הסטארט אפ די.בי מושן נמכר לאולסקריפט תמורת 235 מיליון דולר

המוצר העיקרי של די.בי מושן הוא מערכת תוכנה שמאפשרת שילוב והמרה של מידע רפואי ברשתות מחשוב של ארגונים רפואיים

ענבל אורפז

החברה האמריקאית אולסקריפטס (Allscripts Healthcare Solutions) הודיעה אתמול על רכישת חברת התוכנה הרפואית הישראלית די.בי מושן ‏(dbMotion‏) ב–235 מיליון דולר. די.בי מושן, שנוסדה כפיצול ‏(ספין אוף‏) מחברת נס טכנולוגיות, מעסיקה כיום כ–110 עובדים בישראל ו–60 עובדים בארה"ב. עובדי החברה בישראל צפויים להצטרף לחברה הרוכשת.

"החברה היתה חלוצה עולמית בתחום שיתוף המידע הרפואי, כאשר יישמה מערכת ראשונה בעולם בישראל", מספרת יפעת אורון, שותפה בקרן ורטקס, אחת הקרנות שהשקיעו בחברה. "היא נהנתה מצמיחה משמעותית במכירות שנובעת בין היתר מרפורמת הבריאות של נשיא ארה"ב ברק אובמה, וממגמה עולמית של השקעות אדירות בטכנולוגיות בתחום ה–Healthcare IT".

"אולסקריפטס מכרו את המערכות שלנו בארה"ב במקביל אלינו. לכן, יש לנו הרבה לקוחות משותפים ואנחנו מכירים היטב", אומר יובל אופק, מנכ"ל החברה. "הרכישה נועדה להאיץ את ההתפתחות שלנו בארה"ב".

לדבריו, "לאולסקריפטס יש פתרונות רחבים בכל הקשת הרפואית - בתי חולים, מרפאות, מערכות פיננסיות, מערכות לניהול סיכונים ומערכות לטיפול בקהילות. הפתרונות שלנו מגלמות אינטגרציה בין מערכות החברה, וגם פלטפורמה מרכזית לממש את החזון שלכל מטופל יהיה תיק רפואי וירטואלי אחד, שאפשר יהיה לשפר את הטיפול בחולים".

לפי מתווה העסקה ישולמו 145 מיליון דולר במזומן, 50 מיליון דולר בעסקת מניות ו–40 מיליון דולר נוספים ישולמו תוך כ–18 חודשים בהתאם לביצועים. המרוויחים העיקריים מ העסקה יהיו הקרנות שהשקיעו כ–50 מיליון דולר עד כה בחברה: פיטנגו, ורטקס וג'מיני. גם אוניברסיטת פיטסבורג האמריקאית ‏(UPMC - University of Pittsburgh Medical Center‏) השקיעה בחברה וגם החברה הרוכשת, אולסקרפיטס, היא בעלת מניות בחברה לאחר שהשקיעה בה 5 מיליון דולר ב–2011. לדי.בי מושן מכירות של עשרות מיליוני דולרים בשנה, אך החברה אינה רווחית.

הנהלת די.בי מושן, צוות הפיתוח וצוות המוצר פועלים מישראל. "אולסקריפטס מתכוונת לא רק לשמר את הקבוצות בישראל, אלא להמשיך להשקיע ולהרחיב, שכן הפלטפורמות והמוצרים הם חלק מרכזי באסטרטגיה העתידית של החברה הרוכשת", אמר אופק. "אין לנו שום כוונה לשחרר עובדים".

"המידע לא מחובר, לא משותף ולא זמין"

די.בי מושן החלה את דרכה ב–2004 כפרויקט של חברת נס טכנולוגיות בקופת חולים כללית. זיו אופק, המשמש כיום סמנכ"ל טכנולוגיות בדי.בי מושן ואסף הלוי, המשמש היום סגן נשיא לפיתוח עסקי וניהול מוצר בחברה, עמדו בראש הפרויקט. יובל אופק, מנכ"ל די.בי מושן, היה בעל תפקיד בפיטנגו, ולאחר שהצטרף לחברה הקרן החליטה לבצע בה את ההשקעה הראשונה. אף שכבר היו פרסומים בעבר בנוגע לכך שדי.בי עומדת להימכר, עד כה אף עסקה לא הבשילה לכדי מימוש.

"בכל מערכות הבריאות בישראל, בארה"ב ובכל שוק מתפתח, יש המון מערכות מידע רפואיות שנוגעות במטופל לאורך הטיפול. מידע רפואי שנוגע למטופלים מיוצר ומאוחסן בהרבה מערכות. הבעיה העיקרית של בתי חולים, רופאי משפחה, רופאים בקהילה ומומחים היא שהמידע לא מחובר, לא משותף ולא זמין כשהם צריכים לטפל במטופל", מסביר אופק.

"המערכת שלנו לוקחת את המידע בצורה מאובטחת ששומרת על הפרטיות ונותנת לנותני השירותים את המידע במקום אחד. התמונה ההיסטורית והעכשווית זמינה לכל נותני השירות שרשאים לטפל במטופל ומפשטת את התהליך - יודעים איזה תרופות המטופל לוקח, איזה אלרגיות יש לו ומה היסטוריית הטיפול שלו".

עוד הוסיף אופק כי המערכת מבצעת ניתוח של אוכלוסיות חולים בסיכון וחולים הסובלים ממחלות כרונית: "אנחנו יודעים לפקח ולהתריע על אותן אוכלוסיות כדי שהמטפלים השונים יוכלו לקבל החלטות פרואקטיביות לאורך כל הציר הרפואי, מבלי שהם בהכרח נמצאים במקום רפואי".

"שילוב בין IT לעולם הרפואי"

ורטקס וקרן פיטנגו השקיעו בסבב הגיוס הראשון של די.בי מושן ב–2004. בהמשך הצטרפה גם ג'מיני למשקיעות בחברה, שגייסה  כ–50 מיליון דולר. "רפורמת הבריאות של אובמה, שנועדה לשפר את השירות הרפואי, מדרבנת את נותני השירותים הרפואיים להשקיע בטכנולוגיות מתקדמות, כמו של די.בי מושן", קובעת אורון.

"הוכח כי נגישות למידע רפואי משפרת משמעותית את השירות הרפואי. הטכנולוגיה היא פלטפורמה שעליה ניתן ליישם, בין היתר, אנליזות מתקדמות בתחום הבריאות הציבורית. כך למשל ניתן לראות התנהגויות של חולים ולהבין מה קורה לאנשים שמקבלים תרופות, או אם מתחילה התפרצות של מגפה כשמגיעים חולים עם תסמינים דומים", היא מוסיפה.
"הרעיון היה מדליק - זה היה שילוב של עולם ה–IT והעולם הרפואי", מספר רמי ברכה, שותף מנהל בפיטנגו, שליווה את החברה מתחילת דרכה. "הדבר היחיד שהיה חסר שם זה יכולת ניהול".

לדבריו, ההשקעה הראשונית בחברה היתה מורכבת, מאחר שהיא התחילה כפרויקט בתוך נס. בהמשך הצטרפו להשקעה בחברה ג'מיני ו–UPMC. "זה גוף שהוא לא רק ענק וחזק, אלא גם מוביל דעה", אומר ברכה על UPMC. "כחלק מהעסקה הם נהפכו ללקוח. זה סלל לדי.בי מושן את הדרך לכניסה מהירה ומשמעותית יותר לארה"ב. זה שותף מדהים", אומר ברכה.

לדבריו, "מהר מאוד החברה קיבלה שם מותג גדול יותר מהממדים שלה או מהמכירות שלה. כל מי שהיה בקשר רציף אתם התרגש מהמוצר, מהטכנולוגיות, מהרצינות ומהעמידה ביעדים. זה גרם להם להצטרף לשותפים אסטרטגיים כמו יבמ, HP ומיקרוסופט. החלק היפה בסיפור של די.בי מושן הוא שזו חברה שנבנתה נכון. הבחירות שלה היו מעולות. בסוף, הרכישה נעשתה מתוך תחושה שזה נכון. זו חברה שהיתה יכולה לדחות את המיזוג".

מניית אולסקריפרטס איבדה 34% בשנה

די.בי מושן מוכרת ללקוחותיה רישיונות תוכנה ושירותי הטמעה ויישום. לחברה עשרות לקוחות בארה"ב ובקנדה בהם רשתות בתי חולים, מרפאות וקבוצות קטנות של רופאים. לטענת אופק, מאות בתי חולים ואלפי מרפאות משתמשים במערכת. גם שירותי בריאות כללית היא לקוחת החברה.

הרוכשת, אולסקריפטס, היא חברה אמריקאית ציבורית שמוכרת תוכנה בתחום שירותי הבריאות. החברות שותפות עסקיות מאז 2009, וב–2011 נהפכה אולסקריפטס למשקיעה. אולסקריפטס נסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 2.15 מיליארד דולר, ומוצריה נמצאים בשימוש ב–370 בתי חולים וב–2,800 מרפאות.

מתחילת השנה השלימה מניית החברה עלייה של יותר מ–33%. עם זאת, בשנה האחרונה מניית החברה ירדה ב–34%. הכנסות אולסקריפטס ברבעון הרביעי הגיעו ל–350.9 מיליון דולר, והרווח הנקי שלה היה 136.3 מיליון דולר. החברה הוקמה בשיקאגו ב–1982. אולסקריפטס הודיעה אתמול שרכשה חברה נוספת בשם Jardogs. זהו מהלך שמקדם את האסטרטגיה שלה להציע אינטגרציה מלאה של מערכות בכל הקשת הטיפולית.

עוה"ד ברי לבנפלד, בן סנדלר ואביגיל פריש ממשרד יגאל ארנון ייצגו את אולסקריפטס בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker