אקספון תציע חבילת אינטרנט הכוללת תשתית

018 אקספון חתמה על הסכם סיטוני ראשון מול בזק, ותציע ללקוחותיה חיבור מלא לאינטרנט ולטלפון קווי - ללא צורך בהתקשרות עם חברה נוספת ■ לחברה, שבבעלות חזי בצלאל, נתח של כ-4% משוק השיחות לחו"ל, ופחות מ-20 אלף לקוחות אינטרנט

אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיתי זיו

סנונית ראשונה מבשרת על האופן שבו שוק התקשורת הקווית בישראל עשוי להיראות בעתיד הקרוב: חברת 018 אקספון השיגה הסכם סיטוני ראשון מלא מול בזק, הכולל תצורה הנדסית והסכמות מסחריות בין החברות, לאספקת שירות אינטרנט משותף ללקוחות. על פי ההסכם, לקוחות אקספון לא יצטרכו להתקשר עם שתי חברות נפרדות כדי להתחבר לאינטרנט ולקו טלפון, כפי שנדרש בשוק כיום.

על פי ההסכם, בעוד כשלושה חודשים, החבילה המוצעת על ידי 018 אקספון תכלול אינטרנט ‏(ספק ותשתית‏) וטלפון קווי של בזק. מאוחר יותר, גם הטלפון הקווי יהיה של אקספון, וייתכן כי היא תצרף לחבילה גם דקות שיחה לחו"ל. בכל מקרה, החברה מבטיחה לתת הצעת מחיר זולה, בהתאם למיתוג של אקספון כחברת Low Cost.על פי ההסכם, אקספון תרכוש קו תשתית מבזק, אך מבחינת הלקוח אקספון תהיה הכתובת היחידה לכל עניין, טכנולוגי או כלכלי.

מהות הסכם השוק הסיטוני היא שאקספון רוכשת קווים מבזק במחיר סיטוני, הנמוך מהמחיר לצרכן בשיעור שלא פורסם. ההסכם הנוכחי פותח פתח לספקי אינטרנט קטנים להצטרף אליו.

"הסכם המדף אינו נראה באופק"

צילום: אמיל סלמן

איציק בן אליעזר, מנכ"ל אקספון, מסר כי "018 אקספון גאה להיות הראשונה שהגיעה להסכם סיטוני עם בזק. ההסכם, שנחתם לאחר מו"מ ארוך, הוא הישג גדול עבורנו ומהווה הבעת אמון הדדית בכוונות וביכולת לספק שירותים מורכבים. אקספון החליטה שלא להמתין להסכם מדף, שאינו נראה באופק, והגיעה להסכמה עם בזק על מודל סיטוני מיוחד שמתאים לספק עצמאי כ-018 אקספון.

018 אקספון תציע, בתוך זמן קצר, חבילת תקשורת משתלמת, המתבססת על התשתית המצוינת של בזק. משרד התקשורת הצהיר בעבר על חשיבות ספקים עצמאיים ‏(שאינם חלק מקבוצה‏) ליציבות התחרות. אני קורא למשרד לאמץ את עקרונות ההסכם הזה בפרק שייועד לספקים עצמאיים בהסכם המדף, וככל שיידרש להתאים את רמת המחירים במודל השירות שנקבע לרמת המחירים במודלים האחרים".

018 אקספון, שבבעלות חזי בצלאל, היא ספקית שיחות לחו"ל שנכנסה לשוק הישראלי בתחילת שנות ה-2000 על משבצת המחיר הנמוך. החברה נכנסה מאוחר יותר לשוק אספקת האינטרנט, והיתה הראשונה לאמץ מודל של תמחור אחיד לכל מהירות גלישה - בסך 35 שקל. גם את המחיר הזה היא הורידה בשבועות האחרונים, ועכשיו החברה מציעה אינטרנט ב-20 שקל בחודש, לכל מהירות עד 20 מגה - נמוך ב-50% מספקיות האינטרנט הגדולות.

לאקספון כ-4% משוק השיחות לחו"ל, ופחות מ-20 אלף לקוחות אינטרנט. גם פרטנר הגיעה להסכם שוק סיטוני עם בזק, אך היא סיכמה רק את התצורה ההנדסית ועדיין לא הגיעה עם בזק להסכמות כלכליות על המחיר.

גם סלקום לא רחוקה מסיכום הנדסי עם בזק. עם זאת, בזק לא אוהבת את מודל השוק הסיטוני, משום שהוא מחייב אותה למכור קווים בזול יחסית, אך הובטח לה גם "גזר" בסופו של התהליך: אישור לביטול ההפרדה המבנית, שיאפשר לה למזג את החברות הבנות. ההסכם עם אקספון אינו מספק לבזק את ההטבה הזו, מכיוון שמשרד התקשורת קבע שההסכם חייב להיות מול "מפעיל מהותי" - כלומר, סלקום או פרטנר.

מודל השוק הסיטוני קיים במרבית המדינות המערביות, והוא מאפשר גידול משמעותי במספר השחקנים בשוק, ובכך מוביל לירידת מחיר. על המודל המליצה ועדת חייק, שסיימה את עבודתה באוקטובר 2011. ארגון OECD ציין את השוק הסיטוני כ"מרכיב מפתח בדינמיקה התחרותית", ובדו"ח בנושא נכתב כי 26% מקווי האינטרנט והטלפון באיטליה, 18% בהולנד ו-22% בבריטניה, נמכרים בפרקטיקה זו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker