ניתוח TheMarker |

שליש מלקוחות הסלולר נטשו החברות הגדולות - 5 מיליארד שקל נחסכו בשנתיים

דו"חות 2012 של חברות הסלולר הגדולות מלמדים כי בשנה האחרונה הן איבדו כשליש מלקוחותיהן, לטובת המתחרות החדשות ■ להערכת אנליסטים, עד 2014 יצלול חשבון הסלולר הממוצע ל–70 שקל בחודש

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

הסיכום המלא של פעילות שוק התקשורת בשנה החולפת עדיין ממתין לפרסום תוצאותיה של חברת HOT בשבוע הבא, אך כבר בשלב זה מצטברות הוכחות חדשות לכך שהתחרות בשוק הסלולר היטיבה מאוד עם הצרכן הישראלי.

כשמודדים את פעילות שירותי הסלולר ב–2012, ללא מכירת מכשירים, ייצר הענף הכנסות של 10.4 מיליארד שקל - כלומר, הצרכנים חסכו 1.8 מיליארד שקל לעומת 2011, אז היו הכנסות הענף משירותים 12.3 מיליארד שקל. שנה קודם לכן, הכנסות הענף משירותים הסתכמו ב–15.9 מיליארד שקל - כך שמאז הורדת דמי הקישוריות ושאר הרפורמות שבאו אחריה, חסך הצרכן הישראלי על שיחות, הודעות וגלישה סכום עצום של 5.5 מיליארד שקל.

עם זאת, הנתון מעט מוטעה, כי הוא לא מביא בחשבון את ההכנסות שנוספו לגולן טלקום, HOT מובייל ומפעילות ה–MVNO. ואולם, גם אחרי קיזוז של ההכנסות שלהן, צפוי החיסכון של הצרכן הישראלי להסתכם בכ-5 מיליארד שקל בשנתיים.

גם אם מסתכלים על הכנסות החברות ממכירת מכשירי טלפון בלבד, רואים שינוי אדיר. אם ב–2011 מכירת ציוד קצה הכניסה לחברות 5.3 מיליארד שקל, 
ב-2012 הנתון קטן ב–1.9 מיליארד שקל, וסך כל הכנסות החברות מציוד הסתכמו ב-3.3 מיליארד שקל. שוב, קשה לדעת כמה מתוך זה חסכו הצרכנים כתוצאה מתחרות ומירידת מחירים, וכמה בעקבות רכישות מכשירים שנעשו בשוק החופשי ולא מופיעות בדיווח.

בסך הכל ב–2012, בהשוואה ל–2011, הקיטון בהכנסותיה של פלאפון הסתכם במיליארד שקל, של סלקום - ב-1.3 מיליארד שקל, ושל פרטנר - ב-1.5 מיליארד שקל. HOT תחשוף את ביצועיה רק בשבוע הבא, ב–24 במארס, מכיוון שעל אף שנמחקה מהמסחר בבורסה, החברה ממשיכה להיות בעלת אג"ח ולכן תאגיד מדווח.

הלקוחות נטשו את חברות הסלולר הגדולות

ב–2012, כ–200 אלף לקוחות נטשו את פרטנר, כ–47 אלף נטשו את פלאפון וכ–12 אלף את סלקום. שיעור הנטישה של פרטנר בשנה החולפת היה 38% מכלל לקוחותיה, של סלקום 35%, ושל פלאפון 22%. שיעור הנטישה הממוצע בתעשיית הסלולר הגיע ל–31.6% - כלומר, כשליש מ–9 מיליון לקוחות הסלולר בישראל עברו בין חברות ב–2012. כל מעבר כזה מלווה בדרך כלל בהורדת עלויות ללקוח, ועוד לקוחות רבים נוספים הצליחו להוריד את עלויות הסלולר שלהם מבלי לעבור חברה.

ואכן, חשבון הסלולר החודשי הממוצע ברבעון האחרון של 2012 צלל - ל–89 שקל בפלאפון, בהשוואה ל–107 שקל בחודש ב–2011; 87 שקל בחודש בפרטנר, בהשוואה ל–111 שקל ב–2011; ו–82.4 שקל בחודש בסלקום, בהשוואה ל–106 שקל ב–2011.

האם הגענו לתחתית? האנליסטים מסכימים ביניהם שלא, וזו תגיע רק באזור 2014. עם פרסום דו"חות פרטנר, כתבו האנליסטים גלעד אלפר וליאת גלזר מבית ההשקעות אקסלנס, בהתייחסם למודל של חישוב החזר הערבות לחברות הסלולר החדשות: "בשורה התחתונה, אנו מעריכים כי הרע עדיין לא מאחורינו. אמנם HOT מובייל וגולן טלקום גייסו מספיק לקוחות, אך בצד דקות השיחה וההכנסות הנתונים עדיין נמוכים, ולכן הם צריכים לגייס השנה עוד לקוחות כדי להגיע לנתח השוק הרצוי". באותה הזדמנות הם העריכו שחשבון הסלולר הממוצע בישראל עוד יצלול ל–70 שקל בחודש.

5,200 עובדים 
שילמו במשרותיהם

כל אחת מחברות הסלולר הגדולות עברה בשנה האחרונה תהליכי התייעלות במאות מיליוני שקלים. פלאפון קטנה במצבת העובדים שלה מ–4,041 עובדים ב–2011 ל–3,187 ב–2012. פרטנר וסלקום גדולות מפלאפון בהרבה במצבת העובדים שלהן, בגלל האחזקה שלהן בחברות האינטרנט 012 סמייל ו–013 נטוויז'ן בהתאמה ‏(בסלקום מספר העובדים בלי פעילות נטוויז'ן הוא 4,104 - 
כ–1,000 עובדים יותר מאשר בפלאפון‏ ב–2012).

לפרטנר כיום, אחרי תהליך התייעלות מסיבי, 5,396 עובדים, כאשר בסוף 2011 החברה העסיקה 7,891 עובדים. סלקום ירדה מ–7,254 עובדים ב–2011 ל–5,435 עובדים. בסך הכל נפרדה כל חברה בשנה אחת מכ–20%–30% מעובדיה, והתעשייה כולה איבדה כ–5,200 משרות.

ההימור הנכון 
של גיל שרון

בדו"ח השנתי של חברת פלאפון כתובה שורה מעניינת: "הכנסות מלקוחות עסקיים כוללות הכנסות מהסכמי אירוח, שהסתכמו בסך כ–129 מיליון שקל ב–2012". המשמעות היא שפלאפון ראתה הכנסות של 129 מיליון שקל מאירוח של החברות HOT מובייל ורמי לוי תקשורת על הרשת שלה. זה כסף גדול, בהתחשב בכך שמרבית האירוח מ–HOT מובייל התחיל רק במאי 2012. קצב ההכנסות על פי נתון זה הוא כ–75–80 מיליון שקל ברבעון. ואולם, לא לעד חוסן. בטווח הקצר אולי בסיס המשתמשים של HOT מובייל יצמח וגם השימושים יגדלו, אך בטווח המעט ארוך יותר, החברה תעבור לשירות על בסיס תשתית עצמאית וההכנסות האלה יקטנו.

האסטרטגיה של פלאפון היתה להתגבר על ה"בור" שייווצר עם פרוץ התחרות, עד בערך 2014, באמצעות הסכמי האירוח. לאחר מכן, המחירים צפויים לעלות שוב. בפלאפון גאים על ההחלטה להתמודד עם התחרות עם חבילת ה–99 שקל בחודש, שהוצעה על המדף מתחילת הדרך, מבלי להיגרר לתחרות בלית ברירה אחרי אובדן מנויים גדול.

ההימור הלא 
נכון של רומנו

מנכ"ל פרטנר, חיים רומנו, הכריז די מוקדם עם כניסתו לתפקיד על אסטרטגיה ברורה - שמירה על ARPU (הכנסה ממוצעת למנוי) ושמירה על הכנסות, גם במחיר של איבוד נתח שוק. בפרספקטיבה של 2012, האסטרטגיה הזו לא מצליחה: פרטנר גם איבדה יותר לקוחות משתי מתחרותיה הגדולות וחוותה שיעורי נטישה גדולים יותר, וגם נשחקה ב–ARPU ובהכנסות משירותים ‏(רבעוני‏) יותר משתיהן. למעשה, ברבעון האחרון של 2012, במונחי הכנסות, EBITDA, ורווח נקי, פלאפון היא חברת הסלולר השנייה בגודלה בישראל, ולא פרטנר.

"פרטנר גם אכלו את הדגים המקולקלים וגם בעטו אותם מהעיר", אמר בכיר באחת המתחרות. ההסבר שניתן למכה שספגה פרטנר הוא זגזוג באסטרטגיה של החברה. ה"עמידה האיתנה" של פרטנר על המחיר הגבוה בתחילת הדרך, גררה אובדן מנויים בסדר גודל כה כואב, שהחברה נשברה, השיקה את המותג המוזל 012 מובייל, ועברה להתמודד דווקא בזירת המחיר ונתח השוק. המותג המוזל של פרטנר כבר גייס מאות אלפי לקוחות סלולר, שמשלמים 44 שקל בחודש בתקופת המבצע ואחר כך 88 שקל בחודש. ייתכן כי אובדן המיקוד של פרטנר הוביל לכך שהחברה מכרה בשנה שעברה מכשירים ב–300 מיליון שקל פחות משתי מתחרותיה.

הטלפון הקווי 
חוזר לחטוף

לאחר שב–2011 הצליחה בזק לעצור את נטישת הטלפון הקווי, ב–2012 היא חזרה לדמם ואיבדה 99 אלף קווי טלפון לאורך השנה. כחברה, בזק הצליחה לפצות על כל האובדן הזה באמצעות גיוסי שיא באינטרנט, ובסך הכל החברה שמרה על הכנסות של 4.6 מיליארד שקל.

לאן הלכו קווי הטלפון? הרבה לקוחות פשוט ויתרו על הטלפון הקווי, ועקב ההצעות הזולות בסלולר עברו לדבר בו באופן בלעדי. ובכל זאת, סלקום־נטוויז'ן הצליחו לגייס 32 אלף קווים, מול אובדן של 4,000 קווים בפרטנר־סמייל. צריך לחכות ולראות כמה קווי טלפון גייסה HOT, אך המספר לא צפוי להיות גבוה.

מלבד הסלולר, בכל שאר הפעילויות שלה בזק נמצאת בתחרות פחותה, ולמעשה היא בעלת מונופול או חלק מדואופול בכל הזרועות האחרות: טלוויזיה, תשתית אינטרנט וטלפון קווי. לא פלא אם כך, שמול עצירת הדיווידנדים בפרטנר ובסלקום, בזק הודיעה על חלוקת דיווידנד חציוני של 861 מיליון שקל. וזה לא הכל: הדיווידנד הזה יתווסף לדיווידנד המיוחד שבזק מחלקת כל חציון, בשווי חצי מיליארד שקל. זו תהיה החלוקה החמישית מתוך שישה של דיווידנד זה.

"ביחד עם הדיווידנד השוטף, תשלם בזק את התשלום החמישי של הדיווידנד המיוחד, בסך 500 מיליון שקל. סך חלוקת הדיווידנד היא 1.36 מיליארד שקל", נכתב בדו"ח שפירסמה החברה.

משכורות הבכירים עדיין גבוהות

מנהלי בזק ממשיכים להיות בין הבכירים המתוגמלים ביותר בשוק התקשורת המקומי, כפי שחושפים הדו"חות. מנכ"ל בזק, אבי גבאי, השתכר ב–2012 178 אלף שקל בחודש, וכמו כן החליט דירקטוריון החברה להעניק לו בונוס שנתי של 2.22 מיליון שקל - 104% מהשכר השנתי שלו. לגבאי, שעוזב את בזק, 3 מיליון כתבי אופציה, אך מחיר המימוש שלהן עוד רחוק מהכסף - 10.2 שקלים, יותר ממחיר המניה.

גיל שרון, מנכ"ל פלאפון, קיבל גם הוא בשנה החולפת משכורת של 178 אלף שקל בחודש ונהנה מאותה תוכנית אופציות. שרון יקבל בונוס מעט יותר קטן, של 94% משכרו השנתי, או 2.01 מיליון שקל. כדאי לזכור כי פלאפון איבדה 20% מההכנסות שלה השנה.

מנכ"ל בזק בינלאומי, איציק בנבנישתי, קיבל ב–2012 משכורת חודשית של 125 אלף שקל, והוא יקבל בונוס של 106% משכרו - 1.6 מיליון שקל. אלן גלמן, שהיה מנהל הכספים הראשי של בזק בינלאומי ועזב אותה ‏(לטובת בטר פלייס‏), קיבל בשנת הדו"ח 147 אלף שקל בחודש, וכן הוחלט להעניק לו בונוס שנתי בסך 1.34 מיליון שקל. סמנכ"ל השיווק והמשנה למנכ"ל בבזק, רן גוראון, קיבל שכר של 93 אלף שקל בחודש. בנוסף, הוא יקבל בונוס שנתי של 512 אלף שקל.

לסיכום, גיל שרון הכניס בשנה החולפת לכיסו 4.1 מיליון שקל - יותר ממנכ"ל סלקום, ניר שטרן, שקיבל שכר של 3.4 מיליון שקל ‏(פרטנר לא פירסמה נתוני שכר מפורטים‏). אלה הן משכורות דמיוניות, אך צריך לזכור שבעבר הלא רחוק קיבלו כל מנכ"לי החברות הסלולריות הגדולות משכורת שנתית דו־ספרתית במיליונים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker