שבניקרגואה לממשלה המקומית, שהספקה 18 מגה־ואט, והקטינה את כושר הייצור בתחנת הכוח הכושלת בנורת' ברולי שבקליפורניה ב–15 מגה־ואט, כדי להתאים את כושר הייצור המדווח לכושר הייצור בפועל.

גידול של 114 מגה־ואט בכושר הייצור של החברה היה אמור להגדיל את החוב הפיננסי של החברה ב–515 מיליון דולר, בהתחשב בעובדה שההשקעה הממוצעת במגה־ואט היא 4.5 מיליון דולר, אך בפועל הצליחה אורמת טכנולוגיות להקטין את חובה הפיננסי לרמה של 817 מיליון דולר בסוף 2014. רמה זו משקפת יחס של 3 בין החוב הפיננסי לבין ה–EBITDA בהשוואה ליחס חוב ל–EBITDA של 5 שהעיק על אורמת טכנולוגיות והיה אחת הסיבות לכך שהחברה נסחרה לפני כניסתה של פימי במחיר של 17.5 דולר למניה.

השיפור באיתנות הפיננסית של החברה צפוי להקל על אורמת טכנולוגיות לחדש את פעילותה בתחום המיזוגים והרכישות, שהיתה רדומה יחסית בשלהי התקופה שבה נשלטה בלעדית על ידי משפחת ברוניצקי.

השיפור ברווחיות התפעולית של החברה נבע מטיפול נקודתי בכמה מתחנות הכוח הוותיקות של החברה, ובתחנות שהסבו הפסדים ממושכים כמו תחנת הכוח, מתוך זניחת הגישה של גידול בכושר הייצור של החברה בכל מחיר, והתמקדות בשיפור הרווחיות בתחנות הכוח הקיימות - ולו במחיר של סגירת יחידות מפסידות. אורמת בדקה בשנה האחרונה את כושר הייצור בפועל של התחנות, וגילתה שבמקרים מסוימים הן מייצרות 15%–20% פחות מההספק המותקן שלהן - והחלה לפעול לשפר את התפעול של התחנות. אחת הדוגמאות הבולטות היא תחנת הכוח בנורת' ברולי שסבלה מבעיות תפעול קשות, הסבה הפסד של 370 מיליון דולר לחברה, והיתה אחד הגורמים העיקריים שמשפחת ברוניצקי, שהקימה את החברה לפני 50 שנה איבדה אותה.

אורמת טכנולוגיות בעידן פימי החלה לפעול להקטנת החשיפה שלה לירידה במחיר הגז והנפט, שנובעת מהעובדה שהחל באפריל 2012 הוצמד מחיר החשמל שהיא מספקת משלוש תחנות כוח גיאותרמיות בקליפורניה, למחיר הגז הטבעי. אורמת טכנולוגיות גידרה ב–2014 את מלוא החשיפה שלה לירידה במחיר הגז (144 מגה־ואט שמיוצרים בקליפורניה) בעסקות שקיבעו את מחיר הגז ברמה של 4.95 דולרים למיליון BTU עד לסוף הרבעון הראשון של 2015. עסקות אלה חסכו מאורמת טכנולוגיות את הקריסה במחיר הגז הטבעי ל-2.7 דולרים למיליון BTU.

הרמזים העבים של המנכ"ל החדש

סביר להניח שחלק מהעלייה במניית החברה נובעת מהרמזים העבים שפיזר יצחק אנג'ל, המנכ"ל החדש של אורמת, בנוגע ליעדיה של התוכנית האסטרטגית החדשה של החברה שתיחשף בכנס משקיעים בניו יורק בסוף מארס 2015.

רוני שיצר/ג'יני

מתשובות שנתן אנג'ל לאנליסטים בשיחת הוועידה - שהתקיימה לאחר פרסום הדו"חות הכספיים ל–2014 - ניתן להבין שההנהלה החדשה של אורמת מתכננת להאיץ את צמיחתה, בין השאר על ידי התרחבות לתחומים משלימים של אנרגיות מתחדשות שיסייעו למצב את עצמה כספקית אמינה של חשמל, שמעמידה כושר ייצור קבוע בניגוד למשל ליצרני אנרגיית רוח. אורמת טכנולוגיות צפויה לחדש את פעילות המיזוגים והרכישות, תוך ניצול העובדה שהחוב הפיננסי של החברה סולו (בניכוי החוב שמוחזק בחברות הבנות ומובטח בשעבוד על תחנות הכוח) ירד דרמטית, ולהיכנס לטריטוריות חדשות כמו מקסיקו שבה חברת החשמל הממשלתית הודיעה על כוונתה למכור חלק מפעילותה הגיאותרמית. החברה תעמיק את נוכחותה בשווקים כמו קניה ומזרח אסיה, שבהם יש לאנרגיה הגיאותרמית יתרון מובנה, משום שעלות החשמל ממקור גיאותרמי תחרותי לחשמל המופק מאנרגיות קונבנציונליות - ואינה נדרשת לסובסידיות ממשלתיות.

עוד בטרם ההכרזה על תוכנית אסטרטגית שעשויה להאיץ את צמיחתה של החברה, כבר עתה היטיבה כניסתה של קרן פימי לאורמת עם שני הגורמים שהסכסוך ביניהם סלל את דרכה לשליטה באורמת. שווי אחזקתה של משפחת ברוניצקי, שעמדה לאבד את כל אחזקתה בחברה, בעקבות הסתבכות בחוב של 600 מיליון שקל לבנק הפועלים, מגיע ל–600 מיליון שקל לאחר שפרעה את החוב. חברת נורסטאר, שבשליטת חיים כצמן ודורי סגל, שהחזיקה במניות אורמת תעשיות בשווי של 233 מיליון שקל, נכון לסוף ספטמבר 2014, הגדילה מאז את שווי השקעתה ב–86 מיליון שקל. רווח נאה לאחר מחיקות עמוקות שביצעה על השקעתה באורמת. פימי עצמה, שרכשה את אחזקתה במחיר ממוצע של 18.7 דולר למניה, מחזיקה במניות בשווי של מיליארד שקל, ומורווחת 470 מיליון שקל על השקעה שביצעה לפני שלוש שנים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#