לא רק בבורגראנץ' - גם במקדונלד'ס העובדים הקימו ועד יציג

מטרת ההתארגנות היא לשבת עם ההנהלה למשא ומתן לצורך חתימה על הסכם קיבוצי

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

ימים ספורים אחרי שאיגדו את בני הנוער העובדים ברשת בורגראנץ' - בהסתדרות הנוער העובד והלומד והסתדרות הצעירים בישראל מצהירים כי איגדו במהלך בזק את עובדי מקדונלד'ס ישראל וייסדו ועד יציג. לטענתם, מהלך איסוף החתימות, שהחל בבוקר ונמשך יום אחד בלבד - צלח.

מטרת ההתארגנות, כך מסבירים בארגוני העובדים, היא לשבת עם ההנהלה למשא ומתן לצורך חתימה על הסכם קיבוצי. לפי סקר שערכה באחרונה הסתדרות הצעירים  בקרב 450 מעובדי הרשת באמצעות מכון שריד, 35% מהעובדים חשים כי הם אינם מתוגמלים כיום באופן הוגן.

צילום: אי פי

רשת מקדונלד'ס נמצאת בבעלותו של איש העסקים עמרי פדן, פרושה על פני 160 סניפים בישראל ומקיפה כ-4,000 עובדים - רובם בני נוער. קורל שמש, בת 17, העובדת בסניף סינמה סיטי סיפרה: "אנחנו אוהבים את מקום העבודה שלנו ולכן התאגדנו. אנחנו מעוניינים בהסכם קיבוצי בכדי להיטיב את השכר שלנו ואת תנאי ההעסקה ברשת. אנחנו מצפים מעמרי פדן, הבעלים, שישב עם נציגות העובדים ויגיע להסכם קיבוצי במהירות".

במקדונלד'ס טוענים כי הארגונים המאגדים טרם הצליחו להשיג חתימות משליש מהעובדים ולכן טרם הוקם ועד עובדים יציג. בהודעת טקסט שנשלחה לעובדים נכתב: "עובדים יקרים ברצוננו לעדכן אתכם שלא הוקם ועד עובדים במקדונלד׳ס. הגוף שמפרסם עניין זה טרם הצליח להשיג את הנדרש ממנו על פי חוק על מנת שיוכר כמי שמייצג את העובדים. יחד עם זאת אנו חוזרים ומדגישים שאתם רשאים לפעול בעניין זה באופן חופשי ולפי ראות עינכם ואין להנהלת מקדונלד׳ס כוונה למנוע התארגנות עובדים"

שי ויינבלום מהסתדרות הנוער העובד והלומד הוסיף כי "מגיע לעובדי רשת גדולה ומרוויחה כמו מקדונלד'ס לזכות בשכר הוגן ולמלוא הזכויות. אנו מצפים מפדן להיכנס עמנו למשא ומתן מהיר וענייני, לחבק את ההתאגדות החדשה ולהיות מסור לעובדיו כפי שהוא מסור ללקוחותיו".

בהסתדרות הצעירים טוענים כי בשנה האחרונה הצטברו במשרדיהם תלונות של עובדים על הפרות של חוקי עבודה, למשל אי תשלום על ימי מחלה ואי תשלום על השתלמויות והחזרי נסיעות. תלונות אלה עמדו ככל הנראה ברקע ההתאגדות. במקדונלד'ס מכחישים את הטענות ומוסיפים: "מאז הקמתה, רשת מקדונלד'ס מכבדת את זכויות עובדיה הצעירים ומעולם לא נאלצה להתמודד מול טענות כלשהן מצידם. כמדיניות, אין לנו בעיה שעובדינו ידברו עם מי שיבחרו אך לא נאפשר קיום ארועים לא חוקיים שיפרו את ההתנהלות הסדירה של המסעדות ויפריעו ללקוחותינו לקבל שירות יעיל.

"אנו מודעים לנסיונות ההתארגנות של עובדינו ואין לנו שום כוונה למנוע אותם.
יחד עם זאת, עד כה לא התייצבה אצלנו שום נציגות עובדים, שיש בידה ייפוי כוח חוקי שמאפשר לה לדבר בשם הנוער. אם וכאשר תהיה נציגות כזאת, נשב ונשוחח איתם. ראוי לציין שהנהלת הנוער והלומד, בכל מפגש שהיה לה עם הנהלת מקדונלד'ס, ציינה שהחברה מהווה דוגמה ומופת לשמירת זכיות העובדים. הטענות שהועלו היום על ידי האירגון יוצרות מצג שווא, על מנת ליצור ניגוד אינטרסים בין מקדונלד'ס לעובדיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker