בנק ישראל הותיר את ריבית ינואר ברמה של 1%

קרנית פלוג: "עקבית עם מדיניות מוניטרית שנועדה לבסס את האינפלציה בתוך יעד יציבות המחירים של 1% עד 3% " ■ ההחלטה נתמכה במדד נובמבר שרשם ירידה של 0.4% ■ פיוניר: "בנק ישראל טעה"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים19
דרור רייך

הוועדה המוניטארית של בנק ישראל, בראשות הנגידה ד"ר קרנית פלוג, הותירה הערב (ב') את הריבית במשק ברמה של 1%. מרבית האנליסטים צפו כי הוועדה תחליט להותיר את ריבית ברמה זו.

בנימוקים להחלטה הסביר בנק ישראל כי "ההחלטה להותיר את הריבית לחודש ינואר ללא שינוי ברמה של 1%, עקבית עם מדיניות מוניטרית שנועדה לבסס את האינפלציה בתוך יעד יציבות המחירים של 1% עד 3% ב-12 החודשים הקרובים, ולתמוך בצמיחה תוך שמירה על היציבות הפיננסית. תוואי הריבית בהמשך תלוי בהתפתחויות בסביבת האינפלציה, בצמיחה בישראל ובכלכלה העולמית, במדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים ובהתפתחות שער החליפין".

אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בבית ההשקעות הלמן אלדובי ציין לגבי פרסום הריבית הערב "אנחנו ממשיכים להאמין שקיים סיכוי סביר להורדת ריבית נוספת בחודשים הקרובים, זאת למרות ההתחלה של צמצום תוכנית הרכישות ע"י ה-FED שמהווה שינוי כיוון במדיניות המוניטארית, ולמעשה הופכת אותה למרחיבה פחות".

"בין הסיבות שאנחנו רואים אשר תומכות בהורדת ריבית נוספת היא האינפלציה שממשיכה להיות מתונה והדולר הנמוך. עם זאת, ככל שתוכנית צמצום הרכישות תתרחב, הרי שהמדיניות המוניטארית המרחיבה של בנק ישראל תותאם גם היא ולכן הסיכוי להמשך הורדת ריבית ילך וירד".

שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בפיוניר תכנון פיננסי, מציין כי "החלטת הפדרל ריזרב להתחיל בצמצום תכנית רכישות האג"ח, נתוני הצמיחה החזקים שפורסמו בארה"ב וסביבת האינפלציה אשר נותרה נמוכה, תומכים בהחלטת בנק ישראל לא להוריד את הריבית. עם זאת, הצורך לשמור על היצואנים במטרה לנסות ולעצור את התחזקותו של השקל חייבו את בנק ישראל להוריד את הריבית, זאת מכיוון שבמידה ושער הדולר לא יתחזק אל מול השקל כל תחזיות הצמיחה של בנק ישראל ומשרד האוצר יקרסו כלא היו.

"מצב היצוא היום בישראל אינו מזהיר ומושפע גם ממצב הסחר העולמי המקרטע ועל כן בנק ישראל היה ויהיה חייב להילחם בשער השקל החזק בכל דרך אפשרית, לרבות הרחבה מוניטרית בהורדת ריבית. בנק ישראל כנראה חושש כי הורדת ריבית נוספת עתה לא תאפשר מרווח תמרון מספק למקרה שיהיה צורך אקוטי בפעולה מוניטרית בעתיד הקרוב. אין ספק שהורדת הריבית המתמשכת ושמירה על שער ריבית נמוך מציב את מצב הנדל"ן במקום בעיתי לאזרחי ישראל ובמיוחד לאוכלוסייה הצעירה אך בנק ישראל כבר הבהיר בעבר כי החלטותיו אינן מושפעות משוק הנדל"ן. אני מעריך כי מול הדולר הנחלש, אשר פוגע ונוגס בצמיחת המשק, לבנק ישראל לא תהיה ברירה לבצע הורדת ריבית כל עוד שער השקל ימשיך ויתחזק אל מול הדולר".

רונן דוד, מנהל הנוסטרו בבנק מרכנתיל ציין כי "הגורמים שהשפיעו על החלטת בנק ישראל הם שיפור בכלכלת ארצות הברית שבאה לידי ביטוי בעדכון נתוני הצמיחה לרבעון השלישי של השנה, צמצום רכישות האג"ח מסך של 85 מיליארד דולר ל-75 מיליארד דולר וצפי להמשך הקטנת הרכישות בעתיד. הפחתות הריבית שבוצעו לאחרונה על ידי בנק ישראל השפיעו בצורה מינורית על שער החליפין. המשך שיפור בכלכלות ארה"ב ואירופה עשוי לגרום לכך שבנק ישראל ימנע מהפחתות ריבית נוספות בחודשים הקרובים".

מדד המחירים לצרכן ירד ב-0.4%

מדד המחירים לצרכן ירד ב-0.4%, בקצה התחתון של טווח תחזיות האנליסטים שהעריכו כי המדד יירד ב–0.4%-0.2% לעומת אוקטובר. מתחילת השנה קצב האינפלציה עומד על 1.7%, בעוד שב-12 החודשים האחרונים (נובמבר 2013 לעומת נובמבר 2012) קצב האינפלציה טיפס ל-1.9%. האינפלציה ב-2013 צפויה להסתכם ב-1.8%, בתוך היעד השנתי של הממשלה - 1%-3%.

קרנית פלוג צילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker