עיריית חיפה ממשיכה לחפש אתרים להקמת מרינה - כללי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עיריית חיפה ממשיכה לחפש אתרים להקמת מרינה

ויתרה על חלופת בת גלים. האתרים הבולטים כעת: אזור חוף הכרמל ובסיס ההדרכה של חיל הים

תגובות

לאחר קרוב לעשר שנים שבהן עסקה בקידום תוכנית להקמת המעגנה (מרינה) הגדולה בישראל באזור חוף בת גלים, החליטה עיריית חיפה לוותר על חלופה זו; כיום בוחנת העירייה חלופות שונות להקמת מרינה, ובהן אזור החוף המערבי הנמצא בצמוד לפרויקט מגדלי חוף הכרמל. התוכנית בבת גלים עוררה התנגדות חריפה של הגופים הירוקים, והם הודיעו כי יתנגדו גם לחלופה של חוף הכרמל

עם כניסתו לתפקיד הצהיר ראש העיר חיפה, יונה יהב, שהוא מתכוון לבחון מחדש תוכניות בנייה שונות ובראשן תוכנית המרינה בבת גלים, בין השאר בגלל השפעתה הסביבתית על המפגש בין רכס הכרמל לים.

תוכנית המרינה בבת גלים כבר נדונה במוסדות התכנון, ולאחרונה נבחרה כחלופה המועדפת במסגרת מהלך כולל לשינוי תוכנית המתאר הארצית לחופים באזור חיפה. החלופה שנבחרה כוללת ייבוש שטח ים בהיקף של 300 דונם והקמת בתי מלון, והיוותה גרסה מוקטנת במקצת של תוכנית העירייה המקורית.

לפני חודש נערך אצל שר הפנים, אברהם פורז, דיון על תוכנית המרינה בחיפה בהשתתפות יהב וסגן ראש העיר האדריכל שמואל גלבהרט. יהב הבהיר כי לדעתו חלופת החוף המערבי היא הראויה מטעמים סביבתיים ומאחר שמימונה יכול לבוא מבעלי זכויות הקרקע בחוף זה. עם זאת הוא הוסיף שיש לבדוק את ההיבטים הימיים של התוכנית ובכלל זה האם קיימת אפשרות בטוחה לכניסה ויציאה של סירות.

גלבהרט היה שותף לדעתו של ראש העיר שחלופת בת גלים אינה ראויה בגלל הנזקים הסביבתיים שהיא תגרום. "התוכנית הזאת תיכנס עכשיו לארכיונים וחבל לבזבז עליה זמן", אמר לאחר הפגישה. לדבריו, בחירת החלופה המועדפת תיעשה תוך שיתוף הציבור בחיפה שיתבקש לבחור בחלופה שנראית לו מתאימה.

גלבהרט הוסיף שהעירייה בוחנת כעת כמה חלופות לסיפוק הצרכים של כלי השיט הנמצאים באזור חיפה, ולא תנסה לרכז את כולם במרינה אחת. העירייה גם מתכוונת להרוס את החומה מסביב לנמל חיפה ועל ידי כך לחבר מחדש את הנמל לסביבה העירונית.

בעירייה הוחלט שיאכטות גדולות יעגנו בעתיד ברציף המערבי של הנמל הישן, ליד אוניות נוסעים. לסירות הקטנות המשמשות מועדוני שייט יוקם ככל הנראה מתקן ימי באזור החוף השקט הסמוך לבית החולים רמב"ם.

לגבי סירות דייג ויאכטות בגודל קטן ובינוני נבחנות כמה אפשרויות, אחת מהן היא הקמת מרינה באזור חוף הכרמל. חלופה נוספת היא הקמת המרינה ליד בסיס הדרכה של חיל הים שאמור להתפנות בתוך כמה שנים. תיבדק גם האפשרות להקים מרינה באזור נמל הקישון, בתנאי שהיא תנוהל כראוי והאזור יעבור שיקום סביבתי.

לגבי חלופת חוף הכרמל טען גלבהרט כי מכיוון שהעירייה תקועה עם המגדלים שכבר הוקמו וברור שלא יהרסו אותם, הרי שעדיף להתחבר אליהם באמצעות מרינה שתיתן להם "קונטקסט אורבני", כהגדרתו.

החברה להגנת הטבע שהובילה את המאבק הציבורי נגד הקמת מרינה באזור בת גלים מתנגדת לחלופת החוף המערבי. איריס האן, מתכננת בחברה להגנת הטבע, אמרה שבראש סדר העדיפויות להקמת מרינה צריך לעמוד חוף שכבר נוצל לבנייה בעבר. בעדיפות שנייה ניתן לדעתה להקים מרינה בחוף סלעי שאינו מתאים לרחצה. "חופים חוליים הם משאב מוגבל שאין לו תחליף", הוסיפה האן בהתייחסה לחוף המערבי. "אנו סבורים שנטילת חוף רחצה שהוא משאב ייחודי במחסור לטובת פיתוח מרינה אינו מוצדק ואינו נכון".

האן הוסיפה שהחופים המערביים של העיר רגישים מאוד מבחינה סביבתית, בעיקר כאשר מדובר בסכנה שהקמת מבנה ימי תביא לחסימת זרימת החול בים ותמנע את הגעתו לחופים. ההשלכות הסביבתיות הן בלתי צפויות כפי שמעיד המקרה של מרינה הרצליה שבסביבתה הרחוקה נגרמו נזקים גדולים לחופים החוליים, והמומחים לא צפו זאת.

במקרה של החוף המערבי, החשש הסביבתי הכבד ביותר הוא פגיעה של מרינה בשמורת הטבע שקמונה הנמצאת מצפון לחוף זה. מדובר בשמורת טבע ייחודית הבנויה משונית צינורניים שהם חלזונות בצורת צינורות המפרישים על הסלעים חומר גירי שבאמצעותו הם בונים את השונית. בשמורה של שקמונה יש גם מינים רבים של בעלי חיים ימיים.

פרופ' בלה גליל מהמכון לחקר ימים ואגמים הנמצא בסמוך לשמורה אמרה שהקמת מרינה עלולה ליצור סיכונים רבים לשמורה. "זה מקום ייחודי וקטן מאוד. צריך לשמור על שוליים של ביטחון מסביב לו כדי שיהיה מוגן", ציינה. הודות לפעילות של גליל ומדענים ישראלים נוספים מרשות הטבע והגנים ואוניברסיטת תל אביב, הגדיר לאחרונה האיחוד האירופי את שמורת שקמונה כאתר בעל חשיבות מיוחדת המיועד לשימור.

טענה נוספת של החברה להגנת הטבע היא שהקמת מרינה באזור חוף הכרמל תיתן הכשר להשלמת פרויקט חוף הכרמל שבמסגרתו כבר הוקמו כמה מבנים. ייבוש הים לצורך הקמת המרינה ייצור את מרחק מאה המטרים מן המים שלו זקוקים היזמים כדי להשלים את הפרויקט שלטענת הארגונים הירוקים גרם לפגיעה קשה בחזות החוף וגם השפיע על תנועת החולות. "זה נכון שהיזמים יוכלו להשלים את הפרויקט או את חלקו", אמר גלבהרט בתגובה, "אבל אנחנו נדרוש שהם יעשו זאת בתכנון אחר שלא יפגע בחזות של חוף הים ויהיה מקובל גם על הארגונים הסביבתיים".

"יש להתייחס למרינה בפרופורציות הנכונות", אמרה האן. "זה אינו האלמנט החשוב ביותר בתכנון חופי העיר ואין דחיפות בהקמתו. יש להשקיע בעיקר בחיבור איכותי ונכון של העיר והים, ולא ביצירת חומות בנויות על החוף במסווה כזה או אחר".

החברה להגנת הטבע מוסיפה לתמוך בבחינת חלופות אחרות למרינה באזור חיפה הנמצאות בעיקר באזור הנמל: למשל בחוף השקט הסמוך או באתר ההדרכה של בסיס חיל הים. החברה להגנת הטבע אינה מתנגדת להקמת מרינה באזור בת גלים, בתנאי שלא יהיה בצמוד לה ייבוש של הים לצורכי נדל"ן.

פגיעה קשה בחופים

בתחילת שנות התשעים החל גל של תוכניות להקמת מרינות להציף את מוסדות התכנון. בשלב מסוים הוצגו תוכניות להקמת 15 מרינות. הנימוק הרשמי להקמתן היה עידוד תיירות באמצעות הקמת מתקני עגינה לבעלי יאכטות ובסמוך להן הקמת בתי קפה, מסעדות ומתחמי דירות נופש. עם הזמן התברר שהמרינות משמשות אזורי נדל"ן גדולים המיועדים למגורים פרטיים. עקב כך גברה ההתנגדות הציבורית להקמתן. כמו כן התברר שבניית מרינות חוסמת את זרם החול הטבעי בים ופוגעת בחופים הסמוכים להם.

פרט למרינה הוותיקה של תל אביב, הוקמו לבסוף מרינות גדולות גם בהרצליה, אשדוד ואשקלון. במקרים של אשקלון והרצליה היתה הפגיעה בחופים קשה במיוחד. בהרצליה ניהלו הארגונים הירוקים מאבק משפטי נגד הפיכת השטח לאזור מגורים במקום מתחם של דירות נופש למטרות תיירותיות, ובית המשפט המחוזי בתל אביב קבע שיש לשמור על הייעוד של דירות נופש.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#