מיה אפשטיין

מחלקת הדיגיטל של "ארמוזה פורמטס", חברת פיתוח והפצה לפורמטים טלוויזיונים, מתכננת פיתוח ראשון של פורמט בשיטת Crowd Sourcing ("חוכמת ההמונים"). המיזם, שייקרא TV by the people, יזמין אנשים מן השורה ויוצרים מחוץ למעגל של תעשיית הטלוויזיה, מישראל ומהעולם, לשלוח רעיונות לפורמט מקורי לאתר אינטרנט החל מחודש מאי הקרוב.

את הרעיונות יבחנו דניאל רבנר, יוזם הפרויקט ומנהל מחלקת הדיגיטל של ארמוזה, וצוות מצומצם המורכב מאנשי טלוויזיה וסטודנטים לתקשורת מהמרכז הבינתחומי המתמחים ברשתות חברתיות.

בשלב השני יועבר הרעיון הנבחר לפיתוח ב-Crowdsourcing על ידי 1,000 גולשים מסך המצטרפים לפרויקט אשר יבחרו לפי טיב הרעיונות שלהם. תהליך הפיתוח יתבצע בקבוצה סגורה בפייסבוק. "בקבוצה יועלו שלושה רעיונות מרכזיים שבהם ידונו המשתתפים", אומר רובנר, "הפורמט יהיה פורמט בידור. המשתתפים יהיו אלף האנשים שיביאו את הרעיונות המדליקים, לא נגייס אותם אקטיבית".

לדברי רבנר, תהליך הפיתוח יתנהל תוך כדי הנחיות ממנו ומצוות הסטודנטים שישתתפו בניהול הפרויקט. "נלמד את המשתתפים איך עושים פורמט ונשאל שאלות מנחות: אם הרעיון שייבחר יהיה רעיון לשעשועון, נשאל אותם שאלות כמו מי המתמודדים? מה המשימות? אחרי שנקבל את כל האינפורמציה ננסה לחזות מקצועית מה יעבוד".

יוזם הרעיון וארבעה ממשתתפי הקבוצה יקבלו 15% בפורמט, לצד קבלת קרדיט כשותפים ליצירה. הפרויקט ינוהל באנגלית והפורמט הנבחר ייחשף ביולי 2013.את הפרויקט ילווה ליאור צורף, מרצה לנושא חוכמת ההמונים שהשתתף בכנס TED. מחלקות השיווק והפיתוח של ארמוזה ילוו את התהליך.

"ארמוזה פורמטס" הובילה בשנים האחרונות עסקאות מול גופי שידור בעולם למכירת פורמטים ישראליים כמו "לעוף על המיליון" שנמכר ל-NBC האמריקאית, "האמת העירומה" שנמכרה ל-HBO ו"צחוק מעבודה" שנמכרה לקבוצת RTL. מחלקת הדיגיטל של החברה מתמקדת בהתאמת הפעילות הטלוויזיונית של החברה לעידן הדיגיטלי.

"ברוב המקרים, הפעילות הדיגיטלית מיושמת לאחר שהעבודה על המוצר הטלווזיוני הסתיים. כאן אנו מבקשים ליישם את התרבות הדיגיטלית על תהליך היצירה", אמר רבנר. " "במחלקת קריאייטיב יש בדרך כלל חמישה אנשים שדומים בהשקפותיהם והם צריכים לייצר דברים שונים שמתאימים לכולם. אנחנו נשתמש בקראוד סורסינג כדי להביא רעיונות מאנשים ששונים מאוד זה מזה".

לדברי רבנר הפורמט יושק ביולי ולאחר מכן המטרה היא לפתח פיילוט על פיו. לפי רבנר השאיפה היא להציגו בפסטיבל הטלוויזיה Miptv בסוף השנה הנוכחית או באפריל בשנה הבאה. למרות הקונספט הדיגיטלי, רבנר אומר שאין כוונה לשדר את הפורמט באינטרנט אלא להיצמד לטלוויזיה המסורתית.

"כולם היום הם סוג של מומחים לטלוויזיה כי הם מבלים שעות מול המסך", אומר רבנר. "כל יוצר טלוויזיה נתקל בזה שבאים אליו אנשים ברחוב ומציעים לו רעיונות. אז למה לא לגייס את זה?".

לאתר הפרויקט: www.tvbythepeople.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker