מנכ"ל שיבא מאיים: אם וינקלר יושעה - נאלץ לעצור את פעילות המחלקה לכירורגיה פלסטית - בריאות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מנכ"ל שיבא מאיים: אם וינקלר יושעה - נאלץ לעצור את פעילות המחלקה לכירורגיה פלסטית

וינקלר מואשם כי ביצע ניתוחים פרטיים בשעות הבוקר, חלקם בהשתתפות מתמחים מביה"ח ■ ועד הרופאים מאיים בסכסוך עבודה אם ההשעייה לא תבוטל ■ וינקלר: "אני יודע שלא גנבתי ואלחם על חפותי"

68תגובות

החלטת נציב שירות המדינה, משה דיין, להשעות את מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי שיבא, פרופ' אייל וינקלר, עד לגמר ההליכים המשפטיים נגדו, נתקלת בהתנגדות קשה.

מנהל המרכז, פרופ' זאב רוטשטיין, שיגר באחרונה מכתב לדיין, ובו הוא מאיים "להשעות את פעילות המחלקה בחלקה או במלואה, לפזר את הצוות הסיעודי שלה", וכן להפנות עשרות נשים חולות סרטן השד שמועמדות לניתוחי שחזור אצל וינקלר לבתי חולים אחרים.

במקביל, פנה ועד הרופאים בשיבא במכתב לשרת הבריאות, יעל גרמן, כנגד ההחלטה, ובו איים לפתוח בצעדים ארגוניים אם לא תבוטל ההחלטה. וינקלר עצמו מתכוון לפנות בקרוב לבית הדין לעבודה, בדרישה לעצור את ההחלטה להשעותו. היום חתמו יותר מ–300 רופאים בשיבא על עצומה הקוראת לדיין לבטל את ההחלטה להשעות את וינקלר.

מוטי מילרוד

וינקלר עומד בפני הליך משמעתי בנציבות שירות המדינה, הנוגעת לניתוחים פרטיים שערך במרפאת קלאס קליניק בשעות הבוקר, שעות העבודה הרשמיות של בית החולים הציבורי. על פי התובענה המתוקנת שהוגשה נגדו באוגוסט, 149 מתוך 194 הניתוחים שביצע בקלאס קליניק ב–2012–2013 היו בשעות הבוקר, מבלי שהיה לו אישור לכך ממנהל בית החולים, או אישור ל"סידור עבודה גמיש", שהוא חלק מהסכם הרופאים 2011. סידור זה מאפשר לרופאים לבצע פעילות פרטית גם במהלך היום, אם ישלימו בהמשך את שעות עבודתם הציבוריות.

ב–65 מהניתוחים לקחו חלק מתמחים הכפופים לוינקלר במחלקה, שדיווחו על ההשתתפות כשעות ציבוריות בבית החולים. בנוסף, וינקלר מואשם כי בעשרות הזדמנויות ב–2012–2013 ביצע ניתוחים פרטיים בקלאס קליניק ודיווח על עבודה זו כעל שעות עבודה ציבוריות בבית החולים, כלומר קיבל עבורן שכר כפול - גם מבית החולים וגם מלקוחותיו הפרטיים.

על פי האישום השלישי, ב–2012–2013 ביצע וינקלר 108 ייעוצים למטופלים (רבע שעה כל אחד) בתשלום בקלאס קליניק בשעות עבודתו הציבוריות בבית החולים, וקיבל עבור כל אחד מהם 300–400 שקל. "בכל התאריכים שבהם ביצע ייעוצים בקלאס קליניק דיווח הנאשם באופן כוזב על עבודה בבית החולים, וקיבל במרמה שכר עבור ימי עבודה לו לא היה זכאי", נכתב בתובענה.

ההשעיה תיכנס לתוקף ב-1 בדצמבר

הפרשה התפוצצה במאי, אז פנתה הנציבות למשרד הבריאות בדרישה להגיש תובענה נגד וינקלר על דיווח כוזב של שעות עבודה, ובגין עבודה פרטית בקלאס קליניק בשעות הבוקר, בניגוד להיתר העבודה שלו. הפרשה הסתבכה כאשר התגלה כי הניתוחים בשעות הבוקר נעשו בידיעתו וברשותו של מנהל בית החולים, פרופ' זאב רוטשטיין.

דודו בכר

רוטשטיין הסביר אז כי האישור לניתוחים בקלאס קליניק בשעות הבוקר נעשה בהמלצת מערך ניהול הסיכונים, "כדי למנוע סיבוכי דימום מאוחרים בניתוחים מסוימים". עוד טען רוטשטיין כי סבר שמדובר בניתוחים בודדים בלבד, ומשגילה שלא כך - הורה על הפסקתם. רוטשטיין עצמו נחקר בנציבות בעניין זה לפני כמה שבועות.

לאחר השימוע שנעשה לוינקלר ובעקבות פשיטה על מרפאת קלאס קליניק שערכו חוקרי הנציבות, ובה נחקרו צוות הפקידים במרפאה והמתמחים בכירורגיה פלסטית, וכן נשלפו לבדיקה מאות גילינות רפואיים, תוקנה התובענה נגדו והוגשה מחדש באוגוסט.

בתוך כך, לפני כשלושה חודשים הורה משרד הבריאות לשיבא לסגור את קלאס קליניק על פי דרישת הנציבות, לאור הגילויים כי השירות שניתן בה היה פרטי לחלוטין והניתוחים "נסגרו" בין רופאים לבין מטופלים תוך תשלום ישיר ממטופלים לרופאים במרפאה".

פבל וולברג

האיום בהשעייתו של וינקלר נותר תלוי ועומד כבר מאז מאי, ובחודשים שחלפו נעשו ניסיונות רבים מצד בית החולים ומצד רופאים בכירים ואישים שונים שפנו לנציבות לשכנע את הנציבות לוותר על ההשעיה. בין היתר צוינה תרומתו הרבה של וינקלר לטיפול בפצועים במבצע צוק איתן. ההחלטה הסופית נמסרה לוינקלר לפני כשבועיים. ההשעיה לא תיושם מיד, אלא תיכנס לתוקף ב–1 בדצמבר, כדי לאפשר לבית החולים להתארגן ולמצוא לוינקלר "מחליף ראוי".

בכתב ההחלטה כותב דיין כי "אין מדובר בהחלטה פשוטה, לאור ציבור החולים הממתין לקבלת טיפול ולאור תרומתו של ד"ר וינקלר לבית החולים". הוא מוסיף כי "ההחלטה אינה פשוטה ואף מן הקשות", אך מציין כי עקב כתב התובענה החמור, "אין זה ראוי שהוא ימשיך בתפקידו".

עוד מצוין בהודעת ההשעיה: "הישארותך בתפקידך כראש המחלקה, בשעה שכתב התובענה תלוי ועומד נגדך, תעביר מסר שלילי לעובדים ולציבור, ותפגע במשמעת שירות המדינה". בנוסף מצוין כי אל מול השיקולים שלא להשעות את וינקלר ונחיצותו הרבה לבית החולים, עומדת התובענה החמורה, "אשר לעמדת התביעה, אם תורשע, תוביל לפיטוריך מהשירות הציבורי".

במכתב התגובה של רוטשטיין לדיין, ששוגר עוד באותו היום, הוא קובע כי ההחלטה להשעות את וינקלר "אינה מידתית, ופוגעת יותר בציבור הנזקק לשירות בית החולים מאשר היא מיישמת את מהות ההשעיה". רוטשטיין תוקף את דיין על מה שהוא מגדיר כ"נתק בין הנציבות לבין השירות הרפואי לציבור", וכי אין כל היגיון להשעות את וינקלר שנה אחרי שהופסקה עבודת הבוקר שלו בקלאס קליניק.

אייל טואג

בהמשך המכתב רוטשטיין מפרט את הנזקים שייגרמו מהשעיית וינקלר בחודשים הבאים, וקובע כי אין איש מבין הרופאים במחלקה שיכול למלא את מקומו של וינקלר ולתת מענה לפעילות המתוכננת של המחלקה. הוא מוסיף כי בניגוד למצב של פיטורים או עזיבה, השעיה ללא מועד סיום מקשה עליו למצוא ממלא מקום. "אז תודה על החודש להתארגנות, אך לדאבוני הוא אינו מסייע", כותב רוטשטיין, ומציע כי לכל הפחות יתקיימו דיונים רצופים בבית הדין למשמעת של הנציבות, כדי לסיים את הפרשה מהר ככל הניתן.

"קורבן לסכסוך בין הנציבות לשיבא"

גם ועד הרופאים של שיבא התייצב לצד וינקלר, ובמכתב ששיגר לשרה גרמן כינה את ההשעיה "צעד בוטה". לטענת יו"ר הוועד, ד"ר ג'קי אור, "הצעד חורג מגבולות הטעם הטוב ומעיד על תפישה מעוותת של המושג שעון נוכחות גמיש. כמו כן, הוא מעיד על היעדר תובנה והתחשבות בצרכים הכלכליים של בית החולים בעידן של מחסור קשה ביותר של משאבים. מאחר שכל פעולותיו נעשו בהנחיה ובאישור של הנהלת בית החולים, למען רווחתו הכלכלית של בית החולים, ומאחר שברור כי וינקלר פעל בתום לב. ברור כי מצעד זה עולה ריח של סימון מטרה למען יראו וייראו, רק שבאירוע זה המטרה אינה ראויה".

