עו"ד בכירים: לבטל את שכר הטרחה שרוכשי הדירות משלמים לנו

הקריאה באה בעקבות הצעת החוק של ח"כ מאיר שטרית המבקשת להפחית את שכר הטרחה ל–0.5% ■ "אני עובד על פרויקט 15 שנים, ועכשיו שטרית יחליט בשבילי כמה ארוויח על כל העבודה הזאת?"

רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רז סמולסקי

בעקבות הצעת החוק של ח"כ מאיר שטרית ‏(התנועה‏), המגבילה את שכר הטרחה שמקבלים עורכי הדין מרוכשי הדירות, קוראים עורכי הדין אמיר חן ואברהם ללום, יושבי ראש משותפים של ועדת קניין ומקרקעין בלשכת עורכי הדין במחוז תל אביב, לבטל לחלוטין את שכר הטרחה שנגבה מרוכשי הדירות.

הצעד שמקדמים השניים לא נועד להפחית את מחיר הדירה, כי אם לתקן מצב מעוות לדבריהם שבו מרגישים הרוכשים שהם משלמים את שכר העבודה של עורכי הדין, ואלו נתפשים כגורם שגובה עמלות ומייקר את העסקה. במקום זה הם מציעים לבטל את כלל 5 לכללי לשכת עורכי הדין ‏(ייצוג בעסקות דירות‏), שבמסגרתו נגבה שכר הטרחה שלהם.

כיום גובים יזמי נדל"ן מרוכשי דירות כ–1.5% מערך הדירה בתוספת מע"מ עבור "השתתפות בהוצאותיו המשפטיות של היזם". העלות הנוספת הזאת מקוממת, ועו"ד חן, שותף מנהל במשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות', מסביר את מקורה: "עורכי הדין יכולים לטפל בעסקות נדל"ן במשך שנים, עוד מלפני רכישת הקרקע, ושנים אחרי שהדירות נמסרות לרוכשים עורכי הדין ממשיכים את הטיפול ורישום בתים משותפים בטאבו. במהלך השנים האלה אנחנו לא מתוגמלים, ושכר הטרחה נגבה כשמוכרים את הדירות.

עו"ד אמיר חן צילום: דודו בכר

"ב–2003 קיבלתי לייצוג קרקע בצפון כפר סבא עם תב"ע מאושרת ל–480 דירות. מאז המשרד שלנו מטפל בכל היבטי המס, ביקשנו הצעות מ–25 יזמים לעסקת קומבינציה, ליווינו את התהליך מול הרשויות. מכירת הדירות תסתיים ב–2016, ושנים אחר כך אנחנו נעבוד על רישום הדירות בטאבו. אני עובד על הפרויקט הזה 15 שנים, ועכשיו שטרית יחליט בשבילי כמה אני ארוויח על כל העבודה הזאת?"

לטענתו של חן מדובר בעיוות, שכן שכר הטרחה של עורכי הדין צריך להיות מתומחר בתוך העלויות של היזם, בדיוק כמו התשלום לאדריכלים ולשאר היועצים. "זה פוגע קשות בתדמית של עורך הדין, שנתפש כסוג של מס. היזם גובה מרוכשי הדירה את הכסף ומעביר אלינו, ולפעמים חלק מהעלות נשאר אצלו".

הצעת החוק של שטרית מבקשת להפחית את שכר הטרחה ל–0.5%, ובלבד שהסכום לא יעלה על 5,000 שקל. "אין אף בעל מקצוע בעולם ששטרית או חבריו קובעים את השכר שלו - המחירים נקבעים בשוק החופשי. מה שהוא עושה זה פופוליזם. יש כאן חוסר הבנה של השוק".

השבוע שלח חן מכתב לוועד המרכזי בלשכת עורכי הדין, שבו קרא לוועד שלא לנהל משא ומתן על גובה שכר הטרחה, ולבטל לגמרי את הנוהג שלפיו רוכשי הדירות משלמים בנפרד את שכר הטרחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker