תעריף החשמל יירד ב-9.4% החל ב-1 בינואר

התחזקות הדולר סיכלה את הבטחות שרי הממשלה להוזלה דו-ספרתית. ההוזלה לתעשייה תסתכם בכ-20%

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

תעריף החשמל הביתי צפוי לרדת בשיעור של 9.4% בלבד – כך החליטה אמש מליאת רשות החשמל. ההוזלה כפופה לשימוע ציבורי, ואולם תיכנס לתוקף רטרואקטיבית, החל ב-1 בינואר 2015.

על פי ההערכות המוקדמות במהלך השנה החולפת, אמור היה התעריף לרדת בכ-15%, ושרי האנרגיה והאוצר כבר מיהרו להתחייב להוזלה דו ספרתית בתעריף. עם זאת, בשבועות האחרונים התברר כי ההורדה תנוע סביב 10% בלבד. כפי שפורסם השבוע – הקיזוז המהותי בהוזלה נבע כתוצאה מהתחזקות הדולר לעומת השקל, ולנוכח סל הדלקים הדולרי של חברת החשמל - בייחוד בגלל הצמדתם לדולר של חוזי הגז הטבעי שעליהם חתמה החברה.

הוזלת החשמל התאפשרה הודות לכניסת השימוש הזול יחסית בגז הטבעי ממאגר תמר. עקב מחסור בגז טבעי במשק החל ב–2010, זינק תעריף החשמל ב–32% כדי לממן את רכישת הדלק החלופי והיקר של חברת החשמל. כעת, אחרי שנה וחצי שבה זורם גז טבעי ממאגר תמר, ו"החוב" לחברת החשמל הוחזר, אמור גם הציבור הישראלי להתחיל ליהנות מפירות תגלית הגז.

עם זאת, שיעור הורדת התעריף אינו זהה לשיעור העלאתו, הגבוה בהרבה. אחת הסיבות לכך היא  שמחיר הגז הטבעי, שרוכשת כיום חברת החשמל מהשותפות במאגר תמר, יקר יותר מזה ששילמה חברת החשמל עבור גז עד 2011.

בשורה התחתונה, הוזלת סל הדלקים אמורה היתה להביא להפחתה של 35% בתעריף. אלא שזו מותנית בהתחזקות הדולר לעומת השקל (7%), ייקור עלויות ייצור החשמל (8%), הסדרי ייצור חשמל פרטי (5%) ומימון ייצור חשמל באנרגיות מתחדשות (3%).  

הורדת התעריף הממוצע במשק תסתכם בכ-11.1%, בזכות צלילה של כ-20% בתעריף החשמל לתעשייה הכבדה, 13.3% בתעריף החשמל לצרכני מתח גבוה (בנייני משרדים או תעשייה בינונית) וירידה של 8.7% בתעריף החשמל למאור רחובות.   

שר האנרגיה, סילבן שלום, אמר כי "ההורדה הצפויה תפחית באופן דרמטי את התשומות לתעשייה ותאפשר את צמיחתה. היא תשפיע גם על משק המים וכך נוכל להפחית עוד את מחיר המים".

יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש-הכהן, הוסיפה כי הוזלת התעריף תחסוך למשק בית בישראל כ-500 שקל לשנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker