לאחר הנפקת מטומי: אילן שילוח מקים קרן הון סיכון להשקעות בחברות אינטרנט

היקף הקרן יעמוד על 40 מ' ד' - מתוכם גויסו כבר 20 מ' ד' ■ שילוח ושותפו ניר טרלובסקי ישקיעו מכספם בכ-15% מהקרן ■ כ-50% מהגיוס יהיה ממקורות ישראלים

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג

לאחר שהנפיק את מטומי, אילן שילוח מרחיב את פעילות ההשקעות שלו בתחום האינטרנט  ומקים קרן השקעות בהיקף של 40 מיליון דולר. הקרן שנקראת First Time כבר החלה פעילותה לפני כארבעה חודשים לאחר שהשלימה גיוס של 20 מיליון דולר.

בכוונת שילוח, ושותפו בחברת TheTime ניר טרלובסקי, לגייס עד תום השנה 20 מיליון דולר נוספים. לקראת סוף השנה צפוי להצטרף כשותף לקרן היזם יונתן בן ארצי, לשעבר מנכ"ל פורטל האינטרנט נטקינג וכיום המנכ"ל ואחד המייסדים של חברת האינטרנט LATTO.

First Time מתמחה בהשקעות בחברות אינטרנט ישראליות, בשלב מוקדם יחסית בחייהן, כלומר לאחר שגייסו השקעה ראשונית (seed) אך לפני שגייסו הון מקרנות הון סיכון (סבב A). היקף ההשקעות שתבצע הקרן ינוע בין מיליון דולר לשני מיליון דולר להשקעה. שילוח וטרלובסקי השקיעו בקרן כ-6 מיליון דולר מכספם הפרטי. יתר ההון גויס ממשקיעים אמריקאים, וגופים מוסדיים מקומיים. לאחר השלמת גיוס הקרן, כ-50% מההון שיושקע צפוי להגיע ממקורות מקומיים. מדובר בשיעור חריג ביחס לקרנות ההון סיכון מקומיות, שנסמכות כמעט במלואן על הון זר.

שילוח טוען כי מודל דמי ניהול של הקרן שונה מאוד מהמקובל בקרנות ההון סיכון הוותיקות. "אין לנו כוונה לחיות מדמי ניהול, כפי שקורה בקרנות רבות אחרות. דמי הניהול יגבו רק בגין הוצאות התפעול של הקרן. אני מעריך כי נגבה בין 200 אלף דולר ל-300 אלף דולר לשנה, רק לשם כיסוי הוצאות שוטפות. זה שיעור נמוך מאוד ביחס למקובל בקרנות הון סיכון ותיקות, בהן דמי הניהול עשויים להגיע ל-20% מהקרן לאורך 7 או 8 שנות קיומה". עם זאת, שילוח ושותפיו אינם מוותרים על העמלה הנגזרת מהרווח למשיקיעים (carry) שתעמוד ב-First Time על 20% כמקובל בתעשייה.

דבר עיקרי נוסף המבדיל בין First Time וקרנות אחרות היא העובדה כי שיעור גדול יותר מהקרן הוא כסף פרטי של מנהלי הקרן. "השותפים המנהלים בקרנות גדולות משקיעים מכספם הפרטי רק אחוזים בודדים מסך הקרן שהם מגייסים. אצלנו 15% מהקרן הוא כסף פרטי של המנהלים. אנחנו לא מנהלים כסף של אחרים (Other People's Money), אלא בעיקר את כספנו הפרטי. משום כך, דמי הניהול נמוכים", אומר שילוח.

אילן שילוחצילום: דן קינן

עד כה ביצעה הקרן השקעות בחמש חברות: טוקספייס (Talkspace) של אורן פרנק, פלייבאז (PlayBuzz) של שאול אולמרט, ביו-גיימינג (Biogaming), אימייז (emaze), ווונאביז (wannabiz). בכוונת הקרן לבצע שלוש השקעות נוספות עד תום השנה.

שילוח שהנפיק בתחילת חודש יולי את חברת מטומי לפי שווי של 350 מיליון דולר, מציין כי זירת ההון סיכון המקומית נחלשה מאוד בשנים האחרונות. "מספר קרנות ההון סיכון הישראליות ירד מאוד בשנים האחרונות, וכך גם ירדה כמות הכסף הפנויה להשקעה".

רוב קרנות ההון סיכון מעדיפות כיום להשקיע בחברות בוגרות יותר, כך שנוצר מחסור בהון הפוגע בחברות קטנות, בעיקר חברות אינטרנט, שצריכות מיליון דולר או שניים כדי לפרוץ קדימה או להגיע לסטנדרטים שיאפשרו להן לגייס כסף מקרן גדולה בסבב גיוס ראשון (סבב A). הקרנות הגדולות, שמנהלות 250 או 500 מיליון דולר לא מטריחות עצמן לבצע השקעות קטנות מסוג זה. זה דורש מהם יותר מידי משאבים ניהוליים", אומר שילוח.

עוד הוא מציין כי הקרנות הישראליות הגדולות לא נותנות מענה טוב לזירת האינטרט השוקקת שנוצרה בישראל בשנים האחרונות. "הקרנות הישראליות הגדולות משקיעות בחברות מכל תחום טכנולוגי, ללא התמחות בתחום מסויים. לדעתי, עולם ההשקעות בטכנולוגיה עובר התמחות, וקרנות קטנות יותר שאינן ברובד העליון (Tier 1) יצטרכו להתמקד ולייצר לעצמן התמחות. אנחנו ב-TheTime חיים יום-יום את עולם האינטנרט. יש לנו חממה, ואנחנו פוגשים הרבה מאוד חברות בתחום. אנחנו אנג'לים שמשקיעים בחברות בשלב מאוד מוקדם (seed) ועכשיו נמשיך ללוות את החברות גם בשלבי גיוס נוספים. אנחנו מאוד מעורבים בחברות בהן אנחנו משקיעים וכך גם נמשיך", אומר שילוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום