הדודים מארה"ב משקיעים באומת הסטארט-אפ

ציונות 2013: המודל של הקרן הייעודית JanVest, שבה חברים עשרות יהודים-אמריקאים, הוא השקעה בסטארט-אפים ישראליים - ושליחת ילדי המשקיעים לישראל כדי להתמחות בהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5

לנוף גופי ההשקעה בישראל הצטרפה ב-2010 JanVest. בשונה ממרביתם, הכסף שלה לא מגיע מקרנות פנסיה, קרנות של קרנות או משקיע בודד בעל אמצעים. במודל המיקרו-פאנד של JanVest מחליפים את אלה עשרות משקיעים קטנים, שרוכשים מניה בקרן בעלות של 100 אלף דולר. כיום משקיעים בה 55 אנשים, מרביתם יהודים אמריקאים, בעלי מקצועות חופשיים, שבחרו לקחת חלק ב"סטארט-אפ ניישן".

"המשקיעים שלנו רוצים להיות חלק ממה שנעשה בישראל", אומר פליקס זילברשטיין, מנכ"ל JanVest. "פנינו לאוכלוסיות באזורים שבהם יש נוכחות מעטה של קרנות הון סיכון, מקומות כמו אוקלהומה ואטלנטה, אך חלק מהמשקיעים שלנו מגיעים גם מסן פרנסיסקו, בוסטון וניו יורק.

"ההשקעה נעשית לצורכי רווח, אבל בהחלט יש בה רכיב ציוני דומיננטי. הם רוצים להיות חלק מתעשיית הסטארט- אפ. מבחינתי, הם מסייעים בכך לישראל לא פחות מאשר בתרומות לגופים כמו קק"ל". לצד זאת, מוסיף זילברשטיין כי מניין המשקיעים הלא יהודים עולה.

דניאל פרנקנסטיין (מימין), פליקס זילברשטיין ובריאן רוזנצוויג מ-Janvestצילום: ניר קידר

הקרן השלימה באחרונה גיוס של 5 מיליון דולר, ששימשה עד כה להשקעה בשבעה סטארט-אפים ישראליים - ויוצאת בימים אלה לגיוס נוסף. טווח ההשקעה של הקרן נע בין 300 ל-500 אלף דולר. במהלך החודשים הקרובים מצפה הקרן להשקיע בשתי חברות נוספות - ולמצות בכך את הקרן הראשונה.

פעילותם של המשקיעים הפרטיים אינה מסתכמת בהשקעה במניית Janvest. רבים מהם שולחים את ילדיהם לתקופות התמחות בסטארט-אפים. "המשקיעים שלנו רוצים להיות מעורבים. בהרבה מקרים מדובר באנשים ללא רקע טכנולוגי, והמעורבות בקרן מהווה עבורם דרך להיות חלק מחלום הסטארט-אפ", מסביר זילברשטיין.

הסטארט-אפים שבהם מושקעת החברה כבר מורגלים בבקשות של הקרן לארח את המשקיעים מארה"ב. "בהתחלה חשבנו שזה יהיה מטרד, אבל מהר מאוד גילינו שמדובר בתוספת משמעותית לכוח האדם שלנו", אומר בני רוזנבוים, מנכ"ל ומייסד חברת האבטחה BioCatch, שהוקמה ב-2011 וגייסה עד כה 2.6 מיליון דולר, בין השאר מ-JanVest. "החבר'ה שמגיעים הם בוגרי האוניברסיטאות הטובות בעולם, חלקם בעלי תארים רלוונטיים. הם עוזרים לנו בפעילויות של שיווק, אבל גם בניתוחים פיננסיים", הוא מציין.

JanVest הוקמה ב-2010 על ידי ארבעה יזמים - שני ישראלים ושני אמריקאים. הישראלים פליקס זילברשטיין, מנכ"ל הקרן, וגרי ספיר, סמנכ"ל הכספים ופיתוח הפורטפוליו, אמונים על בחירת החברות שבהן משקיעה הקרן ועל הליווי שלהן. היזמים האמריקאים, בריאן רוזנצווייג ודניאל פרנקנסטיין, אמונים על גיוס המשקיעים. "ניסינו לחשוב איך להקים גוף השקעה שישרת את האינטרסים של שני הצדדים, ויענה על הבעיות שנוצרו בתקשורת בין המשקיעים ליזמים", מסביר זילברשטיין.

ההשקעות של Janvest

בישראל קיימים כמה גופים שפועלים במתכונת דומה. קרן ההשקעות IVIC, שממומנת על ידי איש העסקים היהודי דיוויד מיראז', ממקדת את פעילותה בתחומי ההיי-טק, הקלינטק והחקלאות המתקדמת בדרום. IVIC, שדיווחה על השקעה של כ-5.5 מיליון דולר בארבע חברות, מוגדרת כקרן שמטרתה לבצע השקעות בעלות היבטים חברתיים. "הדור האמריקאי הצעיר הרבה פחות מחובר לישראל", הסביר בעבר יו"ר הקרן, יקי דיין. "הרעיון הוא לקחת את החבר'ה הצעירים בארה"ב ולחבר אותם לסיפור הצלחה. להעביר להם מסר: 'בואו להשקיע בישראל כי טוב פה, אפשר להצליח פה ועושים פה דברים מדהימים, והכי חשוב - אפשר לעשות כסף'".

גוף נוסף שפורט על הנימים הציוניים ומגייס משקיעים פרטיים לסטארט-אפים ישראליים הוא OurCrowds של ג'ון מדווד. חברות שמבקשות להיעזר ב-OurCrowd פונות לצוות ההשקעות שלו, ולאחר סינון של החברות, מוצגים נתונים על ההשקעה האפשרית באתר המיזם. בעלי חברות יכולים להצטרף להשקעה בסכום מינימלי של 10,000 דולר. עד כה הושקעו באמצעות OurCrowd, שפועלת כקרן הון סיכון עם דמי ניהול של 2%, 6.5 מיליון דולר בשמונה סטארט-אפים ישראלים, בהשקעות שנעות מ-350 אלף דולר ועד 1.5 מיליון דולר.

המשקיעים ב-JanVest, לעומת זאת, אינם מעורבים בתהליכי קבלת ההחלטות. "העובדה שהם משקיעים בקרן מאוד מקלה עליהם", מסביר זילברשטיין. לדבריו, "כל משקיע מקבל מניה, ומכיוון שמדובר בקרן שיכולה להגיע לאחזקות משמעותיות יותר בחברות מהמשקיעים הפרטיים בנפרד - הם מקבלים דרכנו גם מעורבות גדולה יותר בחברות, וגם פיזור של הסיכון על פני החברות השונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker