לא בליגת העל, כן בליגה הלאומית

ליידרמן יכול לצמוח בתוך התפקיד - אבל רק אם לא יעשה חשבון לנתניהו וללפיד

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

ליאו ליידרמן אינו בליגה של . הוא אינו דמות בינלאומית וגם אין לו המוניטין והניסיון העשיר שיש לפרנקל. הוא לא יכול להרים טלפון לנגיד האמריקאי או לזה הגרמני, ולדבר אתם כשווה בין שווים. הוא גם לא יוכל להרים את קולו על יאיר לפיד או על בנימין נתניהו אם יעזו לחרוג מהתקציב - כמו שפרנקל היה יכול לעשות.

אך כל זה לא אומר שהוא יהיה נגיד רע. הוא יכול להיות דווקא נגיד טוב, אם יידע לצמוח בתוך התפקיד, לבנות לעצמו מעמד איתן ולעמוד מול הפוליטיקאים שמינו אותו, לפיד ונתניהו. אסור לו להיות יס־מן. אסור לו לעשות להם חשבון. את החשבון היחיד הוא צריך לעשות לעם ישראל, ואת עיקר מאמציו הוא צריך לכוון להשגת אינפלציה נמוכה, צמיחה מהירה ושמירה על יציבות הבנקים.

מבחינה מקצועית יש לו רקע עשיר. הוא מכיר היטב את הכלכלה העולמית ואת כלכלת ישראל. גם בתיאוריה הכלכלית יש לו ידע מקיף. הוא אפילו עשה את הדוקטורט שלו באוניברסיטה המתאימה, אוניברסיטת שיקגו. מכך יכולים הקוראים להסיק שהוא חסיד ללא תנאי של כלכלת שוק, תחרות, יבוא חופשי, ממשלה קטנה ומסים נמוכים. אבל זה לא בדיוק המצב.

מקורביו אומרים שהוא מאמין שעכשיו הזמן לחשוב מחוץ לקופסה, כלומר להתאים את התפקיד לשינויים שחלו בעולם לאחר המשבר העולמי של 2008, שינויים שהביאו להרחבת תפקידו של הבנק המרכזי בכל מדינה על פני הגלובוס. עד למשבר של 2008 היה מקובל לחשוב שתפקידו היחיד של בנק מרכזי הוא לדאוג ליציבות מחירים ולצמיחה. עכשיו מקובל לחשוב, וכך מאמין גם ליידרמן, שבנק ישראל לא יכול להסתפק בתפקידיו המסורתיים, אלא חייב גם לייעץ לממשלה בנושאים רחבים יותר, כמו מלחמה בעוני, חלוקת הכנסות במשק, אי שוויון, רפורמות, מונופולים, ריכוזיות, תחרות וכל נושא כלכלי־חברתי אחר שיעלה על סדר היום.

ליאו ליידרמןצילום: עופר וקנין

אומרים נגדו שהוא הגיע מבנק הפועלים, ולכן יהיה קשוב לצורכי הבנקים ובעלי ההון. כבר להטיל ספק ביושרה שלו? כבר להתייחס אליו כחשוד המרכזי? אז נכון שהוא עבד בבנק. אז מה? מה הוא חייב להם? את מי אנחנו רוצים כנגיד, אדם שאין לו ניסיון בכלום? שלא עשה בחייו דבר? שלא עבד מעולם במגזר הפרטי? אולי נביא לתפקיד את אמא תרזה?

ליידרמן הרי יודע שהוא יישפט עכשיו לפי התפקוד שלו בבנק ישראל, והוא רוצה להצליח. לכן צריך להסתכל על עבודתו בבנק הפועלים מהכיוון ההפוך: דווקא הידע שלו בבנקאות, בשוק ההון ובשיטות שבהן הבנקים מעלים את מרווחי הריבית וגובים עמלות גבוהות יעזרו לו להילחם בתופעה. אולי דווקא הוא יהיה זה שיביא לארץ בנק זר, או יכניס בנק אינטרנט חדש, וכך יכניס תחרות למערכת ויוריד עלויות לכל עם ישראל. הלוואי.

מקורביו אומרים שהוא אדם פרקטי, שמשנה עמדות בהתאם למצב. אם פעם הוא היה נגד המעורבות של פישר בשוק מט"ח, לא בטוח שגם כאשר שער החליפין ימשיך ויירד הוא לא יתערב במסחר. נכון שהוא מאמין באופן עקרוני בכוחות השוק, אך אם יש סטיות גדולות מהדרך הראשית, הוא כן יתערב וכן יסובב את ההגה לכיוון הרצוי לדעתו.

ליידרמן אמר פעם שצריך להילחם מלחמת חורמה באינפלציה, אך עכשיו הוא מקבל את הגישה שיעד האינפלציה צריך להיות גמיש, ולכן אין להכניע את האינפלציה תוך חודש, אלא לתקן את מסלולה בהדרגה. נכון שהוא התבטא ב–2012 נגד העלאת המע"מ, אך עכשיו הוא מבין שכאשר יש חור גדול כל כך בתקציב, אין ברירה אלא לסתום קודם כל את החור במהירות האפשרית, כדי למנוע משבר פיננסי. בקיצור, העולם הכלכלי מסובך ובעל פנים רבות. מקורביו רוצים להדגיש: מדובר באדם פרקטי, לא דוגמטי, שעובד לפי קומון־סנס. נכון שליידרמן אינו בליגת העל כמו פרנקל. אבל הוא כן בליגה הלאומית. נאחל לו הצלחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker