האם טבע תיבלע בבועה של ואליאנט הקנדית?

שוק המיזוגים והרכישות בתעשיית התרופות רותח. העסקה לרכישת פורסט לאבס בידי אקטוויס תמורת 25 מיליארד דולר הפכה את טבע למועמדת לרכישה בידי ואליאנט הקנדית - ששווי השוק שלה גדל פי 14 בשש השנים האחרונות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

מניית טבע עלתה ב–10% בשבוע המסחר האחרון והשלימה עלייה של 21% מתחילת 2014, לעומת ירידה של 1% במדד הבורסה של ניו יורק. תשואת היתר המשמעותית נובעת כנראה משתי התפתחויות: העסקה שבה רכשה אקטוויס את Forest Labs תמורת 25 מיליארד דולר; והדיווח של קרן סורוס (Soros Fund Management) על הגדלת האחזקה בטבע ברבעון הרביעי של 2013 ל–1.1% ממניותיה - בשווי של 450 מיליון דולר.

קרן סורוס כנראה מעריכה שטבע נסחרת במחיר הנמוך מערכה הכלכלי על רקע החשש מאובדן הבלעדיות על הקופקסון ובעיות ניהוליות, ושהיא חשופה להצעת רכש שעשויה להתבצע בפרמיה על המחיר שבו החלה הקרן להשקיע בטבע. האפשרות שטבע תיהפך יעד רכישה הועלתה בידי האנליסט רוני גל מסנפורד ברנסטיין עוד בנובמבר 2013 ועלתה שוב בשיחה הוועידה שניהלה טבע עם האנליסטים במחצית דצמבר 2013 לרגל פרסום התחזיות שלה ל–2014.

נראה שעסקת אקטוויס־פורסט לאבס הפכה אפשרות של הצעת רכש לטבע לריאלית יותר, ולו משום שהחברה הממוזגת החדשה צפויה להיסחר בשווי של 60 מיליארד דולר - כך שרכישתה תהפוך לבעייתית אפילו באווירה הנוכחית של אהבת סיכון. לעומת זאת טבע, שנסחרת לאחר העלייה החדה בשווי נמוך מ–41 מיליארד דולר, עשויה, לפחות תיאורטית, להיות יעד לרכישה. טבע עשויה להיות הכלי שבאמצעותו יממש מייק פירסון, מנכ"ל ויו"ר חברת ואליאנט (Valeant) הקנדית, את תוכניתו להפוך את ואליאנט לחברת התרופות החמישית בגודלה - כך ששווי השוק שלה יגיע ל–150 מיליארד דולר לפחות.

רכישת טבע עשויה לקרב את ואליאנט ליעדה. ואליאנט נסחרת בשווי של 48.7 מיליארד דולר. לכאורה, רכישת טבע בפרמיה על שוויה הנוכחי (40.7 מיליארד דולר) ובהתחשב בחוב פיננסי נטו של 11.1 מיליארד דולר, אינה משימה קלה. אלא שבמקרה של פירסון וואליאנט כדאי להיזכר היכן היתה ואליאנט לפני שש שנים כשפירסון מונה למנכ"ל, איך הגיעה למקומה הנוכחי ובאילו נסיבות היא פועלת.

ואליאנט נסחרה בפברואר 2008 בשווי של 3.4 מיליארד דולר, 9% משווי טבע, שנסחרה אז סביב שוויה הנוכחי. פירסון, שמונה כמנכ"ל זמן לא רב אחרי שערך את תוכניות העבודה עבור שלמה ינאי בתפקידו הקודם כראש הפארמה העולמי של מקינזי, החל במסע רכישות מסחרר. ואליאנט רכשה 34 חברות מאז 2010, ופירסון הצליח לייצר ערך רב למשקיעים באמצעות שימוש במנופי אשראי ותוך ניצול מקסימלי של הריביות האפסיות ששררו בשוקי הכספים בשנים האחרונות.

בהתחשב במצבת החוב הפיננסי הקיימת של ואליאנט, 17 מיליארד דולר, קשה להניח שהיא תוכל לבצע עסקה עם טבע שתכלול מרכיב מזומן משמעותי. לכן השאלה תהיה אם אכן תגיע הצעת רכש, האם משקיעי טבע יסכימו לקבל עבור מניותיהם, מניות שנסחרות במכפילי רווח גבוהים, או שיעדיפו לא לקחת את הסיכון שהמנוף הפיננסי שבנה פירסון בשש השנים האחרונות יתרסק על ראשם.

 

 

 

להרשמה ולתוכנית כנס הדיגיטל של TheMarker – לחצו כאן >>

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker