ניצחון לגפני: פירות קרן הגז ישמשו ל"מטרות חברתיות-כלכליות חיוניות" - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ניצחון לגפני: פירות קרן הגז ישמשו ל"מטרות חברתיות-כלכליות חיוניות"

הצעת החוק תועלה מחר להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בוועדת המדע של הכנסת

11תגובות

"סכום ההקצאה השנתי של הקרן לרווחי הגז והנפט ישמש מדי שנה למטרות חברתיות, כלכליות, וחיוניות. את חלוקת סכום ההקצאה השנתי לשימושים אלה תקבע ועדת הכנסת לפיקוח על הקרן, לפי הצעת הממשלה, ותביא לאישור הכנסת במועד אישור חוק התקציב לאותה שנת תקציב", כך עולה מהצעת חוק קרן לאזרחי ישראל שתועלה מחר (ב') להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בוועדת המדע של הכנסת בראשותו של ח"כ משה גפני (יהדות התורה).

הוועדה דנה בחוק במשך חודשים ארוכים כאשר גפני והח"כים תבעו מהמדינה להקצות את פירות הקרן מדי שנה למטרות חברתיות, כלכליות וחינוכיות. בסופו של דבר כאמור נכללה דרישה זו בנוסח החוק. הח"כים גם הקשו על הממשלה לקבל הלוואה מהקרן, והקשו על מתן הקלות לממשלה בתנאי ההלוואה מהקרן.

הממשלה מבקשת שהקצאת הכספים מקרן הגז תהיה במסגרת אישור התקציב. לפי הצעת הממשלה המפורטת לחלוקת סכם ההקצאה השנתי תנוח על שולחנה של הועדה לפיקוח על הקרן שתוקם על ידי הכנסת, במועד הנחת הצעת חוק התקציב.

מיכל פתאל

לפי נוסח החוק הצעת הממשלה תכלול פירוט ביחס לכל שימוש שעל פי הצעת הממשלה יש להקצות לו סכום מהסכום ההקצאה השנתי וכן את השיקולים בבחירתו. כמו כן ההצעה תכלול פירוט ביחס לסכום המוקצה למו"פ וכן להשקעה ולפיתוח ומחקר. ואולם, בעניין זה מבקשת הממשלה לקבוע כי המדובר במחקר ופיתוח בתחום האנרגיה ובתחום המחקר הימי.

עוד מוצע שהממשלה תהיה רשאית לכלול בהצעת חלוקת סכום ההקצאה השנתי גם חלוק סכום ההקצאה השנתי לתוכנית רב שנתית ואולם לא תיכלל בהצעה כאמור חלוקת סכום הקצאה שנתי של שנות כספים הבאות לאחר שנת הכספים שבה מובאת ההצעה.

הצעת החוק גם קובעת כי החל משנת הכספים הבאה יועבר סכום השווה ל-3.5% משווי הנכסים שניהלה הקרן לאוצר המדינה. בכל שנת כספים שלאחר תום שנת 2024 יועבר מהקרן סכום השווה לתשואה הריאלית הממוצעת שהניבו השקעותיה של הקרן בעשר השני שקדמו כשהוא מוכפל בשווי הנכסים שניהלה הקרן ב-31 בדצמבר בשנה הקודמת. שר האוצר ידווח לכנסת ולוועדה לפיקוח על הקרן במועד העברת סכום ההקצאה השנתי לאוצר המדינה.

כמו כן, הצעת החוק קובעת כי הכנסת לפי בקשת הממשלה רשאית לאשר מתן הלוואה מנכסי הקרן לאוצר המדינה, כאשר הממשלה לפי הצעת רה"מ ושר האוצר לאחר התייעצות עם הנגיד הכריזה על קיומו של אירוע חריג לרבות סביבתי, שהוא בעל השפעה שלילית חריגה במשכה או בעוצמתה על כלכלת ישראל. וכן, הממשלה לפי הצעת רה"מ ושר האוצר החליטה כי הפגיעה הכלכלית שנגרמה כתוצאה מהאירוע החריד מצדיקה לקיחת הלוואה מנכסי הקרן בהתחשב גם בפגיעה שתיגרם בשל כך לנכסי הקרן. בין היתר, מוצע שאישור הכנסת למתן הלוואה לממשלה ייעשה ברוב של 70 ח"כים לעומת 65 ח"כים כפי שהוצע על ידי הממשלה.

עוד מוצע שהכנסת לפי בקשת הממשלה והצעתה של הועדה לפיקוח על הקרן רשאית לאשר הקלה בהחזר הלוואה שניתנה למדינה אם חלפו 9 חודשים ממועד מתן ההלוואה, הממשלה לפי הצעת רה"מ ושר האוצר והתייעצות עם הנגיד החליטה כי השפעת השלילית של האירוע החריג שבגינו ניתנה ההלוואה מצדיקה מתן הקלה בהחזר ההלוואה בהתחשב בפגיעה שתגרם בנכסי הקרן אגב, ההקלה היא שינוי הלוואה ההלוואה ושינוי תקופת ההחזר או שינוי שיעור הריבית ולמעט פטור מלא מהחזר הריבית או מהחזר קרן ההלוואה.

בתחילת כל קדנציה של כנסת תוקם ועדה של הכנסת לפיקוח על הקרן כאשר מספר חבריה לא יעלה על 9 ח"כים, חלקם מהאופוזיציה. חברי ועדת הפיקוח והיו"ר שלה יבחרו על ידי הכנסת כאשר הממשלה מבקשת שהיו"ר יהיה יו"ר ועדת הכספים אחת שנה תקיים הועדה לפיקוח על הקרן דיון בדו"חות הכספיים שהוגשו לה על ידי הקרן.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#