בעצומה שעליה חתמו היום מאות רופאים בשיבא, נכתב: "אנו רואים בהתנהלות הנציבות בפרשה זו ניסיון לייצר עבירת משמעת לכאורה ולהשתמש בפרופ' וינקלר לקורבן של סכסוך בין הנציבות לבין הנהלת בית החולים — סכסוך שהוא אינו צד לו". הרופאים מוסיפים כי אם לא תבוטל ההחלטה, הם יכריזו על סכסוך עבודה.

מהנציבות נמסר בתגובה: "החלטת הנציב להשעות את וינקלר מפורטת ומנומקת, ואיננו מוצאים לנכון להוסיף. מכתבו של רוטשטיין הונח על שולחן הנציב, וייבחן כמקובל". ממשרד הבריאות לא נמסרה תגובה לדברים.

ניר קידר

וינקלר: "אני יודע שלא גנבתי, אלחם על חפותי"

"כשנכנסתי לניתוח, המנהג שלי היה לעשות CLOCK OUT (הצהרה על יציאה מהעבודה הציבורית - ר.ל.ג) בזמן רחצת הידיים (כלומר לפני תחילת הניתוח עצמו - ר.ל.ג)" - כך, בין השאר, מסביר פרופ' אייל וינקלר בשיחה עם TheMarker את המקרים בהם נמצא כי דיווח על שעות עבודתו בקלאס קליניק כשעות ציבוריות. לדבריו, הנציבות מצאה לפיכך פערים בין השעות בהן הוא דיווח על יציאה מבית החולים לבין שעות הניתוח בפועל, שנמדדו לפי רישומי קלאס קליניק רק מרגע תחילת הניתוח עצמו ("זמן סכין" לעומת "זמן חדר ניתוח").

לדבריו, לפיכך בדיקת הנציבות מראה כי במקרים רבים שנחשבים ל"דיווח כפול" מדובר בחלקיקי שעות או כמה דקות בלבד. לטענת וינקלר, "אין דבר כזה שרופא מזייף שעות בחלקיקי שעות. זה לא הגיוני, זה אבסורדי, חולני. למה שאגנוב 17 שקל ממערכת שאני תורם לה כבר 30 שנה? מאשימים אותי בחזירות שאינה מנת חלקי". לדבריו, יש גם מקרים רבים בהם הגיע לבית החולים מחוץ לשעות העבודה כדי לטפל בחולים במחלקה בשיבא, וגם על כך לא דיווח. "על כל שעה שעבדתי בקלאס קליניק ולא דיווחתי יש לפחות שעה שבה הייתי בבית החולים ולא דיווחתי על כך. פעלתי בתום לב, באהבה גדולה. והוטל בי קלון מאוד כבד", הוא אומר.

לוינקלר יש טענות כלפי ההליכים שננקטו נגדו: "אחרי השימוע הראשון גילו שמדובר בפחות מקרים מכפי שחשבו, ואז שלחו שישה חוקרים לקלאס קליניק (בפשיטה שחוקרי הנציבות ערכו במקום - ר.ל.ג) וזימנו מתמחים". לדבריו, הדברים בהם הוא מואשם - רישום כוזב, עבודה בבוקר, עבודה עם מתמחים, נעשו כולם "בהנחייה, ברשות ובסמכות". כך, למשל, לדבריו סבר כי לאור שיטת "השעון הגמיש" שבהסכם הרופאים שמאפשר עבודת בוקר למי שמשלים את מכסת השעות הציבוריות שלו, היה מותר לו לבצע ניתוחים בשעות הבוקר בקלאס קליניק. "עבדתי בשיבא ב-86% משרה וזה טבעו של השעון הגמיש. הודעתי לכך להנהלת בית החולים ולוועד עם תחילת הפעלת שעון הנוכחות".

לגבי העסקת המתמחים בקלאס קליניק לביצוע ניתוחים פרטיים, על חשבון עבודתם הציבורית במחלקה, אומר וינקלר כי "המתמחים קיבלו היתר לנתח איתי וללמוד ממני כירורגיה קוסמטית (תחום שלא מתבצע בתוך בית החולם הציבוריים כמעט ולכן קשה להתמחות בו). הם לא עוזרים לי, אלא להיפך: אני מלמד אותם. הם העידו שביקשו ללמוד ממני כירורגיה קוסמטית". 

"אולי אם הייתי פחות מתוקשר, עם מקצוע רפואי יותר אפור, ופחות מוכר לא היו עושים לי מה שעשו לי", הוא  אומר. "בשנים שלי בשיבא שילשנו את כמות שחזורי השד, כולל ניתוחים ציבוריים שבוצעו בחדרי הניתוח של קלאס קליניק כדי להגביר את הקצב ולקצר תורים. התהלכתי בהרגשה שאני תורם למערכת כמיטב יכולתי, לחולים ולבית החולים". לגבי ההשעיה שתיכנס לתוקף רק בדצמבר הוא אומר: "אמרו לי תישאר בבית החולים עד ההשעיה. אני יודע שלא גנבתי ואלחם על חפותי".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#