מרד אגרה: הבריטים מתנתקים מהבי.בי.סי לטובת האינטרנט

הבי.בי.סי בבעיה: צופים רבים שלו מסתפקים בצפייה בשירותי הוידאו שלו, שאינם חייבים באגרה, שמהווה מקור מימונו העיקרי; הפתרון במדינות כמו גרמניה - לבטל את האגרה ולהטיל מס גולגולת

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אמילי צ'פמן איפסנה את הטלוויזיה שלה מתחת למיטה. לפני שנתיים ביטלה בת ה-27 מלונדון את אגרת הטלוויזיה שלה בניסיון לבלות פחות שעות מול המסך. כעת היא ובן הזוג שלה צופים בסרטי די.וי.די במחשב הנייד שלה ובתכניות BBC באמצעות ה-iPlayer, שירות הוידאו באינטרנט של רשות השידור הממלכתית הבריטית. זה נהיה מחייב יותר מכפי שהיא ציפתה: "זמן המסך שלנו כנראה גדל".

בריטים משתמשים בשירותי אינטרנט כדי לצפות בתכניות טלוויזיה שהם החמיצו. אולם עבור קומץ של צופים – כיום פחות מ-2% - השירותים האלה מחליפים את האינטרנט. זאת הבעיה של רשת BBC, שממומנת ברובה באמצעות דמי אגרה ממשקי בית בעלי טלוויזיה. החוק הנוכחי מחייב אנשים לשלם 145.5 ליש"ט בשנה (237 דולר) לצפות בתכניות משודרות או להקליט אותן, בלי קשר לטכנולוגיה שבה הם משתמשים. אבל לעת עתה, המשתמשים ב-iPlayer ובשירותי וידאו אחרים לפי דרישה אינם מחויבים בתשלום כלשהו.

הבעיה הזאת צפויה להחמיר. אנשים בגילאי 16-24 מבלים כיום כרבע מזמן הצפייה שלהם בסרטי די.וי.די, בתשלום או בתוכן באינטרנט, לפי טובי סיפרט מחברת המחקר אנדרס אנליסיס. סיפרט סבור שבני נוער ירכשו טלוויזיות בסופו של דבר. אולם אנטונלה מאי-פוצ'לר מבוסטון קונסלטינג גרופ טוענת כי אנשים נצמדים להרגלי הצפייה שהם רוכשים בצעירותם. היא חושבת שהצמיחה של טלוויזיות המחוברות לאינטרנט תגרום לאנשים להתרחק מההרגל לזפזפ בין ערוצים.

אלה יהיו חדשות רעות ל-BBC, שכבר מקצצת בתקציבה לאחר שדמי האגרה הוקפאו עד 2017. הרשת חויבה להבהיר כי אנשים יכולים להשתמש בטלוויזיות למשחקי וידאו, שירותי וידאו בתשלום כמו נטפליקס ולאבפירם, או להאזין לרדיו דיגיטלי, ללא תשלום אגרה. כדי למלא את התפקיד שלה, BBC יוצרת כיום יותר תוכן באינטרנט מאי פעם, כדי להגיע לצופים צעירים שנוטשים את שידוריה, אף שאלה אינם צריכים לשלם עבור הצפייה.

מספר מדינות אירופאיות מיישמות רפורמה בדמי האגרה. בשנה שעברה גרמניה ביטלה את דמי האגרה לטובת מס אוניברסלי של 216 יורו (292 דולר) למשק בית, לשנה. פינלנד הטילה גם היא היטל אוניברסלי. בדצמבר BBC מסרה לפרלמנט שהיא מברכת על דיונים בנוגע ל"אם וכאשר" חובה לרכוש מנוי עבור תוכן טלוויזיוני באינטרנט.

עם זאת, סביר שהרשת לא תקדם זאת במרץ, מחשש שמחוקקים יציעו שינויים רדיקליים יותר, סבור מארק אוליבר מחברת הייעוץ אוליבר אנד אוהלבאום. יש המעוניינים ש-BBC תגבה דמי מנוי נוספים עבור שימוש ב-iPlayer (היא כבר גובה ממשתמשים זרים). אך זה עשוי להביא למצב מסוכן שבו BBC תיתפס ככל שירות מנוי אופציונלי. הכללת שירותי צפייה בתשלום לדמי האגרה עשויים גם להגביר את הקריאות לרשת לחלוק את המזומן שברשותה עם גופי שידור אחרים, לא מעט משום שצריכת שידורים מסוג זה ניתן למדוד במדויק.

זה אומר ששירותי צפייה טלוויזיונים באינטרנט ככל הנראה יישארו ללא תשלום אחרי שהרשיון של BBC יחודש ב-2016, יחד עם תחנות הרדיו שלה ואתרי האינטרנט. זה מתאים לאמילי צ'פמן, אף שהיא תשמח לשלם על השירותים אם תצטרך. הספה שלה מופנית כעת כלפי חלון, לא קיר: "כרגע אני לא יכולה לדמיין טלוויזיה בחיינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker