90 מתושבי ת"א הגישו התנגדויות לבנייה בדולפינריום: "נכסי ציבור לידי בעלי הון"

המתנגדים, בהם העמותה למען ישראל אקולוגית, טוענים כי עסקת החלפת השטחים בין עיריית תל אביב ליזם אינה מידתית ואינה נחוצה: 
"היקף הבינוי האדיר המוצע בתוכנית אינו פרופורציונלי, מנוכר לסביבה ומהווה חומת הפרדה בין הציבור והעיר לבין חוף הים"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
רז סמולסקי

כ-90 תושבים מתל אביב וכן העמותה למען ישראל אקולוגית, הגישו באחרונה לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב ערר על . המגישים טוענים כי השטחים במתחם הדולפינריום מיועדים לצורכי ציבור.

לטענתם, במקום לפעול להפקעת השטח, בחרה עיריית תל אביב לבצע עסקת חילופי שטחים עם בעלי הדולפינריום, איש העסקים היהודי־גרמני, יוסף בוכמן, ולתת לו בתמורה שטח ציבורי פתוח שייבנה עליו פרויקט מגורים, מסחר ומלונאות, שלטענתם יפגע בתושבי השכונה.

הדולפינריום, שעל חוף ימה של תל אביב, נפתח ב–1981 ובמשך זמן קצר היה הצלחה כלכלית. הוא נסגר ב–1985, והמקום עבר מאז כמה גלגולים - כשבין השאר פעלו בו דיסקוטק ואולם אירועים.

בעיריית החליטו בשנים האחרונות להרוס את הדולפינריום ולהפוך אותו לשטח ציבורי. לשם כך מקדמת העירייה תוכנית להחלפת שטחים שכחלק ממנה היא נתנה לבוכמן בתמורה 12 דונם ממזרח לדולפינריום. על שטח זה, שבין הרחובות הכובשים והרברט סמואל, נערכה תוכנית למתחם משולב של מלונאות, מגורים ומסחר בשטח של כ–48 אלף מ"ר. הבנייה אמורה לכלול מגדל בן 28 קומות, בנייני מגורים בני תשע קומות ובניינים בני שבע קומות המיועדים למלונאות, שבכולם קומת קרקע מסחרית. בסך הכל אמורים להיבנות במתחם 450 חדרי מלון ו–250 דירות מגורים, כש–20% מהן יהיו דירות קטנות בשטח של עד 75 מ"ר.

מתחם הדולפינריוםצילום: עופר וקנין

תושבי האזור שהגישו את הערר באמצעות עו"ד עומר קריסטל ממשרד אלימלך קריסטל, טוענים כי עסקת חילופי השטחים אינה מידתית, אינה סבירה ואינה נחוצה. לטענת התושבים, השטח וזכויות הבנייה שמקבל בוכמן אינם פרופורציונליים למתחם הדולפינריום, והיזם, שבמשך שנים הזניח את המתחם, מקבל משאב ציבורי בעל ערך רב, שערכו חסר פרופורציה לפיצוי שהיה נדרש לתת לו אם השטח היה מופקע לצורכי ציבור. "התוכנית שולחת מסר חמור וחריף למחזיקי הקרקעות הנוהגים באופן שיטתי בהזנחה ומציבים מבנה המהווה מפגע לסביבה תוך ציפייה לחילופי שטחים או השבחה בלתי פרופורציונלית ושלא כדין בעשרות מונים בין המצב הקיים למוצע", נטען בערר.

"היקף הבינוי האדיר המוצע בתוכנית אינו פרופורציונלי, מנוכר לסביבה ומהווה חומת הפרדה בין הציבור והעיר לבין חוף הים", טוענים התושבים. "משמעות התוכנית היא הפקדת נכסי ציבור בעלי ערך עליון בידי בעלי הון בודדים. הבינוי האינטנסיבי המוצע בתוכנית לא רק שחריג לסביבה, אלא יבוצע תוך גריעת שטחים ציבוריים פתוחים חשובים ומהותיים עבור הסביבה הקרובה והעיר כולה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker