סטארט אפיסטים, כך תגייסו משקיעים

תמכרו את עצמכם, לא רק את הרעיון שלכם

מה שאנג'ל כמוני מחפש בחברה זה לא רק רעיון ומוצר, אלא יזמים שיקחו אותו לעתיד

שלמה קרמר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה קרמר

הרעיון בלבו של סטארט אפ הוא הדבר שעשוי לעורר את העניין הראשוני של המשקיעים, אולם הידע והיכולות של היזם הם הדבר שסוגר את העסקה. כשאני שוקל השקעה, אני רוצה לדעת תחילה שחברה פותרת בעיה כאובה עבור לקוחותיה, בדרך חדשה או משבשת. אולם הרעיון המרכזי מהווה רק חצי מהדברים אותם אני שוקל כשאני מעריך השקעות פוטנציאליות. החצי השני תלוי במייסדים עצמם. יזמים בעלי בטחון לא חושבים שהרעיון שלהם הוא הדבר היחידי שחשוב. מה שמרשים אותי הוא:

1. יכולת אישית וידע בתחום  - כל סטארט אפ יכול לספר את תחילתו של הסיפור; מעטים מהם יודעים איפה או כיצד הסיפור יסתיים. מסיבה זו, יזמים צריכים להראות שהם מכירים את הטכנולוגיה, השווקים ואת עצמם מספיק טוב כדי לתמרן כאשר החברות שלהם גדלות וכשההזדמנויות שלהם משתנות. אני מחפש מייסדים שיש להם ידע עמוק בתחומם וניסיון עם בעיות של הלקוחות. זהו תנאי הכרחי לחלוטין; מחקרים וסקרי שוק אינם תחליף לידע ממקור ראשון.

2. אינסטינקטים טובים בנוגע לשווקים - פגשתי יזמים שהיו להם רעיונות מדהימים, אולם שום הבנה של תזמון שוק או נכונות הלקוחות לקנות. הנתק הזה מהלך הרוח של השוק יכול להכשיל חברת סטארט אפ - כפי שקורה שוב ושוב במציאות. זהו לקח כואב ליזמים ואף משקיע לא רוצה להתקרב לדברים כאלה. מסיבה זו, אני מחפש יזמים שיש להם תחושת בטן נכונה לגבי מה שהשוק רוצה ומה שהוא יוכל להכיל ברגע מסוים.

צילום: ניב קלדרון

3. איזון בין חדשנות למבנה - קשה למצוא את זה אצל יזמים של סטארט אפים. אני מחפש אחר מנהיגים שיש להם חשיבה חופשית דיה כדי לפרוץ גבולות, אולם שיש להם גם היכולת לעבוד בצורה מסודרת במבנה ארגוני. נדיר למצוא את התמהיל הנכון של רוח יזמית וכישורים ארגוניים; כשאני מבחין במישהו שיש לו את זה, אני יודע שמדובר בהשקעה נבונה.

חברות סטארט אפ צריכות רעיונות פורצי דרך כדי לעורר את עניין המשקיעים. מעבר לכך, הכל מסתכם בצוות מקימי החברה. האם אתם מספיק פקחיים, מספיק מנוסים ומספיק גמישים כדי להשתנות כשהחברה גדלה או עומדת בפני תנאי שוק חדשים? הדגשת ההיבטים הללו כדי להראות שהנכם בעלי יכולת ובטחון במקום להסתמך רק על הרעיון היא מה שמשיג תוצאות כשמציגים רעיון בפני משקיעים.

שלמה קרמר הוא משקיע אנג'ל ומייסד אימפרבה. המאמר התפרסם לראשונה בבלוג The Accelerators ב"וול סטריט ג'ורנל"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker