כך ייפגעו טבע ושטראוס מהמשבר ברוסיה

שטראוס עשויה לבחון הפרשה לירידת ערך ההשקעה ברוסיה, שסיפק לשטראוס קפה 16% מהכנסותיה ב-2014 ■ גם טבע חשופה לפיחות ברובל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שטראוס עלולה להצטרף לרשימת הנפגעים מקריסת הרובל שאיבד 47.6% מערכו מתחילת השנה ו–37% מתחילת הרבעון הרביעי. השוק הרוסי סיפק לחברה־הבת, שטראוס קפה (74.1%), הכנסות של 448 מיליון שקל בינואר–ספטמבר 2014, שהיו 16% מהכנסות החברה הגדולה בקבוצה בתקופה זו.

שטראוס קפה השקיעה בשנים 2008–2013 סכום מצטבר של 117 מיליון דולר ברכישת ארבעה מותגי קפה ברוסיה, ומחזיקה בשני מפעלים לייצור קפה קלוי וטחון ובמפעל אריזה של קפה נמס מיובש בהקפאה. עיקר ההשקעה היתה במותגים, במוניטין ובהסכמי אי תחרות. יתרה מזו, ב–2012 חכרה שטראוס מפעל לקפה בגרמניה לתקופה של חמש שנים תמורת 500 אלף יורו לשנה והלוותה לבעליו 29 מיליון יורו, במטרה לספק קפה מיובש בהקפאה לחברות־הבנות של שטראוס ברוסיה.

בעקבות הרכישות, הפכה שטראוס קפה לאחד משלושת השחקנים המובילים בשוק הרוסי בתחום הקפה הנמס ואחת משתי החברות המובילות בשוק הקפה הקלוי והטחון ברוסיה. השוק הרוסי הפך לשוק השלישי בחשיבותו לשטראוס קפה אחרי ברזיל וישראל.

שטראוס חשופה לירידה בערך המכירות ותזרימי המזומנים שהיא מפיקה ברוסיה, אם כי חלק מהחשיפה מוגן על ידי הצמדת מחירים לעלייה בערך הדולר כלפי הרובל. לפי הערכות, שטראוס העלתה את מחיר מוצריה ב–15%–20% מתחילת 2014 — כלומר, בשיעור חלקי ביחס לשיעור הפיחות בתקופה זו.

יכולתה של שטראוס להצמיד באופן מלא את מחיר הקפה לשער החליפין של הרובל מוגבלת; זאת, מכיוון שהביקוש לקפה אינו קשיח, ולכן העלאת מחירו תוריד את כמות המכירות, ומכיוון שהחברה מתמודדת עם ענקי הקפה העולמיים, כמו Nestle ו–Mondelez, שהורידו ב–2013 את מחירי המוצרים לצרכן ברוסיה ב–25%.

זמן קצר לפני מועד פרסום הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של 2014, בחנה שטראוס קפה את הצורך בביצוע הפרשה לירידת ערך של פעילותה ברוסיה, לנוכח הירידה בערך הרובל הרוסי. רו"ח עינת שפרלינג העריכה את השווי בר ההשבה של הפעילות — כלומר, את הערך המהוון של תזרימי המזומנים שתניב, ב–597 מיליון שקל שהיה גבוה ב–53 מיליון שקל מערכה המאזני של הפעילותה. עם זאת, סביר להניח ששטראוס תדון בקרוב בשאלה, אם יש צורך בבחינה נוספת של ירידת ערך הפעילות, בהתחשב בירידה הנוספת בשווי הרובל והסבירות שהעלאת המחירים והאינפלציה ברוסיה תשפיע לרעה על הביקושים.

גם טבע חשופה

טבע חשופה גם היא לפיחות החד בשער הרובל — רוסיה היא אחד השווקים הגדולים של החברה, חוץ מארה"ב. השוק הרוסי מתאפיין בגנריקה ממותגת — כלומר, בשיווק באמצעות אנשי מכירות ובנוכחות חזקה יחסית של המיזם המשותף לטבע ולפרוקטר אנד גמבל בתחום התרופות והמוצרים הרפואיים ללא מרשם רופא.

מכירות המוצרים הגנריים ברוסיה מוערכות ב–300 מיליון דולר לשנה. טבע היא החברה החמישית בגודלה בשוק זה, ומכירות המוצרים המקוריים והממותגים, בעיקר קופקסון לטיפול בטרשת נפוצה, נאמדות ב–200 מיליון דולר.

בטבע העריכו כי התחזקות הדולר תגרע 700 מיליון דולר ממכירותיה ותפחית את הרווח התפעולי ב–60–70 מיליון דולר ב–2015. לפחות חלק מתחזית זו יוחסה להידרדרות בשער החליפין של הרובל כלפי הדולר, אם כי ייתכן שבטבע לא העריכו שהרובל יישחק בעוד 9% בשבוע שעבר מאז הצגת התחזית ל–2015 לאחר פיחות של 42% מתחילת 2014.

טבע עתידה להשיק ב–2015 מפעל בעיר ירוסלבל בהשקעה של 50 מיליון דולר, לפי מדיניות הממשלה הרוסית המעודדת רכש מחברות תרופות שיש להן בסיס ייצור ברוסיה. נראה כי טבע תבחן את הצורך בהפרשה לירידת ערך השקעתה במפעל זה.

הפסד לטבע על תרופה של 2.6 מיליארד דולר

בתוך כך, נודע כי פחות משבוע לאחר שטבע השיקה את הגרסה הגנרית לתרופה Celebrex שמכירותיה מגיעות ל–2.6 מיליארד דולר במונחי תרופת המקור, התברר כי החברה תצטרך להתחלק בבלעדיות בשיווקה עם שתיים ממתחרותיה הקשות.

בית המשפט הפדרלי לערעורים בארה"ב פסק שלשום לטובת מיילן ואקטוויס בערעור שהגישו בנושא התרופה לטיפול בכאבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker