בדרך למשאל |

דו"ח: סקוטלנד עצמאית תסבול מנטל חוב כבד ומצנע חריף

בעוד שנה בדיוק ייערך משאל העם לפירוק סקוטלנד מבריטניה, אבל מכון מחקר בריטי טוען שעצמאות סקוטית תעלה להם הרבה

רויטרס
ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
ישראל פישר

שנה לפני משאל העם בסקוטלנד שיקבע אם המדינה תיפרד מבריטניה ותכריז על עצמאותה, קובע דו"ח של מכון מחקר בריטי כי מהלך כזה עשוי לעלות למדינה בהחזרי חובות גבוהים - אפילו יותר מאלה של איטליה וספרד.

לפי המכון הלאומי למחקרי כלכלה וחברה בממלכה (NIESR), הממשלה הסקוטית תיאלץ לכסות חובות בהיקף של מיליארדי דולרים מדי שנה.

בעוד שנה בדיוק ייערך בסקוטלנד משאל העם שיקבע אם האיחוד בין בריטניה לסקוטלנד שהחל לפני 306 שנה – יגיע לסיומו. במסגרת משאל העם, מתנהל בסקוטלנד קמפיין נרחב לשני הצדדים – ופרסום המחקר עשוי כמובן לתמוך במתנגדים לפירוק. בכל מקרה, גם התומכים בפירוד טוענים כי הליש"ט ימשיך להיות המטבע של המדינה הנפרדת. אף שסביר כי הליש"ט תמשיך לשרת את סקוטלנד, המכון מציין כי בפני המדינה הטרייה יעמדו אפשרויות אחרות כמו אימוץ היורו או ייסוד לירה סקוטית.

הממשלה הסקוטית תיאלץ לשאת בעלויות חוב שיהיו גבוהות ב-0.72%-1.65% לעומת אג"ח מקבילות של ממשלת בריטניה ל-10 שנים אם תאמץ את הליש"ט. בנוסף, הממשלה הסקוטית תידרש לתוכניות קיצוצים כדי לעמוד בידי חוב-תוצר של האיחוד האירופי. המכון אומר כי המדינה הטרייה תהיה תלויה בהכנסות הלא יציבות מנפט ובגז שנמצאים במאגרים לחופיה. עוד מתבסס הדו"ח על ההנחה כי בריטניה עשויה לאבד חלק ניכר מההכנסות שלה מנפט בגז – מכיוון ש-90% מהמאגרים שלה מצויים בשטחה הגיאוגרפי של סקוטלנד.

"כדי שסקוטלנד עצמאית תשגשג, דרוש מטבע 'חזק': כזה שבאמצעותו משקיעים יהיו מוחנים להחזיק באג"ח סקוטיות ארוכות טווח במחיר סביר", אמר אנגוס ארמסטרונג, מנהל תחום מקרו-כלכלה ב-NIESR. "תנאי הכרחי למטבע 'חזק' הוא שלממשלה יהיה כושר פירעון תמידי מעל לכל ספק".

סביר להניח שסקוטלנד העצמאית תצטרך ליטול על עצמה גם חלק מהחוב הבריטי – כחלק מכל הסכם עתידי והמשקיעים צפויים לדרוש תשואה גבוהה כדי להסכים לחלוקת נטל החוב בין בריטניה לסקוטלנד. בהתאם לתשואות האג"ח הבריטיות הנוכחיות שנמצאות ברמה של 2.9%, ממשלה סקוטית עתידית עשויה לשלם תשואה בשיעור של 4.55% על חובותיה. חלוקת החובות בין המדינות – אם ייפרדו – צפוי להתבסס על יחס בין מספר האזרחים. במצב כזה יגיע נטל החוב כאחוז מתמ"ג לפי אמנת מאסטריכט ל-86% ב-2016-2017. "בשביל מדינה ללא היסטוריה כלכלית, זה מספר גדול", אמר ארמסרונג.

הדו"ח טוען שכדי להביא את יחס החוב-תוצר ל-60% כפי שמומלץ על ידי האיחוד האירופי, סקוטלנד תצטרך להתמודד עם עשור של הידוק החגורה התקציבית עם עודף תקציבי של 3.1%. בין 2000 ל-2013, סבלה סקוטלנד מגירעון תקציבי של 2.3%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker