מתקפת הסייבר |

האוצר: "אתרי הממשלה נמצאים תחת מתקפה של מניעת שירות"

(עדכון) אבי וייסמן, מנכ"ל חברת שיא סקיוריטי: "כמות ההתקפות היתה גדולה מזו לה ציפינו, אך איכות ההתקפות היתה ירודה" ■ אחד ההאקרים: ילד אינדונזי ■ לקראת יום השואה: גם אתר יד ושם הותקף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

10:30 דובר הכנסת מבקש להבהיר כי אתר האינטרנט של הכנסת לא הופל בשום שלב והוא פועל כסדרו אף שהיו ניסיונות לפגוע בו, כמו גם באתרים אחרים, בין השאר, הודות לצעדי מנע רבים שננקטו במהלך אתמול והלילה.

ההאקר האינדונזי "המפחיד"צילום: אבנת אבטחת מידע

21:20 לדברי וייסמן, "צפויים לנו חיים קשים במשחק הנוכחי. יש לנו מזל שהתוקפים לא יודעים לתקוף. זו מלחמת ששת הימים, אך את מלחמת יום כיפור הם יעשו אחרת, ומי שלא, יחטוף פי 10 מההתקפה הגדולה ביותר בעמוד ענן. לא כל אתרי הממשלה הושיבו את אתרי האינטרנט שלהם אצל תהיל"ה - וזה אחד הלקחים. מי ששם את האתר בתהיל"ה זכה להגנה מוגברת. בחלק ממשרדי הממשלה יש בעיה חמורה של ידע מקצועי. בגלל חוקי חשכ"ל הם לוקחים את האנשים הכי זולים. הכל זה מלחמת פוליטיקאים - פקיד שיושב ואומר מה ייתן שייקחו לי את הכוח. על זה זה יושב.

לפני שנתיים משרד הבריאות היה משרד יותר גרוע ממשרד החינוך. מה שהם עשו בשנה האחרונה זה פשוט הדרך הנכונה להבין שצריך לטפל במלחמה הבאה ולא בקודמת. זה גם מה שהם עצמם מפעילים ואוספים ידע".

20:32 לדברי אבי וייסמן מהחמ"ל של הפורום הישראלי לאבטחת מידע, "במגזר העסקי והממלכתי הותקפו כמה מאות אתרים, שיחסית למה שהייתי מצפה מהתקפה כזו זה כלום. מתוך ההתקפות היו ההצלחות ברמה עוד יותר נמוכה. פחות מ-100 אתרים קטנטנים ועוד כ-15 ארגונים גדולים נפגעו ברמות של דקות ספורות עד שעות ארוכות. הזמן הארוך זה רק שניים שלושה. מגזר הפיננסים, חוץ מרשות ניירות ערך, לא חווה כל משבר, וגם לא התקפות משמעותיות. נראה שאנונימוס כיוון לארגונים ממלכתיים ועל הדרך חשף גם ארגונים קטנטנים.

"אפשר לומר שההתקפה היתה חזקה מכל התקפה אחרת בעבר. למרות זאת, היא היתה מפתיעה בחולשתה האיכותית ואנחנו צופים שההתקפה הבאה תהיה יותר חזקה, גם איכותית וגם כמותית מכיוון שזה התהליך שקורה בעולם. יש לנו מזל שהם אלה שתוקפים ולא כוח מיומן יותר. כל האירועים משחקים לידינו כי היה לנו אימון מעולה להגנה של מדינת ישראל בפיקוח המטה הקיברנטי, בשילוב כוחות ובשיתוף מידע הגנתי, שזו פעם ראשונה שזה קורה במדינת ישראל". 

19:11 ממשרד האוצר נמסר: "נכון ל-19:00, אתרי הממשלה נמצאים תחת מתקפות של מניעת שירות מבוזרות (DDos). יחידת ממשל זמין בתקשוב הממשלתי ממשיכה לפעול להדיפת המתקפות ונוקטת בין השאר בפעולות יזומות, כגון ניתובי תקשורת וטיפול בהתקפות מניעת השירות, בתיאום עם ספקיות האינטרנט. צפויה האטה ואי זמינות בשירות מעת לעת. ניתן למצוא הנחיות לציבור הרחב העוסקות בגלישה בטוחה ברשת באתר".

18:24  אתר משרד התמ"ת לא היה זמין במשך כשעה. מהמשרד נמסר כי לא הותקף כלל ולא הופל אלא סבל מתקלה טכנית.

17:17 אתר הכנסת חזר לאוויר.  

התוקפים מכוונים את חבריהם לתקיפת יד ושם. צילום מסך: מתוך הצ'ט של התוקפים

17:01 ברגעים אלו נפלו אתרי הכנסת והתמ"ת, לפי דיווחי אנונימוס באחד מחשבונות הטוויטר שמחזיקה הקבוצה.

16:34 דוברות האוצר: "נכון לשעה 16:00, אתרי הממשלה נמצאים תחת מתקפות של מניעת שירות מבוזרות (DDos). במסגרת זו אתר משרד החוץ לא היה זמין ברשת למספר שניות וחזר לפעולה תקינה. יחידת ממשל זמין בתקשוב הממשלתי ומטה הסייבר הלאומי פועלים להדיפת המתקפות ונוקטים בין השאר בפעולות יזומות כגון, ניתובי תקשורת וטיפול בהתקפות מניעת השירות וזאת בתיאום עם ספקיות האינטרנט.
צפויה האטה ואי זמינות בשירות מעת לעת".

16:20 מנהל מקרקעי ישראל –  מינהל מקרקעי ישראל לא נפרץ. מקור הבלבול בפריצה לאתר הקרן לשיקום מחצבות. האתר זוהה כשייך למנהל מקרקעי ישראל כיוון שהוא מקוטלג במנוע החיפוש של גוגל תחת הכותרת "מינהל מקרקעי ישראל", לפי כתובתם הפיזית של משרדי הקרן.

14:11 נור כהן, האקר בצוות התקיפה והסייבר באבנת אבטחת מידע איתר את אחד המשתתפים בהתקפה על ישראל: ילד אינדונזי שפרץ עד כה למספר אתרים. מנהל תחום התקיפה והסייבר באבנת, רוני בכר: "נראה כי פשוט מדובר במתקפות בסיסיות למדי שאינן יוצאות דופן במורכבותן ורמת התחכום שלהן מתאימה לביצוע בידי ילדים וחובבים"

13:26 התוקפים מבצעים מתקפה כנגד אתר יד ושם, כך עולה משיחה בצ'ט שלהם ומדיווח של חברת האבטחה אבנת. עם זאת, האתר עדיין באוויר.

12:47 עד עתה, הותקפו בין 600-300 אתרים - כך נמסר מחמ"ל אותו מתפעל הפורום הישראלי לאבטחת מידע בתיאום עם המטה הקיברנטי הממשלתי ואיגוד האינטרנט. מאתמול בלילה מתפעלים עשרה מתנדבים את החמ"ל ומנטרים את פעילותם של האתרים הגדולים בישראל. עד עתה, מדווח החמ"ל כי כ-15 אתרים ממשלתיים הושבתו, חלקם לזמן קצר, ביניהם אתר משרד החינוך, חלקים מאתר משרד התמ"ת, חלקים מאתר מנהל מקרקעי ישראל, אתר הלמ"ס. 

11:58 מאחת מספקיות האינטרנט הקטנות בארץ, שמשמשת גם כאחד משירותי הענן הגדולים בארץ, נמסר כי יש עליה קלה בהתקפות. מהספקית נמסר כי היא מעריכה כי ההתקפות יתחזקו במהלך היום. 

11:20 גורם במשרד הביטחןן אישר כי אתר המשרד הופל לפנות בוקר למספר דקות אך שב לפעילות סדירה לאחר מכן. ניסיונות לפרוץ לאתר נכשלו.

אתר פורבס שנפרץ על ידי האקרים, הבוקרצילום: צילום מסך

11:05 מארק גפן, סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברת אינקפסולה, סיפר כי הם לא מבחינים בשעה זו שום פעילות חריגה באתרים שהם מנטרים. אינקפסולה מפעילה שירות של פיירוול בענן לכמה אלפי אתרי אינטרנט בישראל. מאתרים אישיים ועד מוסדות גדולים בישראל כמו בנקים וחברות ביטוח ואתרי ממשלה

10:17 ספקיות האינטרנט מדווחות כי הן מותקפות בשעה זו וצפויים שיבושי גלישה קשים לאתרים בישראל בשעות הקרובות.

9:55 האקרים פרסמו רשימת כרטיסי אשראי ואימיילים מאתר israelmilitary.com. באתר טעונים כי לשמות, לכתובות האימייל ולמספרי כרטיסי האשראי אין כל קשר אליהם.

9:30 חשבון טוויטר המקושר לאנונימוס דיווח כי כוחות צה"ל בגדה מבצעים מעצרים של האקרים. דובר צה"ל דחה את הדיווח.

8:55 לפני זמן קצר נפרץ גם האתר הכלכלי פורבס על ידי האקרים, ששינו את כותרת האתר.

8:30 אתר וואלה דיווח הלילה כי ההאקרים הצליחו להפיל הלילה את אתר ראש הממשלה ושורה של אתרים נוספים ובהם אתר משרד הביטחון, אתר משרד החינוך, אתר המשרד לאיכות הסביבה, אתר התעשייה הצבאית, אתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. במשרד האוצר דחו את הטענה. האתרים המדוברים פועלים כעת.כמו כן, חרף הדיווח של ההאקרים על תקיפת האתר של הרשות לני"ע, ברשות דחו את ההודעה ואמרו כי לא היתה פריצה או הפלה של האתר.

00:00 האקרים טוענים כי הפילו את אתר המוסד, והם הציגו שני צילומי מסך משני דפדפנים שונים כראיות לכך. בשעות הבוקר האתר פעל כסדרו. עוד נטען כי ההאקרים הדליפו פרטים של סוכני מוסד. ואולם כבר בחודש שעבר היו טענות דומות, וגם המספרים עליהם דובר היו דומים, כך שסביר להניח שמדובר במחזור של חומר ישן. כפי שצויין כבר אז ב-middleeast-internet-monitor.com, מדובר ככל הנראה בפרטים של ישראלים, אבל קשה מאוד להאמין שמדובר בפרטי סוכני מוסד.הערב, החלו מספר קבוצות האקרים במתקפת מניעת שירות מרוכזת על אתרים ישראליים, כהמשך לפעילות ההאקטיביסטים נגד ישראל שתוייגה בשם #opisrael במהלך מבצע עמוד ענן.

אתר הרשות לני"ע תחת מתקפת האקריםצילום: צילום מסך

מתקפת הסייבר נפתחה בשבת ב-18:00 בערב (7 באפריל באוסטרליה), אבל עוד לפני כן התקבלו דיווחים שונים על פעילות האקרים מתגברת. עד כה הושחתו עשרות אתרים לא מרכזיים ופורסמו מאות כתובות אימייל וסיסמאות. בנוסף הותקף אתר הרשות לניירות ערך, ופורסם שם המשתמש והסיסמה שלטענת ההאקרים משמש לניהולו. בשעה זו הוא חזר לפעול. על פי רשימה שמתפרסמת באתר. כמו כן, הותקפו אתרי משרד הקליטה, ששב לפעול, ואתרים נוספים כמו משרד הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שגם הוא נגיש בשעה.

חשבון המקושר לאנונימוס טוען גם כי 19 אלף חשבונות פייסבוק של ישראלים נפרצו עד כה ופירסמו רשימה של 560 חשבונות. התוקפים כתבו בהודעתם: "כפי שגופי מדיה מרכזיים רבים יודעים, ישראל הפרה את הפסקת האש מה-21 בנובמבר בתקיפות אוויריות בצפון עזה. מה שגופי חדשות אלה לא הרשו לכם לדעת הוא שישראל הפרה את הפסקת האש יותר מ-100 פעמים, הרגה יותר מארבעה פלסטינים בעזה ופצעה עשרות מה-21 בנובמבר ועד היום".

את היוזמה מובילה קבוצת האקרים בשם Anonghost שפעלה בעבר תחת השם Teamr00t וכוללת 12 האקרים. ההתקפה צפויה להמשך מספר שעות, אך השפעותיה עשויות להמשך מספר ימים. היעדים העיקריים שצפויים להיפגע מהמתקפה הם אתרי הממשלה, אתרי התקשורת הגדולים, אתרי הבנקים, חברות הסלולר והתקשורת ואתרי חברות כרטיסי האשראי.

התקפות מניעת שירות אינן דורשות פריצה למערכת. הן מבוצעות על ידי רשתות מחשבים שנשלטות על ידי תוכנה מושתלת (BotNets) ומופעלות כך שכל אחד מהמחשבים יבצע פניות חוזרות ונשנות לשרת האתר אותו מבקשים להפיל. העומס על השרת מביא לבסוף למניעת הגישה. בין השאר מסוגלים כיום תוקפים לשכור רשתות מחשב כאלה לפרק זמן מוגבל במחירים שיכולים להסתכם ב-2,000 דולר. מעבר למניעת הגישה לאתרים לא נגרם נזק בהתקפה מסוג זה.

בדומה למתקפות קודמות כנגד אתרים ישראליים שבוצעו בעת משט המרמרה, ובעת מבצע עמוד ענן, לצד התקפות מניעת שירות צפויות להתבצע התקפות שמטרתן השחתת אתרים - שתילת טקסטים ותמונות באתרים קיימים, תוך ניצול פרצות אבטחה קיימות באתר. לרוב מבוססות ההתקפות על ערכות פריצה קיימות שניתנות להורדה ברשת. במקרים מסויימים באמצעות פרצות האבטחה הקיימות באתר מסוגלים הפורצים לשלוף מאגרי מידע מסויימים, דוגמת זה שפורסם ביום חמישי.

לצד זאת צפויים הארגונים לפרסם רשימות של חשבונות מייל וסיסמאות של ישראלים, בדומה לרשימה של כ-1,500 אנשי קשר שנלקחה משרת של אוניברסיטת חיפה ופורסמה ביום חמישי האחרון באתר השיתוף pastebin. בין השאר כוללים הפרטים שפורסמו באתר השיתוף pastebin שמות מלאים, פרטי תעודת זהות, כתובת מייל וסיסמה. רשימות כאלו מאפשרות השתלטות על חשבונות מייל וחשבונות ברשתות חברתיות על ידי שימוש פשוט באפשרות שינוי הסיסמה. בעקבות ההשתלטות הישראלית על אוניית המרמרה, נפרצו חשבונות פייסבוק של ישראלים רבים לאחר הפצת בסיסי נתונים של משתמשים שנלקחו בין השאר מאתר Homeless. שימוש בסיסמאות שונות לשירותים שונים מונע ניצול בשיטה זו.

מספר קטן של התקפות מתוחכמות

במהלך מבצע עמוד ענן חל גידול משמעותי במספר ההתקפות שהופנו לאתרים הממשלתיים בישראל אלא גם כלפי אתרים מסחריים ופרטיים. מאחורי התקפות אלה עמדו מספר קבוצות ובראשן אנונימוס, קבוצה מבוזרת של האקרים. לצד אנונימוס השתתפו בהתקפות על ישראל כמה קבוצות האקרים נוספות המזוהות יותר עם קבוצות פרו-פלסטיניות, כמו ZHC וקבוצת ההאקרים Kings of Saudi Arabia ששמה נקשר גם בפעילותו של "ההאקר הסעודי" עומאר.

לפי הערכות מאות עד אלפי אתרים ישראלים הושחתו במהלך התקפות אלו, וברובם הוצגו מסרים פרו-פלסטיניים ומסרים של החמאס. בין האתרים הבולטים יותר שנפגעו נכלל אתר מפלגת קדימה שהושחת. התקפות מניעת שירות גרמו לירידתו של אתר האינטרנט בנק ירושלים למספר מועט של שעות ואתר הבלוגים של דובר צה"ל הציג גם הוא בעיות בגישה לפרק זמן קצר.

לצד מתקפות אלו בוצעו במהלך אותה תקופה מספר נמוך יחסית של התקפות מתוחכמות. במסגרת אחת מהן נפרץ חשבון המייל של אחד מקציני דובר צה"ל ונשלחו ממנו מיילים שהזמינו את הקוראים לפתוח לינק המפנה לכתבה באתר דבקה.

הקישור לא הוביל לאתר דבקה אלא החל את הורדתה של רוגלה (תוכנת ריגול) שאיפשרה לשולח להשתלט על המחשב שבו הותקנה. הרוגלה שהופצה במיילים אלו הופצה מספר חודשים לפני כן במחשבי משטרת ישראל והביא להפסקת הפעילות של מערך המחשוב המשטרתי לשבועיים לערך. אביב רף, סמנכ"ל הטכנולוגיות של חברת סקיולרט הישראלית, העריך כי למתקפות אלו היתה אחראית קבוצה קטנה אך מגובשת של האקרים פלסטיניים.

הנחיות איגוד האינטרנט

על אף מיקוד מאמציהם של הארגונים במתקפה, כבר במהלך השבועיים האחרונים חל גידול במספר ההתקפות המקוונות על אתרים ישראליים. בין השאר הופנו התקפות אלו כנגד אתרים ממשלתיים ישראלים, אתרי חברות סלולר, אתר ערוץ 2 ו-mako. גם כנגד אתר "הארץ" הופנו מספר התקפות מניעת שירות במהלך חברת Cyberia זיהתה רשימה שכללה כ-1,300 יעדי תקיפה.

ביום חמישי האחרון פירסם איגוד האינטרנט הישראלי שורה של הנחיות לקראת מתקפת הסייבר המתוכננת. בין השאר מנחה האיגוד את הציבור להימנע משימוש בסיסמה אחידה בשירותים שונים, לבחור סיסמאות חזקות, לעדכן תוכנות אנטי-וירוס ודפדפנים. לצד זאת, מנחה האיגוד את הציבור להמנע מפתיחת מיילים והודעות ברשתות חברתיות מגורמים לא מוכרים, ולגלוש במצב "גלישה פרטית" באתרים הגדולים המהווים יעד מרכזי להתקפה.

בתגובה למתקפה הצפויה פרצו ביום שישי האחרון האקרים ישראלים לאתר הראשי שפתחה קבוצת Anonghost עבור המבצע הנוכחי ושתלה בו תכנים פרו-ישראלים. לצד דגל ישראל שהושתל באתר הוצג בו ראיון משנת 2006 שערכה רשת אל ג'זירה עם הפסיכולוגית וואפה סולטן (Wafa Sultan), בו הציגה האחרונה ביקורת חריפה נגד העולם הערבי. שעות לפני כן פירסמה קבוצת האקרים ישראלית נוספת המכנה עצמה "Israeli Elite" רשימה הכוללת מספר אתרים, מרביתם פקיסטנים, שנפרצו על ידה.

כך תתגוננו

1. השתמשו בסיסמה שונה בשירותים שונים
2. בחרו סיסמאות קשות לפיצוח
3. עדכנו דפדפנים – העדכונים כוללים שיפורי אבטחה
4. הגדירו רמת אבטחה גבוהה בדפדפן.
5. השתמשו במצב "גלישה פרטית" (אנונימית) בגלישה לאתרים גדולים
6. המנעו מכניסה לאתרים במידה והופיעה התרעת אזהרה בעת ניסיון הכניסה אליהם
7. המנעו מפתיחת מיילים והודעות ברשתות חברתיות מגורמים לא מוכרים, והתייחסו בזהירות לקישורים וקבצים בתכתובות כאלו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker