ענבל אורפז

כיצד אפשר לממן חברות היי-טק ללא קרנות הון סיכון? שאלה זו עמדה במרכז כנס שערכה היום (ב') חברת המחקר IVC Online בבורסה בתל אביב. בכנס נידונו אפשרויות מימון לסטארט-אפים בשלבי לייט סטייג' (Late Stage) ובהם הנפקות בבורסה, עסקות מזנין ואפילו הלוואות כנגד פטנטים.

"מימון הטק הישראלי נמצא בהתהוות. הקרנות עצמן יותר דינמיות כי גם להן מזיזים את הגבינה. מפת שחקני ההון הולכת ומתעצבת - התמונה משתנה. השוק כל כך דינמי שקשה היום להצביע ולומר 'כך יראה העשור הקרוב'. בעשור או ה-15 שנה הקודמות היו קרנות גדולות באופן יחסי לישראל, מובילות שגייסו קרן אחרי קרן, בוודאי יהיו עוד שחקנים כאלה. יש שחקנים מצוינים ויש כאלה שיהיו להם תוצאות טובות. אני פחות מודאג מההיי-טק הישראלי. היזמות פה לא תסתיים. הנכונות של אנשים לקחת סיכון ולעזוב מקומות עבודה בטוחים לא תיגמר. גם הטכנולוגיה והחדשנות לא ייגמרו. לכן גם הצורך של ההון לא יעלם. כשיש צורך ויש הון - צריך לדעת להגיע אליו", טען עו"ד יונתן אלטמן, יו"ר משרד עורכי הדין עמית פולק מטלון.

עו"ד יונתן אלטמןצילום: עופר וקנין

"אנחנו מקימים בימים אלה למעלה מעשרה גופי השקעה ויש להם אפיונים שונים ממה שהיינו רגילים לראות בעבר. בהכללה, בישראל יש מחירים זולים יותר וכתוצאה יש נהירה של משקיעים לישראל. זו הזדמנות גם לגופים המשקיעים להעמיד לבחינה מחודשת את המודל שלהם.

"עולם ההון הישראלי מנוסה ומפותח. עולם החוב הרבה יותר צעיר. הבנקים הזרים אגרסיביים בשוק הישראלי - השוק מעניין אותם, הם מכירים טכנולוגיה ואת הסיכון שבטכנולוגיה. נראה אחוזים הולכים וגוברים של האשראי שניתן בישראל עובר לחברות הביטוח. בדרך כלל להלוואות גדולות של 50-30 מיליון שקל".

עוד השתתפו באירוע ערן צור, שותף מנהל ב-Fortress Intellectual Property Finance Group, שהציג פתרון חדשני של הקבוצה למתן הלוואות לחברות כנגד הקניין הרוחני שלהן. עד כה העמידה הקבוצה הלוואות בגובה 50 מיליון דולר על בסיס מודל זה; רן שגיא, שותף ב-Mustang Mezzanine Fund, שגייסה 90 מיליון דולר ממשקיעים ישראלים מוסדיים ונתנה הלוואות לכ-15 חברות, תיאר את עולם המזנין שמתאים לחברות בצמיחה ולתקופות בהן קשה לגייס כסף. לדבריו, התשואה הנדרשת לקרנות מזנין היא 10%-20%.

רו"ח יואב כפיר, מנכ"ל VAR Management, שטיפלה עד היום ב-150 חברות במצבים משבריים או בפשיטת רגל, טען כי לקרנות ההון סיכון בישראל קשה לתמוך בחברות בלייט סטייג' כי בממוצע בשנים האחרונות הקרנות קטנו ונסגר חלון ההנפקות או האקזיטים. לכן יש צורך ביותר Financial engineering.

קובי שימנה, מנכ"ל IVC, הנחה פאנל שבו השתתפו חברות ישראליות בוגרות, חלקן ציבוריות, ועסק במימון בשלבי צמיחה. גבי סליגסון, מנכ"ל ונשיא חברת נובה, תיאר בפאנל כיצד החברה השיגה מימון באמצעות מסחור פטנטים. "נובה היא חברה עתירת פטנטים. 50 פטנטים אמריקאים עם פרוטפוליו גדול מאז שנות ה-90. חיפשנו פטנטים מעניינים שלא הפריעו לחברה לעשות ביזנס והפצנו את האינפורמציה ל-150 חברות שבהן גם טרולים של פטנטים. בסוף נתנו רישיונות לשלושה פטנטים במיליון וחצי דולר".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום